Zavrieť

Porady

Dotácia / príspevok na začiatok podnikania z ÚP

Ahojte, ja si chcem len overiť informácie či sa náhodou nič nemenilo v účtovaní a zdaňovaní dotácie z ÚP. Začiatkom roka 2012 podnikateľ dostal príspevok /dotáciu na podnikanie z úradu práce. Môj názor je že ho treba zaúčtovať do príjmov neovplyvňujúcich ZD, a až keď sa bude čerpať z neho na nákup tých vecí ktoré v podnik.zámere schválil ÚP, tak ten nákup zaúčtovať normálne do VOZD ale zároveň aj zaúčtovať tú istú sumu do zdanit.príjmov. Viem to dobre, takto to zostalo aj v r.2012?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ano, je to tak, pokial je účtovnou jednotkou - vedie JU.
0 0
vanessa2 vanessa2

vanessa2 je offline (nepripojený) vanessa2

prijem neovlyv.zaklad dane a počas čerpania dotacie prijem ovlyvn.zaklad dane a zaučtuješ aj vydaj podla toho na čo si tu dotaciu použila
0 0
sattelitka sattelitka

sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

ďakujem za odpovede : )
0 0
Martina51423 Martina51423

Martina51423 je offline (nepripojený) Martina51423

Dobrý ja sa chcem spýtať, keďže som si odložila podanie DP ako mám zaúčtovať dotáciu z UP keď som do apríla 2011 brala podporu, príspevok som dostala v oktobri na účet ale s podnikaním som do konca roka nezačala.
Som povinná viesť JÚ ale si môžem uplatniť paušalne výdavky a k tomu nejakú evidenciu?
V tomto roku by som si chcela viesť skutočné výdavky ale za minulý rok som nič nemala iba tú dotáciu vo výške 2575 Eur.

Bola by som Vám povďačná za radu lebo mám v tom vážne chaoos:-)

Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martina51423 Pozri príspevok
Dobrý ja sa chcem spýtať, keďže som si odložila podanie DP ako mám zaúčtovať dotáciu z UP keď som do apríla 2011 brala podporu, príspevok som dostala v oktobri na účet ale s podnikaním som do konca roka nezačala.
Som povinná viesť JÚ ale si môžem uplatniť paušalne výdavky a k tomu nejakú evidenciu?
V tomto roku by som si chcela viesť skutočné výdavky ale za minulý rok som nič nemala iba tú dotáciu vo výške 2575 Eur.

Bola by som Vám povďačná za radu lebo mám v tom vážne chaoos:-)

Ďakujem
Odkedy máš oficialny začiatok živnosti ?

Do apríla si mala nejaký zdanitelný príjem (zo zamestnania, z predch.živnosti) ?
0 0
Martina51423 Martina51423

Martina51423 je offline (nepripojený) Martina51423

začiatok živnosti mám od 20.9. 2011, a do apríla som mala iba príjem z úradu práce a ten sa nezdaňuje, pokiaľ viem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martina51423 Pozri príspevok
začiatok živnosti mám od 20.9. 2011, a do apríla som mala iba príjem z úradu práce a ten sa nezdaňuje, pokiaľ viem.
Urob si riadne účtovníctvo aj za rok 2011 (vzhľadom na výkaz, ktorý podávaš polročne na UP, inak by si DP podávať nemusela, ak to listom oznámiš na DU). Ak si uplatníš paušálne výdavky, zdaníš celú dotáciu. Daň síce platiť nebudeš, ale vyjde ti vysoký preddavok na zdr.poistenie.

Čerpanie dotácie na zdr.poistenie si nemala ?
Naposledy upravil veronikasad : 01.07.12 at 09:21
1 0
Martina51423 Martina51423

Martina51423 je offline (nepripojený) Martina51423

ja o žiadnom výkaze na úrad práce neviem, a nič také nie je ani v dohode o poskytnutí príspevku a to ju čítam už piaty krát. Nie čerpanie dotácie na zdravotné poistenie som nemala.
to naozaj musím podávať nejaký výkaz na UP?
a teraz si to to dám do DP ako? viem že je to príjem,ktorý neovplyvňuje základ dane, takže dúfam, že aj tak nebudem platiť daň, keďže si uplatním nezdaniteľnú časť. Na aký riadok v DP mám tu sumu 2575 Eur dať? mám to tu rozložené po byte aj so zákonmi . Čím viacej študujem tým menej tuším viem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martina51423 Pozri príspevok
ja o žiadnom výkaze na úrad práce neviem, a nič také nie je ani v dohode o poskytnutí príspevku a to ju čítam už piaty krát. Nie čerpanie dotácie na zdravotné poistenie som nemala.
to naozaj musím podávať nejaký výkaz na UP?
a teraz si to to dám do DP ako? viem že je to príjem,ktorý neovplyvňuje základ dane, takže dúfam, že aj tak nebudem platiť daň, keďže si uplatním nezdaniteľnú časť. Na aký riadok v DP mám tu sumu 2575 Eur dať? mám to tu rozložené po byte aj so zákonmi . Čím viacej študujem tým menej tuším viem.
ak budeš viasť účtovníctvo - na žiadny. Objaví sa ti len vo výkaze o majetku a záväzkoch.

Z ktorého UP máš dotáciu ? (lebo ani na UP v PD o žiadnom výkaze nevedia - asi nečítajú ani odkazy na stránke MPSVaR).
0 0
Martina51423 Martina51423

Martina51423 je offline (nepripojený) Martina51423

z Bratislavy ani mi nič nepísali a nerada by som niečo prešvihla
-tak teraz si urobím peňažný denník, kde zaúčtujem príjem peňazí na účet
-v knihe záväzkov to zaevidujem ako záväzok tam to bude pokiaľ nevyčerpám celú dotáciu
- urobím výkaz o príjmoch a výdavkoch na základe peňažného denník
- výkaz o majetku a záväzkoch na základe knihy o záväzkoch

a čo dám do DP nič?:-)í
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martina51423 Pozri príspevok
z Bratislavy ani mi nič nepísali a nerada by som niečo prešvihla
-tak teraz si urobím peňažný denník, kde zaúčtujem príjem peňazí na účet
-v knihe záväzkov to zaevidujem ako záväzok tam to bude pokiaľ nevyčerpám celú dotáciu
- urobím výkaz o príjmoch a výdavkoch na základe peňažného denník
- výkaz o majetku a záväzkoch na základe knihy o záväzkoch

a čo dám do DP nič?:-)í
Do peňažného denníka zaúčtuješ operácie súvisiace s podnikaním. Určite si mala výdavky na kolky a minimálne si platila preddavky na zdr.poistenie. Ak neboli žiadne príjmy, vykážeš v DP stratu.

Dotáciu z UP neeviduješ v záväzkoch, ale pohľadávkach. Cez interný doklad budeš učtovať v nasl roku príjem ovpl.základ dane, vo výške vyčerpanej dotácie.

Tlačivo pre UP nájdeš na stránke MPSVar - medzi tlačivami na pravej strane stránky

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=13191

Aj keď je vysoký termín, nechceš zveriť spracovanie DP niekomu, kto účtovaniu dotácie aspoň trochu rozumie ?
2 0
Martina51423 Martina51423

Martina51423 je offline (nepripojený) Martina51423

Podľa mňa si urobím evidenciu pre potreby úradu práce čo sa týka príspevku a daňové priznanie si urobím nulové čo je aj pravda, lebo som nič nerobila, nemala žiadne príjmy ani výdavky keďže som čakala na rozhodnutie o vyradení z Úradu práce.
Podľa toho čo tu čítam príspevok sa rozpúšťa postupne, vždy keď ho použijem na nákup určený v podnikateľskom zámere, automaticky ho zdaním. Podľa mňa takto je to správne.
Za rok 2011 si budem príspevok uvádzať iba vo svojej evidencii ale na daňovom priznaní nemá čo robiť.
Čo si o tom myslíš Ty?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martina51423 Pozri príspevok
Podľa mňa si urobím evidenciu pre potreby úradu práce čo sa týka príspevku a daňové priznanie si urobím nulové čo je aj pravda, lebo som nič nerobila, nemala žiadne príjmy ani výdavky keďže som čakala na rozhodnutie o vyradení z Úradu práce.
Podľa toho čo tu čítam príspevok sa rozpúšťa postupne, vždy keď ho použijem na nákup určený v podnikateľskom zámere, automaticky ho zdaním. Podľa mňa takto je to správne.
Za rok 2011 si budem príspevok uvádzať iba vo svojej evidencii ale na daňovom priznaní nemá čo robiť.
Čo si o tom myslíš Ty?
Že by som postupovala tak, ako som uviedla v predch.príspevku. Naozaj si nezaplatila ani odvody do zdr.poisťovne ? (za 09-11/11-spl.do 31.12.2011)?
Výpis z DP dostane ZP ako podklad pre RZZP.

Príspevok má čo robiť v pohladávkach, ktoré sa uvádzajú vo výkaze o majetku a záväzkoch.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Martina51423 Pozri príspevok
Podľa mňa si urobím evidenciu pre potreby úradu práce čo sa týka príspevku a daňové priznanie si urobím nulové čo je aj pravda, lebo som nič nerobila, nemala žiadne príjmy ani výdavky keďže som čakala na rozhodnutie o vyradení z Úradu práce.
Podľa toho čo tu čítam príspevok sa rozpúšťa postupne, vždy keď ho použijem na nákup určený v podnikateľskom zámere, automaticky ho zdaním. Podľa mňa takto je to správne.
Za rok 2011 si budem príspevok uvádzať iba vo svojej evidencii ale na daňovom priznaní nemá čo robiť.
Čo si o tom myslíš Ty?
Tak automaticky ho nezdaníte- to nie je správny termín , cez uzávierkové operácie zaúčtujete do príjmu ovplyvňujúceho základ dane výšku dotácie, ktorá bola v v príslušnom roku vyčerpaná.Jedná sa o JU.
1 0
Martina51423 Martina51423

Martina51423 je offline (nepripojený) Martina51423

Neplatila lebo ma na úrade práce i pomýlili, nakoľko som si myslela, že pokiaľ nemám rozhodnutie o vyradení, platí zdravotné odvody za mňa úrad práce. a oni mi nevedeli povedať čo mám urobiť.
Čítam tu o tom veľa, ale nakoľko som nič z príspevku neminula ani nič nerobila do konca roka, prečo by som si nemohla viesť iba evidenciu JÚ pre seba pre svoje potreby a potreby Úradu práce.
V daňovom priznaní za rok 2011 nemá čo dotácia robiť ak som ju nečerpala .
Daňové priznanie je jedna vec a čerpanie príspevku iná. A ja som vážne nič nerobila lebo som čakala na rozhodnutie a myslela som že pokiaľ ho nemám v rukách, nemôžem začať prevádzkovať živnosť. Je to moja chyba ale čo už s tým.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martina51423 Pozri príspevok
Neplatila lebo ma na úrade práce i pomýlili, nakoľko som si myslela, že pokiaľ nemám rozhodnutie o vyradení, platí zdravotné odvody za mňa úrad práce. a oni mi nevedeli povedať čo mám urobiť.
Čítam tu o tom veľa, ale nakoľko som nič z príspevku neminula ani nič nerobila do konca roka, prečo by som si nemohla viesť iba evidenciu JÚ pre seba pre svoje potreby a potreby Úradu práce.
V daňovom priznaní za rok 2011 nemá čo dotácia robiť ak som ju nečerpala .
Daňové priznanie je jedna vec a čerpanie príspevku iná. A ja som vážne nič nerobila lebo som čakala na rozhodnutie a myslela som že pokiaľ ho nemám v rukách, nemôžem začať prevádzkovať živnosť. Je to moja chyba ale čo už s tým.
Nerozumiem ti, veď si písala, že živnosť máš aktívnu od 20.9. - to UP trvalo 3 mesiace poslať ti rozhodnutie o vyradení z evidencie ?
0 0
Martina51423 Martina51423

Martina51423 je offline (nepripojený) Martina51423

áno, koncom decembra 2011 mi doručili rozhodnutie..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martina51423 Pozri príspevok
áno, koncom decembra 2011 mi doručili rozhodnutie..
Nedoplatok v ZP si si už vyrovnala ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Martina51423 Pozri príspevok
Podľa mňa si urobím evidenciu pre potreby úradu práce čo sa týka príspevku a daňové priznanie si urobím nulové čo je aj pravda, lebo som nič nerobila, nemala žiadne príjmy ani výdavky keďže som čakala na rozhodnutie o vyradení z Úradu práce.
Podľa toho čo tu čítam príspevok sa rozpúšťa postupne, vždy keď ho použijem na nákup určený v podnikateľskom zámere, automaticky ho zdaním. Podľa mňa takto je to správne.
Za rok 2011 si budem príspevok uvádzať iba vo svojej evidencii ale na daňovom priznaní nemá čo robiť.
Čo si o tom myslíš Ty?
"Podľa Vás " ....ale podľa zákona o účtovníctve a Postupov JU čo budete robiť, keď Vy robíte podľa Vás len evidenciu pre UPSVAR ....ak chcete viesť JU tak ste povinná postupovať presne podľa zákonov.


P.S.Veronika máš obrovskú trpezlivosť .....
0 0
Martina51423 Martina51423

Martina51423 je offline (nepripojený) Martina51423

ďakujem Vám Veronika za trpezlivosť.. ja to nemyslím zle iba sa pýtam, lebo to chcem pochopiť.. veď keby mi to bolo jasné by som sa nepýtala.. ale o.k. už Vás nebudem obťažovať.. možno sme sa nepochopili ďakujem:-)
0 0
Načítať ďalšie