Zavrieť

Porady

Musím si založiť živnosť?

Vykonávam podnikanie podľa osobitných predpisov (ods. 1 písm. c) a uplatňujem si paušálne výdavky. Viem že ak si budem chcieť uplatniť náklady v preukázateľnej výške musím viesť jednoduché účtovníctvo. Ale tá otázka mi vŕta v hlave, či si musím založiť aj kvôli tomu živnosť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Nie nemusíš si založiť živnosť. Pri príjmoch podľa § 6 odst. 1 písm. c) môžeš viesť účtovníctvo, alebo paušálne výdavky.

    Blindman je offline (nepripojený) Blindman

    Blindman
    Ešte ma zaujíma jedna vec, mám paušál na telefón napísaný na mňa ako fyzickú osobu. Keď si ho chcem dať do nákladov, musím ho prepísať na živnosť. Ale ja v podstate podnikám na základe iného opravnenia (nie živnosť), tak to by mali potom uznať, alebo sa mýlim?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Blindman
    Ešte ma zaujíma jedna vec, mám paušál na telefón napísaný na mňa ako fyzickú osobu. Keď si ho chcem dať do nákladov, musím ho prepísať na živnosť. Ale ja v podstate podnikám na základe iného opravnenia (nie živnosť), tak to by mali potom uznať, alebo sa mýlim?
    U FO sa bežne vyskytuje vo VOZD domáci (bytový) telefón, ktorý samozrejme nie je užívaný len pre účely domácnosti, ale aj pre účely živnosti jedného, alebo oboch manželov (a pod.).
    V praxi sa používa rozumné % z celkových nákladov, resp. len % z hovorného. Teoreticky by mal byť vypracovaný akýsi prepočet v akom % sú tie hovory na živnosť (napr. kalkulácia, rozbor napr. za 3 mesiace používania a pod.). Keď to % sa nepreháňa, tak výdavky na domáci telefón prechádzajú aj bez takejto kalkulácie, rozboru. Odporúčam si ho však urobiť a potom už len mesačne uplatňovať do výdavkov.

    Musím si založiť živnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.