Zavrieť

Porady

Zakladanie faktúr v JU

Ahojte,
vie mi niekto poradiť, ako zakladať faktúry v jednoduchom účtovníctve, pretože účtovníctvo vediem na 3 strediská. Môžu byť faktúry zotriedené podľa jednotlivých stredísk ( 3 šanony), alebo musia byť zosumarizované do jedného celku.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Stanka 2 Pozri príspevok
    v knihe záväzkov - evidencia faktúr sa evidujú došlé faktúry, poistné, daň a iné.
    v knihe pohľadávok - evidujeme vystavené faktúry, poprípade na konci roka dobropisy
    v knihe bankového účtu - evidujeme bankový výpis
    v knihe pokladnice - evidujeme hotovostné bločky, vklady na účet, výbery z účtu

    neviem, mne osobne by sa zdalo chaotické mať v banke vystavené alebo došlé faktúry. je to na zvážení, aký systém si zvoliť .... hlavne treba vedieť kde čo hľadať
    Mne sa zasa zdá chaotické nevytvoriť šanón s došlými a odoslanými faktúrami .
    Ja presne takýto šanón mám . Ako náhle príde došlá faktúra, tak ju zaevidujem do Knihy záväzkov , na DF napíšem Interné číslo DF a založím do šanónu.Ešte predtým ju okopírujem a kópiu priložím k bankovému výpisu, lebo chcem mať prehľad , čo konkrétne sa platilo .Bankové výpisy tiež zakladám do šanónu a oddeľujem mesiace.
    Vzhľadom k tomu, že mám platiteľov DPH, tak pri spracovaní DPH vytlačím záznamovú evidenciu DPH a pekne porovnávam s došlými faktúrami z OF ,samozrejme aj s VPD kde nie je fA .DF mám v šanóne oddelené kartónom, kde je uvedený mesiac .Je to tak založené, aby nebol chaos zasa pri kontrole DPH, aby samozrejme bola a bolo to lepšie a ľahšie kontrolovateľné.Pekne rad radom odfakajú a idú het

    Tak isto zakladám osobitne do šanónu odoslané FA , tlačia sa 2x , jedna FA ide do šanónu OF a druhá ide k bankovému výpisu .Takto to robím v JU , mne sa to zdá prehľadné .
    Viem však, že veľké firmy si musia zvoliť svoj spôsob ako aj každá účtovná jednotka .Preto si ani nedovolím tvrdiť , že môj spôsobom je najideálnejší , ale pre mňa dostačujúci, aby som skutočne mala prehľad .Pre mňa je to OK, druhý by sa s tým nevedel stotožniť.Beriem to tak .
    Takže je na každom z nás ako si evidenciu a zakladanie vytvorí v účtovnej jednotke .

    V PU napríklad k BV neprikladám DF,OF a iné doklady .Tak to sa mi zdá neprehľadné , ale čo už,takto som si to zvolila .

    Takže spôsob zakladania DFA a OFA nie je predpísaný, je na nás ,ako si to zvolíme.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kenislav Pozri príspevok
    Ahojte,
    vie mi niekto poradiť, ako zakladať faktúry v jednoduchom účtovníctve, pretože účtovníctvo vediem na 3 strediská. Môžu byť faktúry zotriedené podľa jednotlivých stredísk ( 3 šanony), alebo musia byť zosumarizované do jedného celku.
    Ďakujem
    Môžeš to mať tak. Určite je to lepší prehľad, ako keby si ich mal spolu v jednom. ALe mal by si ich mať podelené na dodávateľské a odberateľské(tebou vystavené).

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kenislav Pozri príspevok
    Ahojte,
    vie mi niekto poradiť, ako zakladať faktúry v jednoduchom účtovníctve, pretože účtovníctvo vediem na 3 strediská. Môžu byť faktúry zotriedené podľa jednotlivých stredísk ( 3 šanony), alebo musia byť zosumarizované do jedného celku.
    Ďakujem
    Môžeš mať na každé stredisko samostatný číselný rad a potom založený každý čís.rad v samostanom šanone. Treba mať vypracovanú smernicu na obeh dokladov.

    juraj:-) je offline (nepripojený) juraj:-)

    juraj:-)
    Teda je lepšie ich mať priedené na dodáv. a odbrat? Ak sú platené cez internet nazakladajú sa k bankovému výpisu?

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    V JU sa zakladajú chronologicky k platbe v účtovníctve, buď k banke, alebo k pokladni. A ak ich chceš mať ešte po kope, tak kópie možeš podľa knihy faktúr zoradiť v inom zakladači.

    AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

    AntekaK
    Nadviažem na predchádzajúci text - v jednoduchom účtovníctve si môžem faktúry prikladať k výdav.pokl.dokladom,pokiaľ sú hradené v hotovosti a k bankovým výpisom, ak sú hradené bezhotovostne. Vediem knihu záväzkov, v ktorej sú všetky záväzky. K tejto knihe nemusia byť priložené aj dodávateľské faktúry? Bolo by to iba v tom prípade, že by sme si zvolili aj takúto agendu z kópii dodávateľských faktúr? Ďakujem.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Nie je predpis, ktorý by určoval, ako a kam treba prikladať, zakladať, či vkladať faktúry.
    Väčšina sa to snaží robiť tak, aby účtovníctvo bolo prehľadné a malo vnútornú logiku.
    Odporúčam vám vytvoriť si systém ukladania faktúr tak, aby vám vyhovoval. A ten potom dodržiavať až do uzávierky.

    Stanka 2 je offline (nepripojený) Stanka 2

    Stanka 2
    v knihe záväzkov - evidencia faktúr sa evidujú došlé faktúry, poistné, daň a iné.
    v knihe pohľadávok - evidujeme vystavené faktúry, poprípade na konci roka dobropisy
    v knihe bankového účtu - evidujeme bankový výpis
    v knihe pokladnice - evidujeme hotovostné bločky, vklady na účet, výbery z účtu

    neviem, mne osobne by sa zdalo chaotické mať v banke vystavené alebo došlé faktúry. je to na zvážení, aký systém si zvoliť .... hlavne treba vedieť kde čo hľadať

    dede2 je offline (nepripojený) dede2

    dede2
    m.hladka Pozri príspevok
    V JU sa zakladajú chronologicky k platbe v účtovníctve, buď k banke, alebo k pokladni. A ak ich chceš mať ešte po kope, tak kópie možeš podľa knihy faktúr zoradiť v inom zakladači.
    Môžu sa prikladať k platbe t.j. k výpisu alebo k ppd, ale nie je to povinnosť. Napr. ja neprikladám. Sú firmy kde vystavia 300 fa za mesiac, počet úhrad je tiež potom vysoký, to by som iba hladal faktúry a priradoval. Riešim to tak, že faktúry chronologicky zoradujem a zalozim do archivneho boxu po uzavierke.

    AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

    AntekaK
    Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Hlavne, aby sme vedeli, kde to máme hľadať - prajem všetkým krásny slnečný víkend.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.