Zavrieť

Porady

Stravné lístky vs účet z reštaurácie

bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Môže platiteľ dph poskytovať stravovanie zamestancom takou formou že miesto stravných lístkov bude preplácať účty z reštaurácie do max sumy 49 Sk/deň? Ak áno,ako to zaúčtovať a čo s dph na účte?
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

bepo
Prečo by sa nemohli za-ci hocikde najesť?Čo alebo kto mne prikazuje uzatvoriť písomnú zmluvu?To by muselo byť v zákone uvedené.Pri SL vôbec nemám možnosť určiť kde sa naje a či sa vôbec z toho zakúpi 1 teplé jedlo na obed alebo nedelný obed pre celú rodinu.
1/ Nehľadám cestu ako to nejde.
2/ Nebavíme sa tu o stravnom na prac. ceste.
3/ ZP § 152, ods. 2:
Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.


To znamená, že musí aj preukázať že zabezpečil; a ako preukáže? písomnou zmluvou - nie ?


Naposledy upravil liba2 : 15.02.06 at 13:06
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bepo
Prečo by sa nemohli za-ci hocikde najesť?Čo alebo kto mne prikazuje uzatvoriť písomnú zmluvu?To by muselo byť v zákone uvedené.Pri SL vôbec nemám možnosť určiť kde sa naje a či sa vôbec z toho zakúpi 1 teplé jedlo na obed alebo nedelný obed pre celú rodinu.
Bepo, bepo, si tvrdohlavý ako baran . Všetci Ti poskytli názor, že to nie je v súlade so ZP, ale Ty sa silou mocou snažíš všetkých presvedčiť, že máš pravdu.

Ak si si taký istý svojim názorom, tak si urob po svojom a v prípade daňovej kontroly presviedčaj kontrolóra, nie nás. Ak Ti to uznajú, tak sa tu môžeš pochváliť, že si mal pravdu.

Alebo požiadaj daňový úrad o stanovisko.

... že Ty máš nejakého známeho, ktorý vlastní reštauráciu?
Naposledy upravil Chobot : 15.02.06 at 12:53
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

liba2
1/ Nehľadám cestu ako to nejde.
2/ Nebavíme sa tu o stravnom na prac. ceste.
3/ ZP § 152, ods. 2:
Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

To znamená, že musí aj preukázať že zabezpečil; a ako preukáže? písomnou zmluvou - nie ?


Súhlasím a zároveň doplním,že nás drží aj § 19 ods.2 písm c zákona o dani z príjmov, ktorý sa priamo odvoláva na Zákonník práce.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Jasné že žiaľ máte všetci pravdu, ktorí hovoríte že to nejde. Počítam že tie gastráčové firmy pri lobovaní za presne takéto znenie zákona za to aj hodne našim zákonodarcom vyšli "v ústrety". Ale chápem Peťa a súhlasím s jeho stanoviskom, že prečo by som nemohla (ak mi to v malej firme so zopár zamestnancami vyhovuje - ušetrím na províziách, nemusím chodiť do sprostredkovacích firiem....idem proste, najem sa a to na čo mám nárok si dám preplatiť a do N) jednoducho preplatiť zamestnancom zákonom stanovenú čiastku a dať si to do N bez akéhosi sprostredkovateľa. A preplácala by som práve len to jedlo a nie nedeľný nákup rodiny v supermarkete. Peťko, až to pôjdeš dať do parlamentu, máš moju podporu
Sú vlastne nejaké argumenty proti takémuto "sedliackorozumovému" preplácaniu stravy?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

bepo
Prečo by nemohla byť účtenka forma zmluvy a doklad o poskytnutí jedla pre zamestnanca?
Mohla by byť pre teba,ale stále nemáš splnenú podmienku, že si poskytol stravovanie svojmu zamestnancovi. Nemáš ju splnenú tým, že ty nie si poskytovateľ stravovacích službieb na ďalšom stupni....

Mám na mysli napr. toto: nakúpiš suroviny na uvarenie gulášu. Spravíš guláš a dáš sa na jesť svojim zamestnancom...........
Alebo kúpiš hotové jedlá ty ako podnikateľ a dáš sa najesť svojim zamestnancom.......
a teraz len vymyslieť ako ďalej

Stále sa bavíme o tom, že to nemá v premete podnikania.

PS: osobne som už dávno v stravovacom zariadení a podpisujem zmluvu o poskytovaní stravovania pre mojich zamestnancov:-)
Naposledy upravil Denda : 15.02.06 at 13:14
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

liba2
2/ Nebavíme sa tu o stravnom na prac. ceste.

SL je stravný lístok typu Ticket restaurant
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

bepo
Prečo? U SZCO je zhoda že si môže dávať do nákladov priamo účet z reštaurácie a ďalej si ho rozdelí na OZD a NOZD.
Ešte k tomuto:
SZCO si v tomto prípade preukazuje stravovanie sám sebe.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Chobot
Bepo, bepo, si tvrdohlavý ako baran . Všetci Ti poskytli názor, že to nie je v súlade so ZP, ale Ty sa silou mocou snažíš všetkých presvedčiť, že máš pravdu.
Ak je niekto o niečom presvedčení tak by to mal aj vedieť obhájiť prečo a nie len povedať že to nejde.Ak niekto tvrdí že musím mať písomnú zmluvu tak sa pýtam-prečo si myslíš že musím mať písomnú zmluvu?Firmy môžu robiť všetko to čo nie je v zákone výslovne zakázané,štát zase len to čo má zákonom povolené.
PS-ja nikde netvrdím že to je povolené
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

[quote=Denda]
Mám na mysli napr. toto: nakúpiš suroviny na uvarenie gulášu. Spravíš guláš a dáš sa na jesť svojim zamestnancom...........
Alebo kúpiš hotové jedlá ty ako podnikateľ a dáš sa najesť svojim zamestnancom.......
a teraz len vymyslieť ako ďalej

Môžeš ak máš vlastné stravovacie zariadenie.
Naposledy upravil Denda : 15.02.06 at 13:51
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
luebchenko
Jasné že žiaľ máte všetci pravdu, ktorí hovoríte že to nejde. Počítam že tie gastráčové firmy pri lobovaní za presne takéto znenie zákona za to aj hodne našim zákonodarcom vyšli "v ústrety". Ale chápem Peťa a súhlasím s jeho stanoviskom, že prečo by som nemohla (ak mi to v malej firme so zopár zamestnancami vyhovuje - ušetrím na províziách, nemusím chodiť do sprostredkovacích firiem....idem proste, najem sa a to na čo mám nárok si dám preplatiť a do N) jednoducho preplatiť zamestnancom zákonom stanovenú čiastku a dať si to do N bez akéhosi sprostredkovateľa. A preplácala by som práve len to jedlo a nie nedeľný nákup rodiny v supermarkete. Peťko, až to pôjdeš dať do parlamentu, máš moju podporu
Sú vlastne nejaké argumenty proti takémuto "sedliackorozumovému" preplácaniu stravy?
Dúfam, že ma za môj príspevok neukameňujete.
Liba2 citovala zákon, kde sa uvádza, že zamestnávateľ zabezpečuje....
Ja ak uzatvorím s reštauráciou zmluvu o poskytotovaní stravy(napr varia denné menu za 80,-Sk), som týmto zabezpečila svojím zamestnancom stravu. Ak chcú idú na obed ,ak im menu nevyhovuje nie. Na konci mesiaca mi reštaurácia pošle fa na odobraté množstvo. A tu sa pýtam:"Aký je rozdiel medzi fa na ktorej je uvedené 20 x 80 (denné menu) a medzi 20-timi bločkami z ERP z uvedenej reštaurácie, na ktorých je uvedené tiež zakúpené denné menu v hodnote 80,- Sk?"
Nie je bloček z ERP tiež faktúrou?(Aj keď o tom hovorí zákon o DPH)
Prečo nie je v tomto prípade hodnoverným dokladom?
Na stravenky sa nakupuje všeličo a často vôbec nie jedlo.
Naposledy upravil účtovník 007 : 15.02.06 at 13:53
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

bepo
Finančný príspevok nie,najjednoduchšie a najlepšie by boli účty z reštaurácie.
ucetni_fantozzi-podľa mňa blok z reštiky vypovedá zrovna toľko ako SL,nevidím v tom rozdiel
Vypovedá o najedení sa a nie o poskytnutí stravovania zamestnávateľom.
Vo firmách účtujúcich v podvojnom účtovníctve používajú na takéto typy bločkov taký špeciálny účet 513. :-)
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Denda
Súhlasím a zároveň doplním,že nás drží aj § 19 ods.2 písm c zákona o dani z príjmov, ktorý sa priamo odvoláva na Zákonník práce.
ZDP je teraz irelevantný,ak to bude v súlade so ZP tak je to aj v súlade s ZDP.Otázka znie ako si vyložiť Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podávaním ...v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa.Musí byť písomná zmluva s reštauráciou alebo stačí účet ako konkludentné uzatvorenie zmluvy?
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Denda
toto je naozaj mimo témy. Nebavíme sa o živnostníkovi.
Ale týmto ustanovením bol živnostník zrovnoprávnený so zamestnancom.(Čo sa týka stravy samozrejme) Denda nechcem sa hádať, ale čo si taká rozčertená? Veď tu normálne diskutujeme a snažíme sa argumentovať. O to som sa snažila.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

účtovník 007
Liba2 citovala zákon, kde sa uvádza, že zamestnávateľ zabezpečuje....
Ja ak uzatvorím s reštauráciou zmluvu o poskytotovaní stravy(napr varia denné menu za 80,-Sk), som týmto zabezpečila svojím zamestnancom stravu. Ak chcú idú na obed ,ak im menu nevyhovuje nie. Na konci mesiaca mi reštaurácia pošle fa na odobraté množstvo. A tu sa pýtam:"Aký je rozdiel medzi fa na ktorej je uvedené 20 x 80 (denné menu) a medzi 20-timi bločkami z ERP z uvedenej reštaurácie, na ktorých je uvedené tiež zakúpené denné menu v hodnote 80,- Sk?"
Nie je bloček z ERP tiež faktúrou?(Aj keď o tom hovorí zákon o DPH)
Prečo nie je v tomto prípade hodnoverným dokladom?
Na stravenky sa nakupuje všeličo a často vôbec nie jedlo.
no ja tu vidim dva mozne dovody, preco to nie je jedno:
1/ ked uzatvorim zmluvu s restauraciou, tak som splnil podmienku, ze som zabezpecil stravovanie pre zamestnancov
2/ zaroven podla zmluvy bude jasne, ci dana restauracia ma oprávnenie poskytovat stravovacie služby, lebo ja stale vidim rozdiel v pohostinskej cinnosti a stravovacich sluzbach...

co sa tyka moznosti kupit si za listky vselico - nuz kazdy system sa da zneuzit...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Obchodný zákonník § 272


(1) Zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.

Prečo si myslíte že na zabezpečenie stravy je potreba písomnej zmluvy?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

účtovník 007
Dúfam, že ma za môj príspevok neukameňujete.
Liba2 citovala zákon, kde sa uvádza, že zamestnávateľ zabezpečuje....
Ja ak uzatvorím s reštauráciou zmluvu o poskytotovaní stravy(napr varia denné menu za 80,-Sk), som týmto zabezpečila svojím zamestnancom stravu. Ak chcú idú na obed ,ak im menu nevyhovuje nie. Na konci mesiaca mi reštaurácia pošle fa na odobraté množstvo. A tu sa pýtam:"Aký je rozdiel medzi fa na ktorej je uvedené 20 x 80 (denné menu) a medzi 20-timi bločkami z ERP z uvedenej reštaurácie, na ktorých je uvedené tiež zakúpené denné menu v hodnote 80,- Sk?"
Nie je bloček z ERP tiež faktúrou?
(Aj keď o tom hovorí zákon o DPH)
Prečo nie je v tomto prípade hodnoverným dokladom?
Na stravenky sa nakupuje všeličo a často vôbec nie jedlo.
Už to medzitým napísal aj účetni Fantozzi, ale predsa zareagujem:
Osobne si myslím, že Denda svojimi príspevkami jasne vysvetlila prečo to pri súčasnej legislatívnve nie je možné. Zareagujem len na hrubo vyznačenú časť. Rozdiel je veľký. Faktúra je vystavená na firmu-teda zamestnávateľa a ten týmto plní povinnosti danné zákonom o stravovaní voči zamestnancom. Bloček z ERP či už z jednej alebo viacerých reštaurácii je anonymný , nie je záruka, že je na konkrétneho zamestnanca, môže ísť napr. o obed s partnermi a pod. a je to jednoznačne 513 so všetkým, čo k tomu patrí.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

evina
Bloček z ERP či už z jednej alebo viacerých reštaurácii je anonymný , nie je záruka, že je na konkrétneho zamestnanca, môže ísť napr. o obed s partnermi a pod. a je to jednoznačne 513 so všetkým, čo k tomu patrí.
Takže keď kúpim spotrebný mat na blok z ERP tak si ho nemôžem zahrnúť do nákladov lebo blok je anonymný a nikde nie je záruka že som to skutočne spotreboval vo firme?
Veď buď máš vydaný SL alebo blok z reštaurácie,čo nie je jednoznačné?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

bepo
Obchodný zákonník § 272


(1) Zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.

Prečo si myslíte že na zabezpečenie stravy je potreba písomnej zmluvy?
Nemusíš podpísať zmluvu, to máš pravdu, môžeš sa dohodnúť aj ústne. Ale nemôžu sa dohodnúť Tvoji zamestnanci, ale Ty, lebo Ty si im povinný poskytnúť, resp. zabezpečiť stravovanie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

bepo
Takže keď kúpim spotrebný mat na blok z ERP tak si ho nemôžem zahrnúť do nákladov lebo blok je anonymný a nikde nie je záruka že som to skutočne spotreboval vo firme?
Veď buď máš vydaný SL alebo blok z reštaurácie,čo nie je jednoznačné?
Bepo touto otázkou by sme sa dostali niekde inde, do všeobecnej roviny posudzovania nákladov. Stravovanie má niekoľko podmienok /uviedla Denda a ucetni_fantozzi už vyššie/ a predložením len blokov z reštaurácie tie podmienky nesplníš.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

bepo
ZDP je teraz irelevantný,ak to bude v súlade so ZP tak je to aj v súlade s ZDP.Otázka znie ako si vyložiť Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podávaním ...v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa.Musí byť písomná zmluva s reštauráciou alebo stačí účet ako konkludentné uzatvorenie zmluvy?
No tu je ten problém, že podľa mňa musí byť písomná zmluva/faktúra/, pretože to zabezpečuješ formou iného. Nemáš v rukách nič, čo by poukazovalo, že ti to zabezpečuje. Opakujem pre teba ako pre zamestnávateľa.
A potom vzniká klasický obchodný vzťah. Ja ti poskytnem a ty mi za to zaplať. Ty chceš rovno platiť zamestnancovi.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať