Zavrieť

Porady

bonifikácia - dobropis

Ahoj,
snáď mi budete vedieť poradiť: Dostali sme dobropis- bonifikáciu za odobraté množstvo tovaru za 4.kvartál roku 2005. Výnos patrí roku 2005 ale DPH musím zaplatiť za 1/2006 (dátum vystavenia a zdaniteľného plnenia 12.1.2006). Ako to zaúčtovať? Neviem či to môžem takto: účtovanie rok 2005 ID 325/668 a DPH v 1/2006 343/325 - lenže sa mi to nedostalo do DPH, pretože v roku 2006 k tomu nemám základ dane. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    V januári by som účtovala 343/321 a základ dane 325/321 samozrejme obidva zápisy mínusom. V decembri by som uvažovala či nepoužijem radšej zápis 501 alebo 504 /325 mínusom.

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    nemôžem použiť 504 lebo je to finančný výnos - ja za určité odobraté množstvo tovaru dostanem finančnú odmenu aspoň tak sa to tu vždy účtovalo

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Ale ty predsa dostaneš dobropis. Pôvodná faktúra bola účtovaná predsa na 504 ako píšeš. Tak, keď si teraz vystornuješ z nákladov to bude to isté ako keby si účtovala výnosy.

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    ano ja dostanem dobropis ale ten dobropis nie je na tovar, na to máme zmluvu kde za určitý štvrťročný obrat napr. nákup nad 100 000,- Sk dostaneme % bonifikáciu. Fa-dobropis obsahuje ako prílohu obraty za daný štvrťrok a na dobropise je už len uvedená čiastka. Preto si myslím, že to nemôžem účtovať 504

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    slovex
    ano ja dostanem dobropis ale ten dobropis nie je na tovar, na to máme zmluvu kde za určitý štvrťročný obrat napr. nákup nad 100 000,- Sk dostaneme % bonifikáciu. Fa-dobropis obsahuje ako prílohu obraty za daný štvrťrok a na dobropise je už len uvedená čiastka. Preto si myslím, že to nemôžem účtovať 504
    Bonus bol poskytnutý na odobratý tovar a preto správne účtovanie je na tom istom účte, kde si účtovala predaný tovar.

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    ach aj a ja som to takto účtovala celý rok, takto som to prevzala z účtovania nešej bývalej účtovníčky. Dúfam, že to nie je nejako moc závažný problém

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    slovex
    ach aj a ja som to takto účtovala celý rok, takto som to prevzala z účtovania nešej bývalej účtovníčky. Dúfam, že to nie je nejako moc závažný problém
    Priznám sa, nerozumiem.

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    pardón - iba som tým chcela povedať, že bonifikáciu účtujem na 668 celý rok a takto to účtovala aj naša predchádzajúca účtovníčka - takže či to nie je moc veľký problém, ked sa má bonifikácia účtovať na 504

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    slovex
    pardón - iba som tým chcela povedať, že bonifikáciu účtujem na 668 celý rok a takto to účtovala aj naša predchádzajúca účtovníčka - takže či to nie je moc veľký problém, ked sa má bonifikácia účtovať na 504
    Aby si ma správne pochopila, účtujeme podľa toho, čoho sa týka. Ak predaja tovaru, tak 504, ak nejakých služieb, tak na 518, ak materiálu tak 501, atď.

    Kobra je offline (nepripojený) Kobra

    Kobra
    My tiež dostávame dobropisy na bonusy (obyčajne štvrťročne na základe zmluvy). Účtujeme na 504, resp. momentálne riešime účtovanie na 132 obstaranie, pretože ak tovar nebol predaný k 31/12, jeho obstarávacia cena je nižšia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.