Zavrieť

Porady

SZCO - socialne, zdravotne a preddavky na dan

Ahojte,

Mam nasledovnu situaciu:
SZCO si zalozil zivnost v marci 2011 a za rok 2011 dosiahol prijem 25000€. Danove priznanie odlozil o tri mesiace a dan si vysporiadal az 30.6.2012 s tym, ze si uplatnil 40% pausalne vydavky. Od zalozenia zivnosti az do 30.6.2012 platil iba minimalne preddavky do zdravotnej poistovne, socialnej poistovni neplatil nic.

K 31.8.2012 by chcel zivnost ukoncit a stat sa dobrovolne nezamestnanym (uvazujme, ze uz nikdy si zivnost neobnovi).

V kontexte popisanej situacie by som rad poznal odpoved na tieto otazky:
- Musi sa takyto SZCO hlasit do socialnej poistovne a platit preddavky? Je mi jasne, ze ak by v zivnosti pokracoval, musel by sa do 30.9.2012 socialnej poistovni ohlasit a zacat platit odvody, no jeho zivnost bude zrusena uz davno predtym.
- Ake odvody do zdravotnej poistovne bude platit po zruseni zivnosti - minimalne, ako dobrovolne nezamestnany, alebo take, ako vypocitala poistovna v rocnom zuctovani?
- Musi platit preddavky na dan? Na daniach zaplatil viac, ako 1 659,70€, ale menej, ako 16 596,96€, preto by mal preddavky platit stvrtrocne, takze najblizsie az 30.9.2012. To uz ale bude zivnost zrusena.

Podla mna su odpovede nasledovne:

- Nie, nemusi.
- Bude platit minimalne odvody.
- Nie, nemusi. Dane zaplati az v dalsom danovom priznani v roku 2013.

Mam pravdu, alebo sa mylim?
Dakujem za pomoc!
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Preddavky do ZP bude ako samoplatitel platiť z minima, ale vznikne mu nedoplatok z podnikania za rok 2011 aj 2012, ktorý musí doplatiť po vykonaní RZZP zdr.poisťovňou.
1 0
Verbim Verbim

Verbim je offline (nepripojený) Verbim

veronikasad Pozri príspevok
Preddavky do ZP bude ako samoplatitel platiť z minima, ale vznikne mu nedoplatok z podnikania za rok 2011 aj 2012, ktorý musí doplatiť po vykonaní RZZP zdr.poisťovňou.
Dakujem! Presne to som si myslel.
Vedel by niekto zodpovedat aj zvysne dve otazky o preddavkoch na dan a socialnych odvodoch?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Verbim Pozri príspevok
Dakujem! Presne to som si myslel.
Vedel by niekto zodpovedat aj zvysne dve otazky o preddavkoch na dan a socialnych odvodoch?
SP - ak živnosť neobnovíš do 30.6.2013 - odvody neplatíš. Či by si platil v nasl.období (po obnovení živnosti) - závisí od výšky tvojho príjmu za rok 2012. V parlamente je aj návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý uvažuje s ročným zúčtovaním odvodov aj v sociálnej poisťovni. Od ktorého obdobia (po schválení) začne platiť - neviem.
1 0
Verbim Verbim

Verbim je offline (nepripojený) Verbim

veronikasad Pozri príspevok
SP - ak živnosť neobnovíš do 30.6.2013 - odvody neplatíš. Či by si platil v nasl.období (po obnovení živnosti) - závisí od výšky tvojho príjmu za rok 2012. V parlamente je aj návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý uvažuje s ročným zúčtovaním odvodov aj v sociálnej poisťovni. Od ktorého obdobia (po schválení) začne platiť - neviem.

Vyzera to tak, ze zuctovanie socialnych odvodov bude az od roku 2014, vid http://profesia.pravda.sk/zivnost/cl...vanie-odvodov/. Zatial to teda je tak, ako som si myslel

Dakujem Ti, Veronika, za odpoved - ak by niekto vedel zodpovedat este aj tie preddavky na dan, mohol by som to uzavriet.
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

Vie mi niekto prosím poradiť, akú výšku odvodu do soc. poisťovne od 1.7.2012, SZČO, keď v roku 2011 bol základ dane 11193,55 ? Už by bolo načase pochopiť tie výpočty :-)))
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ani1 Pozri príspevok
Vie mi niekto prosím poradiť, akú výšku odvodu do soc. poisťovne od 1.7.2012, SZČO, keď v roku 2011 bol základ dane 11193,55 ? Už by bolo načase pochopiť tie výpočty :-)))
hoď si do kalkulačky na stránke SP

http://www.socpoist.sk/kalkulacky-na...istneho/31489s

Pre pochopenie výpočtu :

Základ dane/2/počet mesiacov podnikania.
Ak je mesačný vymeriavací základ nižší ako minimum, platia sa odvody z minima (r.2012 339,89€)

ymeriavací základ2) EUR
  • Poistné na nemocenské poistenie počítané z vymeriavacieho základu 466.39 EUR
  • Poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity počítané z vymeriavacieho základu 466.39 EUR

Poistné na nemocenské4) poistenie 20.52 EUR
Poistné na starobné5) poistenie 83.95 EUR
Poistné na invalidné6) poistenie 27.98 EUR
Poistné do rezervného fondu solidarity7) 22.15 EUR
Poistné celkom 154.60 EUR
Naposledy upravil veronikasad : 10.07.12 at 07:24
5 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

veronikasad Pozri príspevok
hoď si do kalkulačky na stránke SP

http://www.socpoist.sk/kalkulacky-na...istneho/31489s

Pre pochopenie výpočtu :

Základ dane/2/počet mesiacov podnikania.
Ak je mesačný vymeriavací základ nižší ako minimum, platia sa odvody z minima (r.2012 339,89€)

ymeriavací základ2) EUR
  • Poistné na nemocenské poistenie počítané z vymeriavacieho základu 466.39 EUR
  • Poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity počítané z vymeriavacieho základu 466.39 EUR
Poistné na nemocenské4) poistenie 20.52 EUR
Poistné na starobné5) poistenie 83.95 EUR
Poistné na invalidné6) poistenie 27.98 EUR
Poistné do rezervného fondu solidarity7) 22.15 EUR
Poistné celkom 154.60 EUR
Veľmi pekne Ďakujem !!!!
0 0
cacka cacka

cacka je offline (nepripojený) cacka

účtovník, mzdár
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť odkiaľ sa dozviem výšku mesačných odvodov do ZP od 1.7.2012, keď RZZP vykonávajú teraz zdravotné poisťovne? Budú niečo posielať poštou?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

cacka Pozri príspevok
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť odkiaľ sa dozviem výšku mesačných odvodov do ZP od 1.7.2012, keď RZZP vykonávajú teraz zdravotné poisťovne? Budú niečo posielať poštou?
Výsledok RZZP budú poisťovne oznamovať poistencom . Ale vzhľadom na pripr. novelu zákona o zdr.poistení, preddavky od 1.1.2013 sa nebudú počítať z RZZP za rok 2011, ale podľa nových pravidiel. Vymeriavací základ si bude každý živnostník počítať sám.
2 0
cacka cacka

cacka je offline (nepripojený) cacka

účtovník, mzdár
To znamená, že do konca roka 2012 budem platiť preddavky v rovnakej výške?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

cacka Pozri príspevok
To znamená, že do konca roka 2012 budem platiť preddavky v rovnakej výške?
ano, pozri tento príspevok

http://www.porada.sk/t194807-likvida...ml#post2098787
0 0
cacka cacka

cacka je offline (nepripojený) cacka

účtovník, mzdár
Ďakujem pekne. Človek už nevie kde má čo sledovať.
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

Môže mi niekto potvrdiť, či som dobre vypočítala výšku odvodu do SP?
Ide o SZČO, v roku 2011 podnikal 6 mesiacov, mal príjem 4200,07, a základ dane 2104,46.
Vyšlo mi : 112,66 EUR. Je to tak dobre? Zdá sa mi to veľa.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ani1 Pozri príspevok
Môže mi niekto potvrdiť, či som dobre vypočítala výšku odvodu do SP?
Ide o SZČO, v roku 2011 podnikal 6 mesiacov, mal príjem 4200,07, a základ dane 2104,46.
Vyšlo mi : 112,66 EUR. Je to tak dobre? Zdá sa mi to veľa.
ano, je to OK, to sú odvody z min.VZ.
SZČO prekročil obrat pre povinnú registráciu, ak je mesčný VZ nižší ako minimum, odvody platí z minima.
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

Ďakujem za pomoc.
0 0
maaato maaato

maaato je offline (nepripojený) maaato

Zdravim Vas,
mne vychadza soc poistenie okolo 440e mesacne. Su nejake tipy v ramci zakona ako neplatit tak zbytocne vela na odvodoch??? Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

maaato Pozri príspevok
Zdravim Vas,
mne vychadza soc poistenie okolo 440e mesacne. Su nejake tipy v ramci zakona ako neplatit tak zbytocne vela na odvodoch??? Dakujem
to si ako vypočítal ? - ak si povinný platitel, minimum je 112,66 x 12
nepočítal si zdravotné poistenie ?
Naposledy upravil veronikasad : 31.07.12 at 17:10
0 0
maaato maaato

maaato je offline (nepripojený) maaato

takto mi to ta teta na urade vypocitala.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

maaato Pozri príspevok
Zdravim Vas,
mne vychadza soc poistenie okolo 440e mesacne. Su nejake tipy v ramci zakona ako neplatit tak zbytocne vela na odvodoch??? Dakujem
Prepáč, zle som čítala - píšeš o mesačnej platbe. S tým už minimálne rok nič neurobíš, pokial chceš ďalej podnikať. krátkodobé prerušenie živnosti už nepomôže.
0 0
maaato maaato

maaato je offline (nepripojený) maaato

veronikasad Pozri príspevok
Prepáč, zle som čítala - píšeš o mesačnej platbe. S tým už minimálne rok nič neurobíš, pokial chceš ďalej podnikať. krátkodobé prerušenie živnosti už nepomôže.
a neda sa to nejako znizit??
0 0
Načítať ďalšie