Zavrieť

Porady

SZČO+sprostredkovateľ DSS

Dobrý deň,

SZČO účtujúca v jednoduchom účtovníctve bola v roku 2005 aj sprostredkovateľom DSS.
Provízie za sprostredkovanie boli poukázané na podnikateľský účet.
Môžte mi prosím poradiť, ako sa to bude účtovať?
V peňažnom denníku zaúčtujem tieto provízie ako príjmy ovplyvňujúce ZD a vtedy si z týchto príjmov nebude môcť odpočítať 25% paušálne výdavky?
Alebo to v peňažnom denníku zaúčtujem ak príjmy neovplyvňujúce základ dane?
Kde potom v daňovom priznaní vykážem tieto príjmy a znížim ich o 25%.
Na daňovom úrade mi nevedela správkyňa poradiť.....pretože ona vie, že má nárok na uplatnenie si 25% výdavkov, ale nevie, ako to mám urobiť....
Ale bola milá, pretože mi povedala, že aspoň sa to naučím a na budúci rok to budem vedieť = nebudem ju otravovať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Novelou ZDP bolo do § 6 ods. 2 doplnené nové písmeno
    "d) z činnosti sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou"
    a to s účinnosťou od 15.12.2005 a v novom tlačive daňového priznania je na to v oddieli VI. samostatný riadok 8.
    Nakoľko podľa § 6 ods. 10 ZDP (v znení platnom do 31.12.2005) je možné uplatniť si paušálne výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 v § 6, tak nie je možné uplatniť si skutočné výdavky podľa vedeného JU z niektorých tam uvedených činností a zvlášť z činnosti sprostredkovateľa.
    V peňažnom denníku sa tieto príjmy zaúčtujú ako príjmy ovplyvňujúce ZD.
    A zaúčtované výdavky sa budú vzťahovať ku všetkým zaúčtovaným príjmom.
    (Aj tak sa dá predpokladať, že napr. telefón, kancel. potreby, nejaké ďalšie režijné výdavky na cestovanie - auto, PHL a pod. použité aj na sprostredkovanie už v zaúčtovaných výdavkoch sú "schované").
    Takže sorry, žiadny paušál navyše.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    elPi
    Novelou ZDP bolo do § 6 ods. 2 doplnené nové písmeno
    "d) z činnosti sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou"
    a to s účinnosťou od 15.12.2005 a v novom tlačive daňového priznania je na to v oddieli VI. samostatný riadok 8.
    Nakoľko podľa § 6 ods. 10 ZDP (v znení platnom do 31.12.2005) je možné uplatniť si paušálne výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 v § 6, tak nie je možné uplatniť si skutočné výdavky podľa vedeného JU z niektorých tam uvedených činností a zvlášť z činnosti sprostredkovateľa.
    V peňažnom denníku sa tieto príjmy zaúčtujú ako príjmy ovplyvňujúce ZD.
    A zaúčtované výdavky sa budú vzťahovať ku všetkým zaúčtovaným príjmom.
    (Aj tak sa dá predpokladať, že napr. telefón, kancel. potreby, nejaké ďalšie režijné výdavky na cestovanie - auto, PHL a pod. použité aj na sprostredkovanie už v zaúčtovaných výdavkoch sú "schované").
    Takže sorry, žiadny paušál navyše.
    nechápem. Kto má príjmy z § 6 ods.1 a 2 , môže si uplatniť výdavky percentom z príjmu. Žiadne činnosti nie sú z tejto možnosti vylúčené. Je na daňovníkovi, ktorý spôsob si vyberie. Ak si uplatňuje paušálne výdavky, nie je účtovnou jednotkou a nevedie účtovníctvo, iba predpísané evidencie. Takže, zjednodušene povedané, iba sčíta príjmy, odpočíta z nich 25 % ( pri remeselných činnostiach 60 %). Ak si platí poistné, odpočíta ešte výšku preukázateľne zaplateného poistného a výsledok je základ dane.

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Johanka máš pravdu, daňovník sa môže rozhodnúť, ktorý spôsob si zvolí, ja som vychádzal zo zadania otázky ako napísala kristína11:
    SZČO účtujúca v jednoduchom účtovníctve bola v roku 2005 aj sprostredkovateľom DSS.
    Teda vychádzal som z toho, že JU je už vedené, a účtované skutočné výdavky sú "pravdepodobne" oveľa vyššie než oných 25 %.
    Resp. v otázke bolo položené:
    V peňažnom denníku zaúčtujem tieto provízie ako príjmy ovplyvňujúce ZD a vtedy si z týchto príjmov nebude môcť odpočítať 25% paušálne výdavky?
    Alebo to v peňažnom denníku zaúčtujem ak príjmy neovplyvňujúce základ dane?
    Kde potom v daňovom priznaní vykážem tieto príjmy a znížim ich o 25%.

    Z čoho mi vyplynulo, že kristína11 asi predpokladala, a chcela to dostať do polohy, že z príjmu sprostredkovateľa DSS by si chcela / mohla uplatniť zvlášť paušálne výdavky, mimo tých už zaúčtovaných vo vedenom JU.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    My sme sa už pochopili, takže vysvetlenie pre Kristínu11:
    príjmy zo sprostredkovania DSS musíš uviesť v DP v riadku 8 , ako príjmy podľa § 6 ods.2 písm. d/. Ak z príjmov zo živnosti uplatňuješ skutočné výdavky, z príjmov DSS si nemôžeš uplatniť výdavky percentom z príjmu. Kombinácia uplatňovania výdavkov v rámci § 6 ods.1 a 2 nie je možná.

    jjendro je offline (nepripojený) jjendro

    jjendro
    chcem sa spýtať je manželka sprostredkovateľom SDS a zaroveň pracuje pre OVB je to v rovnakom riadku - a teda z celého príjmu môže odrátať 25% ako oprávnené výdavky?

    Ďalej sa chcem opýtať ak mala príjmy napr. 60.000,- odpočíta 25%-15.000,- môžem si ja ako manžel uplatniť rozdiel vo výške 87.936-45.000=42.936,-

    alebo sa odpočítava celý príjem vo výške 60.000,-

    Možno je to primitívna otázka, ale aj tak vám ďakujem za odpoveď

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Do vlastného príjmu manželky sa zahŕňajú "hrubé príjmy", teda celých 60000,- Sk.
    Do vlastého príjmu manželky sa nezahŕňajú len:

    - daňový bonus podľa § 33,
    - zvýšnie dôhodku pre bezvládnosť
    - štáne sociáne dávky
    43)
    - a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim
    na budúce povolanie

    Netreba však zabudnúť na iné príjmy, ktoré by manželka mohla mať, napr. úroky na účtoch, zo stavebného sporenia a pod.


    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    jjendro
    chcem sa spýtať je manželka sprostredkovateľom SDS a zaroveň pracuje pre OVB je to v rovnakom riadku - a teda z celého príjmu môže odrátať 25% ako oprávnené výdavky?

    Ďalej sa chcem opýtať ak mala príjmy napr. 60.000,- odpočíta 25%-15.000,- môžem si ja ako manžel uplatniť rozdiel vo výške 87.936-45.000=42.936,-

    alebo sa odpočítava celý príjem vo výške 60.000,-

    Možno je to primitívna otázka, ale aj tak vám ďakujem za odpoveď
    Áno, z celého príjmu odráta 25% /aj keby tieto príjmy OVB a sprostredkovateľ boli rozdelené napr. par. 6 ods. 1 b) a par. 6 ods. 2 d) z každého si odráta 25%/+ zaplatené odvody.
    Pri uplatnení odpočítateľnej časti na manželku sa berie do úvahy hrubý príjem.

    jjendro je offline (nepripojený) jjendro

    jjendro
    Manželka mená účet, ale ja mám aj stavebné sporenie aj účet - myslím, že príjmy z toho sú zdaňované priamo v peňažnom ústave.
    Musím ich uvádzať v daňovom priznaní?

    Aký doklad mám k tomu použiť?

    K daňovému priznaniu sa prikladajú aj doklady o príjme zo sprostredkovania? Manželka dostáva iba mesačné prehľady o odmenách. Povedali jej, že žiadny iný doklad na konci roka nedostane.

    Pre mňa na odpočet na manželku bude postačovať jej výpis z daň.priznania?

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    K daňovému priznaniu nemusíš dokladať nič čo nie je priamo ako príloha predpísané.
    Príjem manželky sa k DP nedokladá. Musíš ho však mať pre prípad kontroly.

    Zrazenú daň z úrokov a vkladov a pod. je možné považovať za vysporiadanú.

    Je však vhodné tieto príjmy v DP uviesť a zrazenú daň považovať za predavok vtedy, ak by daňová povinnosť vypočítaná v daňovom priznaní zo všetkých príjmov bola nižšia než suma všetkých zrazených preddavkov na daň.
    Potom by sa takto vyčíslený preplatok dane dal vyžiadať a daňový úrad je povinný ho vrátiť ak je väčší ako 100,- Sk.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Iba sa pripojím k tej hrubej mzde manželky.
    Ja som minulý rok robila rozdiel nie s hrubou mzdou ale so sumou(hrubá mzda -odvody),čo už viem, že bolo zle a na budúci týždeň mám na to kontrolu. Takže som zvedavá, čo bude, kedže pri preberaní DP bola kópia potvrdenia manžel. príjmu ako príloha a žiadne upozornenie zo strany preberajúcej pracovníčky nebolo.
    Som zvedavá??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.