Zavrieť

Porady

Osobný vklad pri evidencii príjmov

Dobrý deň,

som čerstvý živnostník a pri najbližšom daňovom priznaní by som si chcela uplatniť paušálne výdavky, pretože moje reálne výdavky budú minimálne. Čítala som o evidencii príjmov, ktorú v takom prípade treba viesť. Chcela som sa spýtať, či v tej evidencii mám uvádzať aj svoj osobný vklad na účet na začiatku podnikania (viem totiž, že v účtovníctve sa to za príjem nepovažuje). Ide vlastne o to, že teraz mám prvýkrát platiť ZP a SP (mám dobrovoľné) a keďže prvú faktúru budem mať zaplatenú až okolo 15.5., tak som si chcela vložiť na podnikateľský účet (na ktorom zatiaľ nič nemám) peniaze zo súkromného účtu, aby som mohla zaplatiť poistenie v lehote.

Vopred ďakujem za odpoveď a želám pekný večer.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Evidujú sa len príjmy ovplyvňujúce základ dane. Čiže osobný vklad podnikateľa tam nepatrí.

    hana_ je offline (nepripojený) hana_

    hana_
    Ďakujem za rýchlu odpoveď. Znamená to, že ak si budem viesť evidenciu príjmov a nie účtovníctvo, tak ten vklad vlastne nikde neevidujem a nikoho nezaujíma? Z toho, čo som čítala na porade mám totiž dojem, že v rámci účtovníctva sa to všetko berie prísnejšie, všetko musí byť správne zaúčtované, prehľadné a neviem, ako to je pri tej evidencii. Napríklad aj to, čo pri účtovníctve nazývate ako "osobnú spotrebu", ak sa nemýlim - neviem, či pri paušálnych výdavkoch bude niekoho zaujímať, akú "výplatu" si pošlem mesačne na súkromný účet a či to mám nejako dokladovať. Možno si to predstavujem nesprávne, ale myslela som si, že možno pri podávaní DP budem musieť spolu s tou evidenciou odovzdať aj výpis z účtu a že možno bude chcieť DÚ vedieť, odkiaľ sa vzali na začiatku tie peniaze na účte (ten môj osobný vklad) a kam mesačne zase iné peniaze odchádzajú (tá moja "výplata" či "osobná spotreba").

    hana_ je offline (nepripojený) hana_

    hana_
    Dobrý deň,
    ak máte niekto s tým skúsenosti, mohli by ste sa, prosím, len vyjadriť k tomu, či vklady a výbery z účtu (pokiaľ nejde o zdaniteľné príjmy) pri evidencii príjmov (pri uplatnení paušálnych výdavkov) niekoho zaujímajú? Ide mi aj o to, či ich mám nejako označovať, keď robím tieto transakcie (variabilným symbolom alebo správou pre prijímateľa).

    Osobný vklad pri evidencii príjmov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.