Zavrieť

Porady

SZCO - socialne, zdravotne a preddavky na dan

Ahojte,

Mam nasledovnu situaciu:
SZCO si zalozil zivnost v marci 2011 a za rok 2011 dosiahol prijem 25000€. Danove priznanie odlozil o tri mesiace a dan si vysporiadal az 30.6.2012 s tym, ze si uplatnil 40% pausalne vydavky. Od zalozenia zivnosti az do 30.6.2012 platil iba minimalne preddavky do zdravotnej poistovne, socialnej poistovni neplatil nic.

K 31.8.2012 by chcel zivnost ukoncit a stat sa dobrovolne nezamestnanym (uvazujme, ze uz nikdy si zivnost neobnovi).

V kontexte popisanej situacie by som rad poznal odpoved na tieto otazky:
- Musi sa takyto SZCO hlasit do socialnej poistovne a platit preddavky? Je mi jasne, ze ak by v zivnosti pokracoval, musel by sa do 30.9.2012 socialnej poistovni ohlasit a zacat platit odvody, no jeho zivnost bude zrusena uz davno predtym.
- Ake odvody do zdravotnej poistovne bude platit po zruseni zivnosti - minimalne, ako dobrovolne nezamestnany, alebo take, ako vypocitala poistovna v rocnom zuctovani?
- Musi platit preddavky na dan? Na daniach zaplatil viac, ako 1 659,70€, ale menej, ako 16 596,96€, preto by mal preddavky platit stvrtrocne, takze najblizsie az 30.9.2012. To uz ale bude zivnost zrusena.

Podla mna su odpovede nasledovne:

- Nie, nemusi.
- Bude platit minimalne odvody.
- Nie, nemusi. Dane zaplati az v dalsom danovom priznani v roku 2013.

Mam pravdu, alebo sa mylim?
Dakujem za pomoc!
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

rrrrr Pozri príspevok
ale nie povinne ale ako dobrovolne poistena osoba, ze? cize ani prihlasit sa nemusi, cize vobec nemusi riesit socialku? no ono sa mu stala taka vec, ze ho zrazilo auto a asi zostane na invalidnom voziku.ale aj tak si spatne uz nedoplati, ak by to bolo cez dobrovolne poistenie. chapem to dobre?
Kolko má rokov ? Pýtaš sa na nemocenské, alebo dôchodkové poistenie ?

Ak nemocenské, má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

veronikasad Pozri príspevok
Preddavok treba platiť v sume vypočítanej z RZZP dva roky vopred - napr. v r.2012 platíš vo výške vypočítanej z RZZP za rok 2010, najmenej vo výške min. vymer.základu (neplatí pre poistencov štátu). Ak budeš platiť viac ako máš určené, je to poistné zaplatené bez právneho dôvodu a z daňového hľadiska výdavok neovpl.základ dane.
Kočky klobuk dolu dnes v noci sa mi bude snivat, ze ovladam ucto tak dobre ako vy. To bude krasny sen. Kolko rokov praxe ma caka?
A uz len posledné otazky: Nedoplatok z RZZP je VOZD a preplatok POZD,že? Preddavky sa musia na cent presne platit podla toho ako je stanovene v RZZP, teda napr. v RZZP za rok 2009 stanovi preddavky na obdobie 1.7.2010 až 30.6.2011. Ak su stanovene z minimalneho vymeriavacieho zakladu, tak aj ked sa táto suma zdvihne podla zakona, tak sa stale plati suma stanovena v RZZP (Napr. ked sa zdvihla od januara 2011 vyska platby do ZP z minimalneho vymeriavacieho zakladu z 44,73 na 46,06€, tak ak je na dane obdobie urcená podla RZZP platba 44,73 tak ju je treba platit, alebo ju treba platit podla toho
ako sa zmeni zakon?)
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

veronikasad Pozri príspevok
Kolko má rokov ? Pýtaš sa na nemocenské, alebo dôchodkové poistenie ?

Ak nemocenské, má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?
Pytam sa univerzalne. cize povinne nemusi sa prihlasovat a ani platit odvody odo dna zahajenia zivnosti. ma 22 rokov a ci splnil asi nie, kedze je zivnostnik a neprihlasil sa do SP a to spatne doplatenie v jeho pripade nie je mozne, lebo nebol evidovany na urade prace, ani nema prerusene poistenie z titulu napr. neplateneho volna a tak.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

rrrrr Pozri príspevok
Pytam sa univerzalne. cize povinne nemusi sa prihlasovat a ani platit odvody odo dna zahajenia zivnosti. ma 22 rokov a ci splnil asi nie, kedze je zivnostnik a neprihlasil sa do SP a to spatne doplatenie v jeho pripade nie je mozne, lebo nebol evidovany na urade prace, ani nema prerusene poistenie z titulu napr. neplateneho volna a tak.
Na vek som sa pýtala z toho dôvodu, že pre výplatu ID je nutná určitá doba dôchodkového poistenia v závislosti od veku. Ak túto podmienku nesplňa, aj keď mu posudková komisia SP prizná invaliditu nad 40 %, ID mu vyplácať nebudú

§ 72
Na začiatok

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

Ako živnostník sa povinne prihlasovať nemusí, či sa prihlási ako dobrovolne poistená osoba, záleží na ňom.

Ak nemá splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch, tak zase nemá nárok na nemocenské.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

kubkokubko Pozri príspevok
Kočky klobuk dolu dnes v noci sa mi bude snivat, ze ovladam ucto tak dobre ako vy. To bude krasny sen. Kolko rokov praxe ma caka?
A uz len posledné otazky: Nedoplatok z RZZP je VOZD a preplatok POZD,že? Preddavky sa musia na cent presne platit podla toho ako je stanovene v RZZP, teda napr. v RZZP za rok 2009 stanovi preddavky na obdobie 1.7.2010 až 30.6.2011. Ak su stanovene z minimalneho vymeriavacieho zakladu, tak aj ked sa táto suma zdvihne podla zakona, tak sa stale plati suma stanovena v RZZP (Napr. ked sa zdvihla od januara 2011 vyska platby do ZP z minimalneho vymeriavacieho zakladu z 44,73 na 46,06€, tak ak je na dane obdobie urcená podla RZZP platba 44,73 tak ju je treba platit, alebo ju treba platit podla toho
ako sa zmeni zakon?)
Ak sa zdvihne minimalny odvod, a v rocnom zuctovani vysiel odvod nizsi ako je novy minimalny, tak treba platit podla zakona, cize novy minimalny odvod
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nika.sum Pozri príspevok
Ak sa zdvihne minimalny odvod, a v rocnom zuctovani vysiel odvod nizsi ako je novy minimalny, tak treba platit podla zakona, cize novy minimalny odvod
Podľa údajov v prísp. č. 30, mesačné preddavky ktoré mu vypočítala ZP v RZZP za rok 2011 sú vyššie ako bude minimálny VZ od 1.1.2013, preto nič upravovať nebude.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

kubkokubko Pozri príspevok
Kočky klobuk dolu dnes v noci sa mi bude snivat, ze ovladam ucto tak dobre ako vy. To bude krasny sen. Kolko rokov praxe ma caka?
A uz len posledné otazky: Nedoplatok z RZZP je VOZD a preplatok POZD,že? Preddavky sa musia na cent presne platit podla toho ako je stanovene v RZZP, teda napr. v RZZP za rok 2009 stanovi preddavky na obdobie 1.7.2010 až 30.6.2011. Ak su stanovene z minimalneho vymeriavacieho zakladu, tak aj ked sa táto suma zdvihne podla zakona, tak sa stale plati suma stanovena v RZZP (Napr. ked sa zdvihla od januara 2011 vyska platby do ZP z minimalneho vymeriavacieho zakladu z 44,73 na 46,06€, tak ak je na dane obdobie urcená podla RZZP platba 44,73 tak ju je treba platit, alebo ju treba platit podla toho
ako sa zmeni zakon?)
veronikasad Pozri príspevok
Podľa údajov v prísp. č. 30, mesačné preddavky ktoré mu vypočítala ZP v RZZP za rok 2011 sú vyššie ako bude minimálny VZ od 1.1.2013, preto nič upravovať nebude.
Ja som odpovedala na zvyraznene....a to som odpovedala spravne nie?
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Dakujem vam kocky ja som sa spytala spatne, ci som v minulom roku nieco nepobabrala, chvalabohu nie, podla toho co pisete.
Mozete strielat sampanske definitivne som pochopila a uz mam tento pocit dlhsie ako 5 minut, takze bez dalsich otazok, bomba.
Ste jednotky, co by som bez vas robila, naozaj srdecna vdaka za vas cas.
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Dakujem vam kocky ja som sa spytala spätne, ci som v minulom roku nieco nepobabrala, chvalabohu nie, podla toho co pisete.
Mozete strielat sampanske definitivne som pochopila a uz mam tento pocit dlhsie ako 5 minut, takze bez dalsich otazok, bomba.
Ste jednotky, co by som bez vas robila, naozaj srdecna vdaka za vas cas.
0 0
Keami Keami

Keami je offline (nepripojený) Keami

Prosím o radu týkajúcu sa RZZP za rok 2011 a vypočítaných preddavkoch poisťovňou Dovera . Mám podozrenie že novým živnostníkom zámerne chybne vypočítali VZ pre zdravotne odvody aspon v mojom prípade všetko tomu nasvedčuje . V roku 2011 som ako živnostník podnikal niečo vyše 2 mesiace od 17.10. 2011 do konca roka , predtym ako samoplatitel odvadzal min.odvody .(suma preddavkov za celý rok 2011 bola 552€). Z daň.priznania za rok 2011 som im poskytol zaklad dane 2059 € a vypočitali mi Vym.Základ 1374 € čo podľa mojho je nesprávny údaj lebo výpočet VZ je 2059/2,14 čo je 962 € a nasledne preddavky sú 962 x 14 % / 2 = 67 € (kde delim počtom mesiacov v ktorých som podnikal aj keď to bolo presne 2,5 mesiaca tu sám neviem či sa to má podla poctu dni alebo len celé mesiace ) ale podstatné je to že miesto 67€ ich výpočet preddavku je 96 € . Chystám sa podať námietku len poprosím niekoho kto v tom má prehľad aby mi potvrdil moj výpočet prípadne ak to vypočitali v poisťovni vypočítali správne kde som ja spravil chybu . Za váš komentár vopred veľmi pekne ďakujem .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Keami Pozri príspevok
Prosím o radu týkajúcu sa RZZP za rok 2011 a vypočítaných preddavkoch poisťovňou Dovera . Mám podozrenie že novým živnostníkom zámerne chybne vypočítali VZ pre zdravotne odvody aspon v mojom prípade všetko tomu nasvedčuje . V roku 2011 som ako živnostník podnikal niečo vyše 2 mesiace od 17.10. 2011 do konca roka , predtym ako samoplatitel odvadzal min.odvody .(suma preddavkov za celý rok 2011 bola 552€). Z daň.priznania za rok 2011 som im poskytol zaklad dane 2059 € a vypočitali mi Vym.Základ 1374 € čo podľa mojho je nesprávny údaj lebo výpočet VZ je 2059/2,14 čo je 962 € a nasledne preddavky sú 962 x 14 % / 2 = 67 € (kde delim počtom mesiacov v ktorých som podnikal aj keď to bolo presne 2,5 mesiaca tu sám neviem či sa to má podla poctu dni alebo len celé mesiace ) ale podstatné je to že miesto 67€ ich výpočet preddavku je 96 € . Chystám sa podať námietku len poprosím niekoho kto v tom má prehľad aby mi potvrdil moj výpočet prípadne ak to vypočitali v poisťovni vypočítali správne kde som ja spravil chybu . Za váš komentár vopred veľmi pekne ďakujem .
uviedol si v DP správnu výšku zaplatených preddavkov na ZP (len z podnikania) ? Zaplatené poistné sa pripočítava k základu dane ...
0 0
Keami Keami

Keami je offline (nepripojený) Keami

Keďže som podnikal cca 2 mesiace tak som tam uviedol sučet preddavkov za tie 2 mesiace ,ale aj keby k tomu zakladu dane pričítali celých 552€ tak im to 1374€ nevýde ja neviem kde to zobrali .....
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Zdravím! Do akého termínu má ZP poslať výsledok RZZP za rok 2011? Manžel je SZČO a stále mu zo VšZP nič neprišlo. Prišlo Vám už z tejto poisťovne? Dokedy treba uhradiť nedoplatok, počítam , že ho bude mať? Má čakať alebo sa informovať v poisťovni? Ďakujem za rady.
0 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

SZČO prerušil činnosť k 31.10.2012 a odišiel pracovať do zahraničia. Od 1.11.2012 by sa mal odhlásiť zo ZP a vrátiť kartičku. Ale on v zahraničí ešte nedostal pracovnú zmluvu ako to vyriešiť so zdravotnou poisťovňou aby mu nenabiehalo penále.Na základe čoho sa odhlásiť zo zdravotnej poistovne? Stačí poslať list a oznámiť a vrátiť kartičku alebo to musí byť oficiálna odhláška / tlačivo/?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

pavlinka Pozri príspevok
SZČO prerušil činnosť k 31.10.2012 a odišiel pracovať do zahraničia. Od 1.11.2012 by sa mal odhlásiť zo ZP a vrátiť kartičku. Ale on v zahraničí ešte nedostal pracovnú zmluvu ako to vyriešiť so zdravotnou poisťovňou aby mu nenabiehalo penále.Na základe čoho sa odhlásiť zo zdravotnej poistovne? Stačí poslať list a oznámiť a vrátiť kartičku alebo to musí byť oficiálna odhláška / tlačivo/?
musíš mať pracovnú zmluvu v ruke, inak neodhlasujú z poistenia.....
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Pôvodca textu príspevku: Keami Prosím o radu týkajúcu sa RZZP za rok 2011 a vypočítaných preddavkoch poisťovňou Dovera . Mám podozrenie že novým živnostníkom zámerne chybne vypočítali VZ pre zdravotne odvody aspon v mojom prípade všetko tomu nasvedčuje . V roku 2011 som ako živnostník podnikal niečo vyše 2 mesiace od 17.10. 2011 do konca roka , predtym ako samoplatitel odvadzal min.odvody .(suma preddavkov za celý rok 2011 bola 552€). Z daň.priznania za rok 2011 som im poskytol zaklad dane 2059 € a vypočitali mi Vym.Základ 1374 € čo podľa mojho je nesprávny údaj lebo výpočet VZ je 2059/2,14 čo je 962 € a nasledne preddavky sú 962 x 14 % / 2 = 67 € (kde delim počtom mesiacov v ktorých som podnikal aj keď to bolo presne 2,5 mesiaca tu sám neviem či sa to má podla poctu dni alebo len celé mesiace ) ale podstatné je to že miesto 67€ ich výpočet preddavku je 96 € . Chystám sa podať námietku len poprosím niekoho kto v tom má prehľad aby mi potvrdil moj výpočet prípadne ak to vypočitali v poisťovni vypočítali správne kde som ja spravil chybu . Za váš komentár vopred veľmi pekne ďakujem .
veronikasad Pozri príspevok
uviedol si v DP správnu výšku zaplatených preddavkov na ZP (len z podnikania) ? Zaplatené poistné sa pripočítava k základu dane ...
Rada by som si overila, prosím ráta sa do DP do zvlášť riadku ( na základe , ktorého v RZZP zvyšujú ZD ) ?-zaplateného poistného na ZP aj nedoplatok z RZZP- zaplatený v danom roku samozrejme. Je tam napísané preukázateľne zaplatené poistné-takže ja si myslím, že áno, rozmýšľam správne? ďakujem

Ďakujem
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

posúvam
0 0