Zavrieť

Porady

Daňová strata

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc ohľadne daňovej straty.
Chcem sa spýtať, či ak vyšla v minulých obdobiach daňová strata-2010, 2009, 2008,2007, či som dobre vyčítala, že ju môžem, ale nemusím uplatniť? Teda ak nechcem uplatňovať, vôbec si nevšímam pri terajšom DP, že v minulých daňových je tá strata vykázaná a beriem do úvahy len r.2011?
A je možné, že ak ju v r.2011 neuplatním a odvediem aj daň z príjmu, že si môžem stratu napr. z r. 2010 uplatniť až v r. 2012? ( straty v posledných piatich rokoch? teda až straty do roku 2007? a môžem uplatniť len časť straty? )
A posledná otázka, mali sme firemné auto, to sme predali, naúčtovala som to ako POZD, ale vraj nebolo doodpisované a je tam zostatková cena vyše 12.000. Viem že sa to dáva ako VOZD, ale je to povinnosť to zaúčtovať, lebo potom výndeme vo veľkej strate a popravde to číslo mi nadiktovala len bývalá účtovníčka, ktorá nám neodovzdala ani bločky ani karty majetku tak neviem ako je to vierohodné a radšej by som to tam nedávala.
Ďakujem za Vašu pomoc, vážim si každý názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ak bola zostatková cena auta 12000, tak je to pri predaji VOZD a príjem z predaj auta je POZD. Ak bol príjem nižší ako výdavok tak o tento rozdiel výjde strata v účtovníctve, ktorá je zároveň daňovou stratou. Ak má auto ZC 12000 tak ste ho snáď nepredávali za výrazne nižšiu predajnú cenu, iba že by bol na to dôvod?

    Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

    Katrina13
    Predávalo sa za 6.500 pretože za viac by ho nekúpil nikto, bolo to už celkom staré auto a dosť ojazdené, akurát ho účtovníčka neodpisovala a aj tú sumu mi len nadiktovala cez telefón čo vzhľadom na prebiehajúce súdne jednanie nemusí byť vierohodné, tak preto som chcela vedieť či to tam môžem nezahrnúť. Príjem z predaja už zaúčtovaný ako POZD mám len nemám ako dokázať tú ZC ked mi len nadiktovala, nič viac k tomu nemám. Bohužiaľ výnde vysoká daň z príjmu ale radšej by som to vyriešila tak že to tam nezahrniem ako VOZD - je to možné tak spraviť?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak bola v predchádzajúcich rokoch daňová strata
    ďalej ak máš staré auto, kde sa neuplatňovali odpisy, tak sa mi zdá príliš opatrnícke aspoň niečo z tho neuplatniť a vykazovať "bohužiaľ" vysokú daňovú povinnosť.

    Pokiaľ je to tvoje DPFO, tak OK, ak si ochotná platiť, ale klient sa ti asi nepoďakuje.
    Radšej sa viac ponamáhaj so získaním dokladov a dôkazov.

    Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

    Katrina13
    Nemám sa ako namáhať všetky doklady mala bývalá účtovníčka, ktorá nám za 4 roky účtovníctva neodovzdala žiadne papiere, až na odoslané FA a výpisy, čo mám aj ja, po roku naťahovačiek cez súd a políciu dostala príkaz na vydanie veci, nevydala ich,exekútor tiež nič nezistil, podklady teda nemám a ja neviem ako to chodí pri kontrole, ale určite by chceli vidieť na základe čoho to je zaúčtované a k tomu sa ja už nikdy nedostanem ako to bolo, preto sa bojím uplatňovať aj ten odpis aj tú stratu. Ide o moje DP, a účtovníctvom sa neživím, to máme všetci môj obdiv.

    lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

    lubka0907
    Dobrý deň,
    za rok 2011 mi vychádza strata.
    V roku 2011 o strate neúčtujem. V roku 2012: 431/701 a po valnom zhromaždení: 429/431. Dobre tomu rozumiem?
    Môžem prerušiť odpisovanie, napriek tomu, že auto bolo používané?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    lubka0907 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    za rok 2011 mi vychádza strata.
    V roku 2011 o strate neúčtujem. V roku 2012: 431/701 a po valnom zhromaždení: 429/431. Dobre tomu rozumiem? áno
    Môžem prerušiť odpisovanie, napriek tomu, že auto bolo používané? daňové odpisy môžeš prerušiť, účtovné nie
    v texte
    lubka0907 Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.