Zavrieť

Porady

DPH nájomné

Akoby ste chápali text v nájomnej zmluve, kde prenajímateľ je platcom DPH a nájomca nie.
text: "k nájomnému nebude účtované DPH za predpokladu že v zmysle platných právnych predpisov je takáto daň účtovateľná"
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    Ja to chápem tak, že aj napriek tomu, že môžem "účtovať" DPH zdaniteľnej osobe, lebo mi to zákon umožňuje (§38/5 zákona o DPH), aj tak tam tú DPH nedám.

    Čiže nájom bude vždy oslobodený od DPH.
    Ale možno som to pochopila zle

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    Aj mňa toto napadlo, že sa prenajímateľ rozhodol pri prenájme neúčtovať DPH, len som si nie na 100% istá, čítam tú zmluvu ešte raz, to čo som citovala bolo v bode 2.1., bod 2.2 hovorí o spôsobe úhrady v hotovosti, a bod 2.3. hovorí o paušálnej sume 33 eur za energie : "cena služieb bude nájomcom platená súčasne s platbou nájomného, spôsobom uvedeným vyššie". takýto paušál za energie už však podlieha DPH, alebo sa mýlim?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    znenie je nejednoznačné, a tá platba za energie ozaj DPH podlieha.
    v zmluve mali byť pojmy identické s pojmami platnej legislatívy - navrhla by som upravu a jednoznačne pomenovať, čo je a čo nie je oslobodené od DPH.
    Naposledy upravil KEJKA : 11.07.12 at 14:50

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Je to dosť hlúpo štylizované, ale nemusíš podľa mňa robiť nič. Z prvej časti vety je zrejmé, že prenajímateľ si z možnosti § 38, ods. 3 a hlavne 5 vybral nájomné nezdaňovať ... pokiaľ ods. 5 bude dávať možnosť zdaňovať, alebo nie. Ak by sa odsek zmenil, tak to už bude zmena zo zákona, nie z tejto zmluvy. Z tejto zmluvy nehrozí nič iba to, čo je v prvej časti citovanej vety .... teda, že nájomné sa zdaňovať nebude.

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    U energii predsa nie je možnosť vybrať si, tie sa zdaňovať musia. Problém je, že v zmluve nie je definované, či tie energie sú už s DPH, alebo bez DPH. A to definovať jednoznačne treba.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.