Zavrieť

Porady

DPH - registrácia platcu a zaradenie vozdila

Potrebovala by som poradiť. Firma je od 1.5.2012 platcom DPH. 23.4.2012 kúpila osobný automobil. V tej dobe ešte platcom nebola. Zatiaľ automobil neprepísala, takže technický preukaz ešte na firmu nie je, bude tento týždeň teda až v júni. Ako postupovať pri účtovaní ?
1. Došlá faktúra bude zúčtovaná ako obstaranie 042/321 aj s DPH 23.4.2012, alebo ju môžem zaúčtovať už s májovým dátumom, pretože prišla pozde ?
2. Auto zaradím až po prepise v TP, alebo môžem aj skôr ?
3. Má firma nárok na odpočet v máji podľa § 55 zákona o DPH, alebo si odpočet uplatní po prepísaní automobilu a jeho zaradení ?
4. Ešte mám otázku, ktorá bola platcom DPH, kúpila automobil, ale nezaradila ho , pretože ho plánovala predať, mohla si uplatiť odpočet? Po troch mesiacoch auto zaradila, lebo k predaju nedošlo, tak auto využívajú vo firme. Má zaradenie vplyv na možnosť odpočítanie DPH ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    EkoMax Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradiť. Firma je od 1.5.2012 platcom DPH. 23.4.2012 kúpila osobný automobil. V tej dobe ešte platcom nebola. Zatiaľ automobil neprepísala, takže technický preukaz ešte na firmu nie je, bude tento týždeň teda až v júni. Ako postupovať pri účtovaní ?
    1. Došlá faktúra bude zúčtovaná ako obstaranie 042/321 aj s DPH 23.4.2012, alebo ju môžem zaúčtovať už s májovým dátumom, pretože prišla pozde ?
    Pri účtovaní DPH je dôležitý dátum dodania, takže ak je firma platcom DPH od 1.5.2012 a dodanie je 23.4.2012 tak samozrejme o DPH na DF účtovať nemôže.
    2. Auto zaradím až po prepise v TP, alebo môžem aj skôr ?
    Až po prepise.
    3. Má firma nárok na odpočet v máji podľa § 55 zákona o DPH, alebo si odpočet uplatní po prepísaní automobilu a jeho zaradení ?
    Podľa §55 v 05/2012 v tomto prípade na to prepis nemá vplyv ak ide o majetok kde sa predpokladá jeho použitie na účely podnikania
    4. Ešte mám otázku, ktorá bola platcom DPH, kúpila automobil, ale nezaradila ho , pretože ho plánovala predať, mohla si uplatiť odpočet? Po troch mesiacoch auto zaradila, lebo k predaju nedošlo, tak auto využívajú vo firme. Má zaradenie vplyv na možnosť odpočítanie DPH ?
    Zaradenie v tomto prípade nie je podmienkou na uplatnenie DPH.
    .

    DPH - registrácia platcu a zaradenie vozdila

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.