Zavrieť

Porady

Nástup po rodičovskom do práce alebo na UP

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
Dobrý den
chcem sa spýtať či by ste mi poradili dna 30.7.2012 mi má syn tri roky a teda mi aj končí rodičovská dovolenka
zamestnaná som bola u jednej firmy aj doteraz mám vstup od 10.8.2004 na materskú som šla 1.6.2009 a teraz mi zamestnávateľ povedal že mi dá asi výstup, čo neviem ako spraví lebo si myslel že mi nemusí vyplatiť odstupné a tak zrejme bude kľučkovať aby mi ho nevyplatil a to som mu ešte nepovedala že mám nárok aj no zvyšok dovolenky len neviem kolko a podla čoho sa vypočíta.

1. Tak by som chcela aspon využiť vyššiu dávku v nezamestnanosti a neviem aký by mi bol treba vymeriavací základ alebo nakolko sa zamestnať a či mi to bude platiť aj od iného zamestnávateľa alebo sa musím zamestnať len u tohto?

dakujem vám velmi pekne za radu
Usporiadat
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

...podľa Tvojich príspevkov si aj SZČO - takže nárok na podporu v nezamestnanosti nemáš.
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
titac7 ospravedlnujem sa ak som Vás dala do omylu ale SZČO je môj manžel a ja mu robím učto...
Ešte raz sa ospravedlňujem ak som Vás dala do omylu
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
Ak môže niekto poradiť prosím
ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirka134 Pozri príspevok
Ak môže niekto poradiť prosím
ďakujem
K výpočtu dovolenky - napíš presné obdobie trvania materskej dovolenky a či si bola pred nástupom na MD PN.

Oznámila si písomne zamestnávatelovi (mesiac pred skončením RD) ukončenie RD a nástup do zamestnania ?
1 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
veronikasad
takže zamestnaná som bola presne
od 9.8.2004
viem že v priebehu práce som bola pn mozno 2 týždne
od 1.6.2009 som bola PN
od 1.7..2009 som bola MD
potom od 1.1.2010 na rodičovskej dovolenke

zamestnávateľovi som to oznámila mesiac dopredu ustne aj mi povedal že mi dá výstup no nerátal s tým, že som mu povedala ze mám nárok na odstupné tak sa zháčil a neviem čo vymyslí lebo su v zlej fin. situácii.
ešte som mu 8.7.2012 poslala aj list že mi koncí RD

dakujem velmi pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirka134 Pozri príspevok
veronikasad
takže zamestnaná som bola presne
od 9.8.2004
viem že v priebehu práce som bola pn mozno 2 týždne
od 1.6.2009 som bola PN
od 1.7..2009 som bola MD
potom od 1.1.2010 na rodičovskej dovolenke

zamestnávateľovi som to oznámila mesiac dopredu ustne aj mi povedal že mi dá výstup no nerátal s tým, že som mu povedala ze mám nárok na odstupné tak sa zháčil a neviem čo vymyslí lebo su v zlej fin. situácii.
ešte som mu 8.7.2012 poslala aj list že mi koncí RD

dakujem velmi pekne
skontroluj si ešte raz tie dátumy MD - nezdá sa mi to.
Pred nástupom na MD si čerpala nejakú dovolenku za rok 2009 ?
2 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
veronikasad
takže tie dátumy by mali sedieť odpisovala som ich z rohodnutí zo sociálnej čo mi prisli lebo syn sa narodil 30.7.2009

a z vypl pásky som za mesiac 6/2009 dočítala dovol. nárok 32 čer, 14 zos. 18
dni PN.ošetrov. mater. 13
dakujem ti velmi pekne
Naposledy upravil mirka134 : 16.07.12 at 15:19
0 0
mayala mayala

mayala je offline (nepripojený) mayala

Dobrý, podobný problém by som mala aj ja. Potrebovala by som poradiť ohľadne nároku na dovolenku po rod. dov.
U svojho zamestnávateľa pracujem od roku 2004. Od roku 2006 som bola na materskej, následne na rodičovskej dovolenke. V roku 2009 sa mi narodilo druhé dieťa, takže mi prerušili rodičovskú dovolenku a zase som čerpala materskú(a následne rodičovskú dov.)
19. júla mi končí rod. dovolenka a vo firme my povedali, že mám nárok na 17 dní dovolenky za uplynulé roky. Je tento výpočet správny? Ako treba vypočítať na koľko dní mám nárok?
Časť dovolenky si chcem vybrať, ostatné mi preplatia. Z čoho sa vypočítava výška náhr. za dov. Z platu pred pôrodom?

(Od 01.01:2006 do 30.06.2006 som bola PN (riz. tehotenstvo)
01.07.2006 do 13.01.2007 materská dovolenka
14.01.2007 do 06.06.2009 rodičovská dov.
07.06.2009 do 31.12.2009 2.materská dovolenka
01.01.2010 do 19.07.2012 rodič. dovolenka)



Poraďte mi prosím................
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mayala Pozri príspevok
Dobrý, podobný problém by som mala aj ja. Potrebovala by som poradiť ohľadne nároku na dovolenku po rod. dov.
U svojho zamestnávateľa pracujem od roku 2004. Od roku 2006 som bola na materskej, následne na rodičovskej dovolenke. V roku 2009 sa mi narodilo druhé dieťa, takže mi prerušili rodičovskú dovolenku a zase som čerpala materskú(a následne rodičovskú dov.)
19. júla mi končí rod. dovolenka a vo firme my povedali, že mám nárok na 17 dní dovolenky za uplynulé roky. Je tento výpočet správny? Ako treba vypočítať na koľko dní mám nárok?
Časť dovolenky si chcem vybrať, ostatné mi preplatia. Z čoho sa vypočítava výška náhr. za dov. Z platu pred pôrodom?

(Od 01.01:2006 do 30.06.2006 som bola PN (riz. tehotenstvo)
01.07.2006 do 13.01.2007 materská dovolenka
14.01.2007 do 06.06.2009 rodičovská dov.
07.06.2009 do 31.12.2009 2.materská dovolenka
01.01.2010 do 19.07.2012 rodič. dovolenka)



Poraďte mi prosím................
Spočítaj si pracovné dni (vrátane sviatkov) PN v roku 2006 a rodičovskej dovolenky za rok 2009.

Dovolenka v týchto rokoch sa ti bude krátiť z tituulu PN alebo RD - za prvých 100 prac.dní o 1/12, za každých celých 21 prac.dní o ďalšiu 1/12 ročného nároku.
r.2007 - nárok na dovolenku nevznikol
r.2010 - nárok na dovolenku nevznikol
r.2011 - nárok na dovolenku nevznikol
r.2012 - postup krátenia rovnako ako r.2006 a 2009 za predpokladu, že do konca roka odpracuješ 60 dní. Do odpracovaných dní sa počíta aj čerpanie dovolenky.
1 0
mayala mayala

mayala je offline (nepripojený) mayala

Ďakujem za odpoveď.
Tak ak som dobre rátala v roku 2006 som bola PN 131 dní. Nárok na dovolenku je 20 dní, z toho 1/12 je 1,67. Za prvých 100 dní mi odpočítajú 1,67 a za ďalších celých 21 zase 1,67. To je 16,64 dní dovolenky.
Za rok 2009 som bola na RD 122 dní (ostatné MD)
Tiež mi odrátajú 2 * 1/12 z dvadsiatich dní (1/12 za prvých 100 dní , 1/12 za celých 21 dní). To je tiež 16,64.
V roku 2012 už do zamestnania nenastúpim z rod. dovôdov, takže mi dovolenka nevznikne.
To by som mala nárok na 33,28 dní dovolenky. Dobre som rátala ??????
Zamestnávateľ mi teda polovicu zatajil. No, zaujímavé. A aký vym. základ sa použije pri výpočte náhr. za dovolenku. Plat pred pôrodom???????
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mayala Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.
Tak ak som dobre rátala v roku 2006 som bola PN 131 dní. Nárok na dovolenku je 20 dní, z toho 1/12 je 1,67. Za prvých 100 dní mi odpočítajú 1,67 a za ďalších celých 21 zase 1,67. To je 16,64 dní dovolenky.
Za rok 2009 som bola na RD 122 dní (ostatné MD)
Tiež mi odrátajú 2 * 1/12 z dvadsiatich dní (1/12 za prvých 100 dní , 1/12 za celých 21 dní). To je tiež 16,64.
V roku 2012 už do zamestnania nenastúpim z rod. dovôdov, takže mi dovolenka nevznikne.
To by som mala nárok na 33,28 dní dovolenky. Dobre som rátala ??????
Zamestnávateľ mi teda polovicu zatajil. No, zaujímavé. A aký vym. základ sa použije pri výpočte náhr. za dovolenku. Plat pred pôrodom???????
Ak máš správne spočítané prac.dni, výpočet je správny. Len dovolenka sa zaokruhluje na 1/2 alebo celé dni. Zamestnávatel možno nevie, že nárok na dovolenku vznikne aj počas druhej materskej dovolenky, ktorá sa považuje za odpracovanú dobu.
Dovolenku si môžeš vyčerpať po skončení RD. preplatiť ti ju môžu len ak skončíš pracovný pomer.
Náhrada mzdy za čerpanú dovolenku sa prepláca priemerným zárobkom za predch.kal.štvrťrok. Keďže v tvojom prípade si žiadny príjem nemala, zamestnávatel použije pravdepodobný priemerný zárobok.
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
veronikasad Pozri príspevok
skontroluj si ešte raz tie dátumy MD - nezdá sa mi to.
Pred nástupom na MD si čerpala nejakú dovolenku za rok 2009 ?
veronikasad
takže tie dátumy by mali sedieť odpisovala som ich z rohodnutí zo sociálnej čo mi prisli lebo syn sa narodil 30.7.2009

a z vypl pásky som za mesiac 6/2009 dočítala dovol. nárok 32 čer, 14 zos. 18
dni PN.ošetrov. mater. 13
dakujem ti velmi pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirka134 Pozri príspevok
veronikasad
takže tie dátumy by mali sedieť odpisovala som ich z rohodnutí zo sociálnej čo mi prisli lebo syn sa narodil 30.7.2009

a z vypl pásky som za mesiac 6/2009 dočítala dovol. nárok 32 čer, 14 zos. 18
dni PN.ošetrov. mater. 13
dakujem ti velmi pekne
Mirka, za rok 2009 ti vznikol celý (nekrátený) nárok na dovolenku, lebo obdobie MD sa považuje za odpracovanú dobu. Neviem kolko bol v tom čase tvoj ročný nárok (4 al.5 kal.týždňov) a kolko bol zostatok starej dovolenky, resp. či si čerpala starú dovolenku z r.2008.

r.2010 - nárok na dovolenku nevznikol
r.2011 - nárok na dovolenku nevznikol
r.2012 - nárok vznikne za predpokladu, že odpracuješ aspoň 60 dní, do ktorých sa počíta aj čerpanie dovolenky. Vtedy sa uplatní krátenie z titulu rodičovskej dovolenky.
2 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Mirka, za rok 2009 ti vznikol celý (nekrátený) nárok na dovolenku, lebo obdobie MD sa považuje za odpracovanú dobu. Neviem kolko bol v tom čase tvoj ročný nárok (4 al.5 kal.týždňov) a kolko bol zostatok starej dovolenky, resp. či si čerpala starú dovolenku z r.2008.

r.2010 - nárok na dovolenku nevznikol
r.2011 - nárok na dovolenku nevznikol
r.2012 - nárok vznikne za predpokladu, že odpracuješ aspoň 60 dní, do ktorých sa počíta aj čerpanie dovolenky. Vtedy sa uplatní krátenie z titulu rodičovskej dovolenky.
veronika dakujem ti velmi pekne za rýchlu odpoved
no starej dovolenky z roku 2008 mi zostalo 12 dní tak za rok 2009 som mala asi nárok na 20 tak teraz ked z tej vypl. 6/2009 mám 18 takze aj teraz by mi mal zamestnávatel preplatiť tých 18 dní dovolenky?

A nevieš stači mi ked do práce nastúpim alebo by som čerpala 1 den dovolenky toho 31.7.2012 (kedže syn má 30.7.2012 tri roky) a od 1.8.2012 by mi dali výstup mala by som nárok na maximálnu dávku v nezamestnanosti? Alebo musím už nastupiť toho 30.7.2012?
Ďakujem ti velmi pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirka134 Pozri príspevok
veronika dakujem ti velmi pekne za rýchlu odpoved
no starej dovolenky z roku 2008 mi zostalo 12 dní tak za rok 2009 som mala asi nárok na 20 tak teraz ked z tej vypl. 6/2009 mám 18 takze aj teraz by mi mal zamestnávatel preplatiť tých 18 dní dovolenky?

A nevieš stači mi ked do práce nastúpim alebo by som čerpala 1 den dovolenky toho 31.7.2012 (kedže syn má 30.7.2012 tri roky) a od 1.8.2012 by mi dali výstup mala by som nárok na maximálnu dávku v nezamestnanosti? Alebo musím už nastupiť toho 30.7.2012?
Ďakujem ti velmi pekne
RD končí dovršením 3 rokov veku dieťaťa, v tvojom prípade 30.7.

Ak chceš, aby ti vznikol nárok na odstupné, musíš počkať na doručenie výpovede od zamestnávatela a pred začiatkom plynutia výpovednej doby ukončiť pracovný pomer. (napr. 31.7. ti doručí výpoveď a ty napíšeš na kopiu výpovede, že žiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou 31.7.2012) 1.8. už do zamestnania nenastúpiš.

S výpočtom dávky v nezamestnanosti moc skúseností nemám, ale ak 31.8. budeš čerpať dovolenku a zbytok ti preplatia, mal by ti vyjsť max.VZ na dávku v nezamestnanosti.
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
veronikasad Pozri príspevok
RD končí dovršením 3 rokov veku dieťaťa, v tvojom prípade 30.7.

Ak chceš, aby ti vznikol nárok na odstupné, musíš počkať na doručenie výpovede od zamestnávatela a pred začiatkom plynutia výpovednej doby ukončiť pracovný pomer. (napr. 31.7. ti doručí výpoveď a ty napíšeš na kopiu výpovede, že žiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou 31.7.2012) 1.8. už do zamestnania nenastúpiš.


S výpočtom dávky v nezamestnanosti moc skúseností nemám, ale ak 31.8. budeš čerpať dovolenku a zbytok ti preplatia, mal by ti vyjsť max.VZ na dávku v nezamestnanosti.
veronika ale tým pádom že dám sama výpoved tak na odstupné nemám nárok však? a na zaplatenu dovolenku?

dakujem velmi pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirka134 Pozri príspevok
veronika ale tým pádom že dám sama výpoved tak na odstupné nemám nárok však? a na zaplatenu dovolenku?

dakujem velmi pekne
Prečo chceš sama dávať výpoveď Máš inú prácu ?
Dovolenku ti musí preplatiť alebo umožniť jej čerpanie.
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Prečo chceš sama dávať výpoveď Máš inú prácu ?
Dovolenku ti musí preplatiť alebo umožniť jej čerpanie.
veronika nie nemám lepšiu prácu, ale on mi povedal ze mi dá výpoved ale ked som mu povedala ze mám nárok na odstupné tak sa zháčil tak viem že bude spekulovať a to nevravím o preplatení dovolenky. A tá práca už teraz nestojí za to a aby som chodila do práce na polovičný uväzok dve kolegyne sa ledva držia to mi nestoji za to.
Ešte k tomu som začala chodiť do školy. Tak chcem teraz využiť že mám nárok vyčerpať si dávku v nezamestnanosti preto ju chcem aj vyššiu a potom bud budem hladať inu prácu alebo sa dám na predlženu rodičovsku do 6 rokov.

dakujem ti velmi pekne si zlatá
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirka134 Pozri príspevok
veronika nie nemám lepšiu prácu, ale on mi povedal ze mi dá výpoved ale ked som mu povedala ze mám nárok na odstupné tak sa zháčil tak viem že bude spekulovať a to nevravím o preplatení dovolenky. A tá práca už teraz nestojí za to a aby som chodila do práce na polovičný uväzok dve kolegyne sa ledva držia to mi nestoji za to.
Ešte k tomu som začala chodiť do školy. Tak chcem teraz využiť že mám nárok vyčerpať si dávku v nezamestnanosti preto ju chcem aj vyššiu a potom bud budem hladať inu prácu alebo sa dám na predlženu rodičovsku do 6 rokov.

dakujem ti velmi pekne si zlatá
Mirka, ak je to tak ako píšeš, 31.7. nastúp po skončení RD do práce a žiadaj pridelenie práce podľa pracovnej zmluvy. Ak zamestnávatel pre teba nemá prácu, nech ti on sám dá výpoveď - a ďalší postup som ti už napísala.
Nežiadaj sama o skončenie prac.pomeru dohodou pred doručením výpovede zo strany zamestnávatela.

Oznámila si zamestnávatelovi (písomne 30 dní vopred), že ti končí rodičovská dovolenka ?
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Mirka, ak je to tak ako píšeš, 31.7. nastúp po skončení RD do práce a žiadaj pridelenie práce podľa pracovnej zmluvy. Ak zamestnávatel pre teba nemá prácu, nech ti on sám dá výpoveď - a ďalší postup som ti už napísala.
Nežiadaj sama o skončenie prac.pomeru dohodou pred doručením výpovede zo strany zamestnávatela.

Oznámila si zamestnávatelovi (písomne 30 dní vopred), že ti končí rodičovská dovolenka ?
No ja som mu to oznámila ustne v juni a písomne az 8.7.2012. Ked sme sa rozprávali tak vtedy mi povedal ze mi dá vypoved, ale tak neviem či mi zaplatí aj dovolenku aj odstupné tak som si myslela ak mi zaplatí aspon jedno a dá mi 1 den dovolenky len nech mi vyjde ten vymeriavací tak aspon z toho to využijem.

dakujem ti
0 0
Načítať ďalšie