Zavrieť

Porady

Stravné lístky vs účet z reštaurácie

bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Môže platiteľ dph poskytovať stravovanie zamestancom takou formou že miesto stravných lístkov bude preplácať účty z reštaurácie do max sumy 49 Sk/deň? Ak áno,ako to zaúčtovať a čo s dph na účte?
Usporiadat
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Ad1-stále sa pýtam prečo by mala byť písomná zmluva keď zákon vyžaduje písomnú formu len pri v zákone určených typoch zmlúv a ja nemusím ísť nad rámec zákona
Ad2-zákon neurčuje ako sa má platiť za stravovanie zamestnanca,zákon určuje že mám zabezpečiť a koľko prispieť na stravu zamestnanca-teda či zaplatím faktúru reštaurácii alebo preplatím blok zamestnancovi je z hľadiska zákonu jedno.Ak mám 5 zamestnancov a 20 pracovných dní,100 účtov z reštaurácie by malo byť dostatočné preukázanie stravovania zamestnancov,nie?
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

bepo
Ad1-stále sa pýtam prečo by mala byť písomná zmluva keď zákon vyžaduje písomnú formu len pri v zákone určených typoch zmlúv a ja nemusím ísť nad rámec zákona
preukazatelnost?

bepo
Ad2-zákon neurčuje ako sa má platiť za stravovanie zamestnanca,zákon určuje že mám zabezpečiť a koľko prispieť na stravu zamestnanca-teda či zaplatím faktúru reštaurácii alebo preplatím blok zamestnancovi je z hľadiska zákonu jedno.Ak mám 5 zamestnancov a 20 pracovných dní,100 účtov z reštaurácie by malo byť dostatočné preukázanie stravovania zamestnancov,nie?
uz som to tu pisal ja aj viaceri:
1/ nepreukazane, ze bolo zamestnavatelom zabezpecene,
2/ nepreukazane, ze poskytovatel ma opravnenie poskytovat stravovacie sluzby
3/ a vlastne v rozpore s bodom Ad1...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[quote=ucetni_fantozzi]preukazatelnost?


Napr. faktúrou od prevádzkovateľa stravovacieho zariadenia s textom faktúry: Na základe dohody....
Podpísať písomnú dohodu zákon naozaj nepredpisuje, je v záujme oboch strán ju podpísať aj pre prípadné riešenie sporov....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

bepo
Ad2-zákon neurčuje ako sa má platiť za stravovanie zamestnanca,zákon určuje že mám zabezpečiť a koľko prispieť na stravu zamestnanca-teda či zaplatím faktúru reštaurácii alebo preplatím blok zamestnancovi je z hľadiska zákonu jedno.Ak mám 5 zamestnancov a 20 pracovných dní,100 účtov z reštaurácie by malo byť dostatočné preukázanie stravovania zamestnancov,nie?
Nie je to dostatočne preukázané , viď vyššie. Jednak si tým nepreukázal čo píše učetni_fantozzi v odpovedi na tento Tvoj príspevok a ani z hľadiska uznateľnosti nákladov, nie je v tomto prípade bloček a už nehovorím, ak každý bude z inej reštaurácie preukazateľným dokladom, že si poskytol svojim pracovníkom stravovanie-nejde o vzťah stavovacie zariadenie - firma, ale stravovacie zariadenie- občan. A takých , keď mi nanosíš 80, všetky Ti zaúčtujem nna 513 samozrejme bez nároku na odpočet DPH.

ja osobne súhlasím v tom, že nemusí byť písomná zmluva, ale musí byť fakturácia na Teba ako na firmu.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Faktúra bude mať text:Fakturujeme Vám 5 obedov krát 20 dni xy Sk.Aká je tam preukázateľnosť keď tam nie sú mená pracovníkov?A mená tam nemusia byť lebo ak by museli tak by museli byť aj pri SL.
Faktúra a blok z ERP je z hľadiska preukázateľnosti to isté,faktúra nemá väčšiu váhu ako blok z ERP.
Jednoducho nedá sa spochybniť ERP len pri stravovaní a pri ostatných činnostiach to brať ako rovnocennú náhradu faktúry.Preto by som vás poprosil oprieť svoje tvrdenie o znenie zákona a nie len zdanie.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

ucetni_fantozzi
2/ nepreukazane, ze poskytovatel ma opravnenie poskytovat stravovacie sluzby
Každé zariadenie ktoré prijíma SL musí byť stravovacie zariadenie,inak by firmy vydávajúce SL porušovali zákon pri uzatváraní zmlúv o akceptácii SL.Ako mi vysvetlíš akceptáciu SL prevádzkami typu Tesco?Aké je tam oprávnenie na stravovacie služby?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Fakt by som vás poprosil o argumentáciu na základe faktov a zákonov a nie dojmov a pojmov,veď je to zábava
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

[quote=bepo]Faktúra bude mať text:Fakturujeme Vám 5 obedov krát 20 dni xy Sk.Aká je tam preukázateľnosť keď tam nie sú mená pracovníkov?A mená tam nemusia byť lebo ak by museli tak by museli byť aj pri SL.

Nemáme mená, ani na faktúre nemusia byť. Pre teba to v tomto štádiu nie je náklad. Nákup stravného lístka je tiež zatiaľ pre teba len nákup ceniny.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Keby zamestnávateľ zabezpečil zamestnancom stravovanie tak by zrejme každý zamestnanec nechodil denne za zamestnávateľom na preplatenie bločku z ERP (to mi veľmi nevychádza na zabezpečené stravovanie).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
AVO
Keby zamestnávateľ zabezpečil zamestnancom stravovanie tak by zrejme každý zamestnanec nechodil denne za zamestnávateľom na preplatenie bločku z ERP (to mi veľmi nevychádza na zabezpečené stravovanie).
Takáto forma sa mi skôr javí že je zabezpečenie stravovania samému sebe a nie zamestnávateľom. Zamestnávateľ nič neobstaral ani nezabezpečil.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

AVO
Keby zamestnávateľ zabezpečil zamestnancom stravovanie tak by zrejme každý zamestnanec nechodil denne za zamestnávateľom na preplatenie bločku z ERP (to mi veľmi nevychádza na zabezpečené stravovanie)Takáto forma sa mi skôr javí že je zabezpečenie stravovania samému sebe a nie zamestnávateľom. Zamestnávateľ nič neobstaral ani nezabezpečil..
1-Faktúra tiež môže byť vystavená každý deň,to nie je argument.Ak by si mala každý deň faktúru na 5 obedov tak ju neuznáš len preto že je vystavená každý deň?
Čo sa rozumie pod pojmom zabezpečí stravovanie?Ja tu mám naokolo 30 reštaurácií a v každej je zabezpečené že ak zamestnanec zaplatí tak dostane obed.Čo mám zabezpečiť naviac?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Neviem,ale táto debata je už pre mňa o ničom, pretože za chvílu tu budeme riešiť problém s preukazovaním 30 min. prestávky na obed.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Veď daj jeden argument na základe zákona a debata sa skončila.Zatiaľ som nepostrehol
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A čo budete tvrdiť, že zamestnávateľ vybavil? Dôkazné bremeno je na zamestnávateľovi. Z celého mi vychádza, že zamestnávateľ láskavo dovolí zamestnancovi opustiť pracovisko a že mu po dobrom jedle časť bločku z ERP preplatí. Čo budete tvrdiť vy?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

bepo
Veď daj jeden argument na základe zákona a debata sa skončila.Zatiaľ som nepostrehol
§152 ods. 4 Zákoníka práce + ušetrenie bločkov od zamestnancov.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Čo zamestnávateľ vybaví keď sa dohodne s reštauráciou a raz mesačne sa fakturujú obedy?Čo iné sa dá vybaviť ako pustiť zamestnanca na obed,tam sa naje a príde naspäť?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bepo
1-Faktúra tiež môže byť vystavená každý deň,to nie je argument.
Ja som ani nemala na mysli častosť vystavovania dokladu ako to, že v prípade faktúry je aspoň zrejmé, že zamestnávateľ niečo vybavoval a zrejme o faktúre vie a teda vie aj o službe, ktorú si objednal.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
AVO
A čo budete tvrdiť, že zamestnávateľ vybavil? Dôkazné bremeno je na zamestnávateľovi. Z celého mi vychádza, že zamestnávateľ láskavo dovolí zamestnancovi opustiť pracovisko a že mu po dobrom jedle časť bločku z ERP preplatí. Čo budete tvrdiť vy?
bepo
Čo zamestnávateľ vybaví keď sa dohodne s reštauráciou a raz mesačne sa fakturujú obedy?Čo iné sa dá vybaviť ako pustiť zamestnanca na obed,tam sa naje a príde naspäť?
Na otázku sa nedá odpovedať otázkou.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Chápem že pri závodnej jedálni je treba niečo vybaviť aby sa tam mohli ísť zamestnanci najesť.Ale pri reštaurácii kde vydajú priemerne 1000 porcií denne hocikomu?Čo sa tam špeciálne vybavuje?Faktúra je rovnocenná bloku z ERP takže tam sa nevybaví nič.Porcie dostane rovnaké takže takisto sa tam nevybaví nič.Pri SL viem že sa použije na nákup stravy,pri bloku tak isto viem že sa použil na nákup stravy.Tým že blok zčasti preplatím tak viem o službe ktorá bola poskytnutá.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bepo
Tým že blok zčasti preplatím tak viem o službe ktorá bola poskytnutá.
Aj ja sa na to tak pozerám. Bola poskytnutá stravovacím zariadením bez akejkoľvek iniciatívy a zásahu zamestnávateľa. A zamestnávateľ neposkytol zamestnancovi stravu, ale preplatil mu blok. Ako napríklad za lyžovačku zo sociálneho fondu. Tú mu tiež nevybavoval, iba preplatil.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať