Zavrieť

Porady

práca a DP v ČR www.porada.sk

Zdravím Vás priatelia. Prosím o radu, syn pracoval v roku 2011 v SR a posledné tri mesiace v ČR. Jeho príjem v ČR bol 28575 Kč, mal povinnosť podať DP v ČR ? Účtovníčka mu povedala, že nemusí podávať, ale na Slovensku mi bolo povedané, že najskôr si mal podať DP v ČR a až potom v SR a k tomu má priložiť potvrdenie o vyrovnaní dane v ČR ( potvrdenie o príjme v ČR mám ). Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Majka Pozri príspevok
    Dobry den, mam podobny problem, odlozene DP FO na SR a idem robit DP FO za 2011
    1-9/2011 prijem v SR 13 453 Eur - prijem podla § 5, to je ok.
    10/2011 urad prace, vyplat. podpora v nezam. 467 Eur - uvadza sa v DP? /mam potvrd. zo socialky o vyplate.../ nie, podpora v nezamestnanosti sa v DP neuvádza
    11-12/2011 prijem v CR /zuctovanie dane vykon. zamestnavatelom v CR s preplatkom dane 8000 CZK uhrad. v mzde 3/2012/ kde sa uvadza toto zuctovanie danie v CR? v DP v SR sa preplatok na dani z ČR neuvádza. Je však potrebné, aby daňovník v DP na SR priznal aj príjmy, ktoré mu boli priznané v Česku. V zmysle zákona o dani z príjmu sa použíje buď metóda zápočtu, alebo vyňatia príjmu z ČR.
    ma jedno dieta, potvrdenie o navsteve skoly 2011/2012 bonus uplat. 1-9/2012 moze si zuctovat bonus na dieta ked bol na urade prace 1 mes,pracoval v CR 2 mes teda vyziadat od DU danovy bonus na dalsie tri mesiace? ak v roku 2011 splnil podmienku príjmu aspoň 6-násobku minimálnej mzdy (čo zrejme splnil, nakoľko pracoval v období 1-9) môže v DP požiadať o doplatenie zvyšnej čiastky DB.

    velmi pekne dakujem za radu, prajem pekny den
    v texte

    Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

    Zdenka175
    No tlačivo v ČR je ináč vyplnené ako u nás.Oni majú superhrubú mzdu Asi vypisujete tlačivo A. To poistné za 2 mesiace z CR sa mi zdá moc vysoké - to bude poistné za zamestnávateľa.
    Mali by ste postupovať takto ak máte DPA
    r. 32 vypíšete sumy - príjem z ČR/r.1/ na EUR kurz 24,59 + príjem zo SR
    r. 33 poistné - poistné zo SR a poistné z ČR a je zapísané v r. 18 až - toto je poistné za zamestnanca.

    Daň z ČR neuvádzate na Slovensku- lebo robíte asi metodu vyňatia - daň z ČR vám vykonal RZ zamestnávateľ
    r. 46 date ten ZD len z CR=./r. 1 - r 18
    Naposledy upravil Zdenka175 : 10.05.12 at 05:57

    Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

    Zdenka175
    Máte to dobré, ešte vypíšte žiadosť o vrátenie preplatku.
    r. 46 je napísané úhrn vyňatých príjmov/ základov dane/ a ako dostaneme ZD / príjem - poistné / ja som sa nato pýtala na DU robila som taký prípad/

    Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

    Zdenka175
    Potom si vyplnte aj oddiel 4 na uplatnenie DB a daň. povinnosť sa poníži o bonus.

    to poistné z ČR neviem kde je správne zapísať.či 33a alebo 33b. Lebo je napísané v jednej sume. Ja by som asi len do r. 33

    A na Slovensku nemal zrazený preddavok na daň?
    Naposledy upravil Zdenka175 : 11.05.12 at 08:28

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Má potvrdenie o príjme od českého zamestnávatela ?
    Oznámil DU v mieste trvalého bydliska predlženie lehoty na podanie daň.priznania ?

    ňaňa8 je offline (nepripojený) ňaňa8

    ňaňa8
    Potvrdenie o príjme od českého zamestnávateľa má a DÚ v mieste trval. bydliska oznámil predlženie lehoty na podanie DP.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    Dobry den, mam podobny problem, odlozene DP FO na SR a idem robit DP FO za 2011
    1-9/2011 prijem v SR 13 453 Eur - prijem podla § 5, to je ok.
    10/2011 urad prace, vyplat. podpora v nezam. 467 Eur - uvadza sa v DP? /mam potvrd. zo socialky o vyplate.../
    11-12/2011 prijem v CR /zuctovanie dane vykon. zamestnavatelom v CR s preplatkom dane 8000 CZK uhrad. v mzde 3/2012/ kde sa uvadza toto zuctovanie danie v CR?
    ma jedno dieta, potvrdenie o navsteve skoly 2011/2012 bonus uplat. 1-9/2012 moze si zuctovat bonus na dieta ked bol na urade prace 1 mes,pracoval v CR 2 mes teda vyziadat od DU danovy bonus na dalsie tri mesiace?

    velmi pekne dakujem za radu, prajem pekny den

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    dakujem velmi pekne, pokusim sa to vyplnit. zarazilo ma, ze z potvrdenia o prijme z CR, je zaklad dane prijem zo zavisl.cinnosti + odvedene poistne....
    prijmy v CR 59 548 CZK
    poistne v CR 20 247 CZK
    zaklad dane 79 795 CZK
    dan 8045 CZK a tuto dan jej evidovali ako preplatok dane, kt. bola vratena v 3/2012

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    tych 20 247 CZK je uhrn pov. poistneho z prijmu 59 548 CZK odkazuje sa na §6 odst. 13 zakona

    potom dole na potvrdeni je este jeden riadok v zneni : uhrn pojistneho podla §38 odst.10 kt. je povin. platit poplatnik uveden v §2 odst. 3 suma 6551 CZK takze zrejme toto je suma poistneho .....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Majka Pozri príspevok
    tych 20 247 CZK je uhrn pov. poistneho z prijmu 59 548 CZK odkazuje sa na §6 odst. 13 zakona

    potom dole na potvrdeni je este jeden riadok v zneni : uhrn pojistneho podla §38 odst.10 kt. je povin. platit poplatnik uveden v §2 odst. 3 suma 6551 CZK takze zrejme toto je suma poistneho .....
    v slovenskom DP uvádzaš sumu poistného 6551 CZK (prepoč.na €)

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    zrejme sa mi to podarilo spracovat, prosim vas pekne o prezretie, ci to mam spravne:
    r. 32 prijmy SR+CR
    r. 33 poistne SR+CR
    r.33b/ zdrav.poist. v CR
    r. 34 zaklad dane 14 392,33
    r. 36 14 392,33
    r. 37 3559,30 / ma narok na celu odpoc.polozku aj ked mal 9mes. prijem na Sr, 1mesiac nezamest., 2 mes. prijem v CR/
    r. 40 10 833,03
    r. 41 2058,27
    r. 46 2155,22 / hruba mzda z CR - odvody v CR/
    r. 47 8677,81
    r. 48 1648,78

    bonus mu uplatnim na cely rok na jedno dieta, u jedneho zamestnavatela si uz uplatnil na 9 mes. na SR, rozdiel doplatim.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    Zdenka175 Pozri príspevok
    Potom si vyplnte aj oddiel 4 na uplatnenie DB a daň. povinnosť sa poníži o bonus.

    to poistné z ČR neviem kde je správne zapísať.či 33a alebo 33b. Lebo je napísané v jednej sume. Ja by som asi len do r. 33
    dakujem velmi pekne,
    ano len do riadku 33 spolu a do riadku 33b som dala len ZP zo SR potvrdenia, nakolko v ceskom potvrdeni je to celkova suma v riadku 19 a nerozclenena.

    hlavne sa obavam ci mam v poriadku riadky 46-48

    Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

    Zdenka175
    tie riadky máte dobre, ale riadkom 48 nekončíte, musíte ešte ten bonus dopísať a .......
    A ak ste si není istá chodte sa na DU poradiť, či to je dobré vypísané. Ja keď som podávala tak na DU pani radili druhým čo a kde napísať....

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    Zdenka175 Pozri príspevok
    tie riadky máte dobre, ale riadkom 48 nekončíte, musíte ešte ten bonus dopísať a .......
    A ak ste si není istá chodte sa na DU poradiť, či to je dobré vypísané. Ja keď som podávala tak na DU pani radili druhým čo a kde napísať....
    dakujem, hlavne tie riadky som si nebola ista, nerobila som este DP so zahranic.prijmom....
    ostatne by malo byt v poriadku....
    48 riadkom je ceska dan vynata, a je to danova povinnost ktoru upravujem o uhradene preddavky na SR , uplatneny a narokujuci bonus na dieta.....
    r. 48 1648,78
    r. 54 1648,78
    r. 55 243,18
    r. 56 1405,60
    r. 57 141,61 / z potvrdenia o prijme v SR uplat. bonus v mes. 3-9/
    r. 58 101,57
    r. 62 1817,80 /zrazena dan v SR /
    r. 64 270,59 dan. preplatok

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    Zdenka, este ma napadla jedna vec, je ja prijem z CR zaratam v riadku 32 a odratam poistne tiez naratane z CR, mam dan. zaklad v riadku 34.
    Ked uvediem v riadku 46 prijem z CR odratany od poistneho v CR / nemam duplicitne odratane poistne? /



    Zdenka175 Pozri príspevok
    No tlačivo v ČR je ináč vyplnené ako u nás.Oni majú superhrubú mzdu Asi vypisujete tlačivo A. To poistné za 2 mesiace z CR sa mi zdá moc vysoké - to bude poistné za zamestnávateľa.
    Mali by ste postupovať takto ak máte DPA
    r. 32 vypíšete sumy - príjem z ČR/r.1/ na EUR kurz 24,59 + príjem zo SR
    r. 33 poistné - poistné zo SR a poistné z ČR a je zapísané v r. 18 až - toto je poistné za zamestnanca.

    Daň z ČR neuvádzate na Slovensku- lebo robíte asi metodu vyňatia - daň z ČR vám vykonal RZ zamestnávateľ
    r. 46 date ten ZD len z CR=./r. 1 - r 18

    ňaňa8 je offline (nepripojený) ňaňa8

    ňaňa8
    Nie všetci na DÚ vedia poradiť, poprosila som pracovníčku DÚ o skontrolovanie DP a povedala mi, že ona mi to môže len prevziať a ak bude niečo zlé potom mi zavolajú, lebo ona mi to nevie skontrolovať.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    som rada ze moj pripad a rady mne pomohli aj iným, je to skutocne velka pomoc za ktoru som vam vdacna. prajem vela uspechov .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.