Zavrieť

Porady

Stravné lístky vs účet z reštaurácie

bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Môže platiteľ dph poskytovať stravovanie zamestancom takou formou že miesto stravných lístkov bude preplácať účty z reštaurácie do max sumy 49 Sk/deň? Ak áno,ako to zaúčtovať a čo s dph na účte?
Usporiadat
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

bepo
Môže platiteľ dph poskytovať stravovanie zamestancom takou formou že miesto stravných lístkov bude preplácať účty z reštaurácie do max sumy 49 Sk/deň? Ak áno,ako to zaúčtovať a čo s dph na účte?
Má v predmete podnikania poskytovanie stravovacích služieb?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Nemá,čo by to menilo na veci?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bepo
Môže platiteľ dph poskytovať stravovanie zamestancom takou formou že miesto stravných lístkov bude preplácať účty z reštaurácie do max sumy 49 Sk/deň? Ak áno,ako to zaúčtovať a čo s dph na účte?
Určite môže aj takouto formou, ale nezdá sa mi to dosť praktické. So stravovacími poukážkami je to jednoduchšie.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

bepo
Môže platiteľ dph poskytovať stravovanie zamestancom takou formou že miesto stravných lístkov bude preplácať účty z reštaurácie do max sumy 49 Sk/deň? Ak áno,ako to zaúčtovať a čo s dph na účte?



Zakonnik prace, § 152, ods. 2:

Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

ucetni_fantozzi


Zakonnik prace, § 152, ods. 2:

Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
Ja chcem nahradiť zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby preplácaním účtu z reštaurácie čiže v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa. Len či je to možné a ako to zaúčtovať.
Tweety-pre mňa je jednoduchšie platiť účty ako SL,inak by som sa nepýtal
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

bepo
Ja chcem nahradiť zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby preplácaním účtu z reštaurácie čiže v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa. Len či je to možné a ako to zaúčtovať.
Tweety-pre mňa je jednoduchšie platiť účty ako SL,inak by som sa nepýtal
Je to možné, keď si dohodneš poskytovanie takéhoto stravovania priamo s poskytovateľom - reštauráciou. On poskytne pre tvojich zamestnancov a ty zaplatíš je mu.
Preplácanie dokladov z reštaurácií od zamestnancov podľa môjho názoru nie je možné.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bepo
Ja chcem nahradiť zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby preplácaním účtu z reštaurácie čiže v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa. Len či je to možné a ako to zaúčtovať.
Tweety-pre mňa je jednoduchšie platiť účty ako SL,inak by som sa nepýtal
Takže: zamestnanec donesie blok z RP: ak je dodávateľ platcom dane, aj Ty, uplatníš si odpočet z nákupu. Pri nákladoch a čerpaní S.F., tam je ten istý režim ako u stravných poukážok, teda 527 AE( maximum 55% z 89.-), 472. Ak preplatíš zamestnancovi doklad, u ktorého si si uplatnil dph, musíš dph odviesť pri predaji , je to tvoje dodanie,teda pri preplatení bločku. Základom dane je cena, ktorú požaduješ za stravenku, bez dph. Je to čisto len hypoteticky, neviem, či by to bolo možné v praxi.
Priznám sa, s takým niečím som sa ešte nestretla.
Naposledy upravil Tweety : 15.02.06 at 12:19
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

ja osobne si myslim, ze aby dana restauracia mohla sluzit na stravovanie zamestnancov, musela by mat v zivnostenskom opravneni:

- pohostinská činnosť - prevádzkovanie závodného stravovania

...vacsina restauracii ma iba:

- pohostinská činnosť

A okrem toho som nazoru, ze slovo "zabezpeci" v tomto pripade znamena preukazatelne sa dohodne, t.j. uzavrie zmluvu...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Denda
Preplácanie dokladov z reštaurácií od zamestnancov podľa môjho názoru nie je možné.
Prečo? U SZCO je zhoda že si môže dávať do nákladov priamo účet z reštaurácie a ďalej si ho rozdelí na OZD a NOZD.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Tweety
Takže: zamestnanec donesie blok z RP: ak je dodávateľ platcom dane, aj Ty, uplatníš si odpočet z nákupu. Pri nákladoch a čerpaní S.F., tam je ten istý režim ako u stravných poukážok, teda 527 AE( maximum 55% z 89.-), 472. Ak preplatíš zamestnancovi doklad, u ktorého si si uplatnil dph, musíš dph odviesť pri predaji , je to tvoje dodanie,teda pri preplatení bločku. Základom dane je cena, ktorú požaduješ za stravenku, bez dph.
Priznám sa, s takým niečím som sa ešte nestretla.
A v jeho prípade by to bolo čo ho dodanie
viď príspevok č. 2 a 3.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

bepo
Prečo? U SZCO je zhoda že si môže dávať do nákladov priamo účet z reštaurácie a ďalej si ho rozdelí na OZD a NOZD.
To to nie je ešte nikým udobrené a posledné komentáre k dani z príjmu z MF tomu ani nenasvečujú.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

ucetni_fantozzi
A okrem toho som nazoru, ze slovo "zabezpeci" v tomto pripade znamena preukazatelne sa dohodne, t.j. uzavrie zmluvu...
Prečo by nemohla byť účtenka forma zmluvy a doklad o poskytnutí jedla pre zamestnanca?
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

bepo
Prečo by nemohla byť účtenka forma zmluvy a doklad o poskytnutí jedla pre zamestnanca?
blocek ma skorej charakter kupno-predajnej zmluvy (ty si ponukol, ja som akceptoval a zaplatil tovar - jedlo), nehovori vsak o tom, ze zamestnavatel zabezpecil stravovanie... mne sa to moc nezda, aj ked chapem, ze zrejme hladas cestu, ako to takto nechat prejst.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

bepo
Prečo by nemohla byť účtenka forma zmluvy a doklad o poskytnutí jedla pre zamestnanca?
Poď me na začiatok. Máme ešte jednu možnosť a to poskytovať finančný príspevok na stravovanie zamestnancom podľa Zákonníka práce, ak.......

Potom sme tvoju formu preplácania mohli aplikovať už oveľa, oveľa skôr, ale niečo nás proste nepustí.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Denda
A v jeho prípade by to bolo čo ho dodanie
viď príspevok č. 2 a 3.
Doplnila som do príspevku, len čisto ako teoreticku možnosť,ale neviem si to v praxi predstaviť. K tomu dodaniu-stravovania.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Finančný príspevok nie,najjednoduchšie a najlepšie by boli účty z reštaurácie.
ucetni_fantozzi-podľa mňa blok z reštiky vypovedá zrovna toľko ako SL,nevidím v tom rozdiel
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Denda
Poď me na začiatok. Máme ešte jednu možnosť a to poskytovať finančný príspevok na stravovanie zamestnancom podľa Zákonníka práce, ak.......

Potom sme tvoju formu preplácania mohli aplikovať už oveľa, oveľa skôr, ale niečo nás proste nepustí.
no, ja možno strelím vedľa, ale myslím si, že to čo nás nepustí je, že musí byť písomná dohoda medzi zam-teľom a zariadením poskytujúcim ZS, resp. sprostredkovateľom... Jednoducho zamestnanci sa nemôžu naobedovať v hociktorom rešt. zariadení.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
ucetni_fantozzi



Zakonnik prace, § 152, ods. 2:

Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.



Otázkou zrejme je, čo je to oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby! Poskytovanie stravovania, stravy, podávanie jedál... (bežný predmet podnikania v stravovacích zariadeniach) zrejme ešte nie je oprávnením sprostredkovať stravovacie služby. Zrejme sú to len organizácie ktoré sprostredkujú stravovanie formou stravných lístkov. Si myslím . Tiež by sa mi páčila Bepova predstava. Lenže to by znamenalo krach všetkých tých gastráčových firiem - ďalšia ukážka v zákone vylobovaného kšeftu. Prečo by sme mohli jednoducho preplácať časť bločku z reštaurácie, keď môžme komplikovanejšie (a viac) platiť ešte aj tzv. sprostredkovacie provízie ?!!! Na SLOVENSKU?!!!
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

liba2
no, ja možno strelím vedľa, ale myslím si, že to čo nás nepustí je, že musí byť písomná dohoda medzi zam-teľom a zariadením poskytujúcim ZS, resp. sprostredkovateľom... Jednoducho zamestnanci sa nemôžu naobedovať v hociktorom rešt. zariadení.
Prečo by sa nemohli za-ci hocikde najesť?Čo alebo kto mne prikazuje uzatvoriť písomnú zmluvu?To by muselo byť v zákone uvedené.Pri SL vôbec nemám možnosť určiť kde sa naje a či sa vôbec z toho zakúpi 1 teplé jedlo na obed alebo nedelný obed pre celú rodinu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bepo
Tweety-pre mňa je jednoduchšie platiť účty ako SL,inak by som sa nepýtal
Fakt je to pre Teba jednoduchšie preplácať časť účtenky za každého jedného zamestnanca každý deň, než nakúpiť lístky? Koľko máš zamestnancov? Veď to by bolo mesačne 20 účteniek x počet zamestnancov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať