Zavrieť

Porady

418 alebo 422?

ahojte, možno hlúpa otázka, no potrebujem na ňu jasnú odpoveď...
aký je rozdiel medzi účtom 418 - Nedeliteľný fond z kapitálových vkladov a účtom 422 - Nedeliteľný fond? V družstve mám tvoriť obidve, alebo ako vlastne?
418 - sa má vytvárať pri vzniku družstva 10% zo zapísaného ZI
422 - tento budem tvoriť zo zisku?
použijem v družstve obidve, alebo len jeden??? prosím nejako mi to vysvetlite, pretože som sa totálne, ale fakt totálne zamotala
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dadika22 je offline (nepripojený) dadika22

    dadika22
    Aj ja práve hľadám na niečo podobné odpoveď. Nevie nikto poradiť? V účtovníctve evidujeme len na 422, tiež ma trochu zmiatol účet 418.
    Z informácií,ktoré som dosiaľ zistila mi vyplýva, že účet 418 bol do účt. osnovy zaradený až od r. 2003.
    Naposledy upravil dadika22 : 18.06.12 at 09:57

    vlčica2 je offline (nepripojený) vlčica2

    vlčica2
    vlčica2 Pozri príspevok
    ahojte, možno hlúpa otázka, no potrebujem na ňu jasnú odpoveď...
    aký je rozdiel medzi účtom 418 - Nedeliteľný fond z kapitálových vkladov a účtom 422 - Nedeliteľný fond? V družstve mám tvoriť obidve, alebo ako vlastne?
    418 - sa má vytvárať pri vzniku družstva 10% zo zapísaného ZI
    422 - tento budem tvoriť zo zisku?
    použijem v družstve obidve, alebo len jeden??? prosím nejako mi to vysvetlite, pretože som sa totálne, ale fakt totálne zamotala
    Ďakujem
    nikto mi to nevie vysvetliť? určite to pomôže viacerým...

    druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

    druzstvo81
    Na účte 418 sa účtuje tvorba nedeliteľného fondu, ktorý podľa §235 Obch. zák. povinne vytvára družstvo pri svojom vzniku najmenej vo výške 10% zapisovaného základného imania.
    ak ste mali zapisované ZI v sume 1250,-€, potom na účte 418 musíš mať zaúčtované 125,-€.
    tvorba nedeliteľného fondu sa účtuje na ťarchu účtu 353-pohľadávka za upísané vlastné imanie.

    Nedeliteľný fond povinne zriaďujú družstvá. Tento fond sa ďalej dopĺňa najmenej o 10% ročného čistého zisku, a to až do doby, než výška nedeliteľného fondu dosiahne sumu rovnajúci sa polovici zapisovaného základného imania.
    (v našom prípade bolo zapisované imanie 1250,-€ = nedeliteľný fond musí byť 625,-€.)
    Pri vzniku sa tvorilo 125,- , to znamená že zvyšných 500,-e (625-125) sa vytvorí zo zisku, ale už nie na účet 418, ale na účet 422.

    dadika22 je offline (nepripojený) dadika22

    dadika22
    druzstvo81 Pozri príspevok
    Na účte 418 sa účtuje tvorba nedeliteľného fondu, ktorý podľa §235 Obch. zák. povinne vytvára družstvo pri svojom vzniku najmenej vo výške 10% zapisovaného základného imania.
    ak ste mali zapisované ZI v sume 1250,-€, potom na účte 418 musíš mať zaúčtované 125,-€.
    tvorba nedeliteľného fondu sa účtuje na ťarchu účtu 353-pohľadávka za upísané vlastné imanie.

    Nedeliteľný fond povinne zriaďujú družstvá. Tento fond sa ďalej dopĺňa najmenej o 10% ročného čistého zisku, a to až do doby, než výška nedeliteľného fondu dosiahne sumu rovnajúci sa polovici zapisovaného základného imania.
    (v našom prípade bolo zapisované imanie 1250,-€ = nedeliteľný fond musí byť 625,-€.)
    Pri vzniku sa tvorilo 125,- , to znamená že zvyšných 500,-e (625-125) sa vytvorí zo zisku, ale už nie na účet 418, ale na účet 422.
    Ja mám ešte otázku. Naše družstvo vzniklo v r. 1960,kedy ešte účet 418 neexistoval. Zistila som, že do účt. osnovy bol zaradený až v r. 2003. Takže účet 418 v účtovníctve vôbec nemáme. Nedeliteľný fond je len na účte 422 (čiastka je vyššia ako samotné zapísané ZI, takže to je v poriadku). Porušujeme nejako v tomto prípade zákon? Lebo inak neviem,ako by som tam ten účet 418 dostala.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.