Zavrieť

Porady

Dovoz a vyvoz v ramci EU: co s DPH?

Dovazam tovar z Nemecka a cast z neho chcem vyvazat do Madarska. Mne fakturuju bez DPH, platim ju tu, teraz v pripade, ze budem tovar dalej vyvazat ako mam fakturovat ja dalej? s DPH ci bez DPH? A vlastne mam platit tu DPH ked cast tovaru vyvazam dalej?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    Janka, mozno by bolo treba napisat podrobnejsie tento pripad. Mne totiz napada, nie je to trojstranny obchod? Alebo vy ste ten tovar kupili, mali vo firme, a teraz ho dalej predavate? A ci s DPH alebo bez DPH, ide o to, komu ten tovar dalej predavate, je ta madarska firma platitel DPH?

    pri nadobudnuti tovaru z Nemecka, ak ste obe firmy platitelmi DPH, tak je spravne, ze fakturuju bez DPH, Nemci ten tovar oslobodzuju (obdoba nasho §43 v ich zakone) a my ho tu zdanujeme, cize na fakture si vypocitame DPH, a uvedieme ju na vstupe aj na vystupe

    Jana K. je offline (nepripojený) Jana K.

    Jana K.
    V podstate ide o to, ze my dovazame len pre SR, ale obcas sa stava, ze Madarsky odberatel (ktory odobera priamo z nemecka) potrebuje tovar ihned (nahradne suciastky) a z nemecka mu to trva dlhsie, takze by si skocil k nam a kupil ho od nas. Takze by to bol tovar, ktory my uz mame prijaty na sklade. Cize potom mu to mame fakturovat s ci bez DPH?
    Dakujem.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    maďarovi - neplatcovi DPH faktúruješ so slovenskou DPH

    hron je offline (nepripojený) hron

    hron
    vladan
    maďarovi - neplatcovi DPH faktúruješ so slovenskou DPH
    Zas je to v rozpore so zasadou "samozdanovania" aj neplatcov DPH, ktora predsa nemoze byt len u nas, ale by mala byt v celej europe t.j. aj u madarov. Podstatne je, ci sa fakturuje podnikatelskemu subjektu, a ak ano, tak bez DPH - vyvoz.

    Jana K. je offline (nepripojený) Jana K.

    Jana K.
    Takze ja ked doveziem tovar z nemecka zaplatim tu DPH, to je jasne... o nejaky cas cast tovaru predam madarovi, ale kedze je podnikatelsky subjekt fakturujem to ako vyvoz - bez DPH. Ako sa dostanem k mojej uz zaplatenej DPH...teda za tu cast tovaru co som vyviezla?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Janka, neviem či si už mala prípad nadobudnutia tovaru z členského štátu a dodanie do iného členského štátu. V praxi (teda od 1.5.2004) to funguje tak, že v daňovom priznaní DPH si to uplatňuješ aj na "vstupe" aj na "výstupe", čiže výsledok je 0,-. Je to rovnaké aj pri dodaní aj pri nadobudnutí tovaru, teda ty o svoju DPH v žiadnom prípade neprídeš, pretože tvoj výsledok v daňovom priznaní bude 0,- (teda +DPH a -DPH) - v skratke: pri nadobudnutí tovaru (bývalý dovoz) je + a zároveň aj - a tak isto pri dodaní tovaru (bývalý vývoz) + a zároveň aj -. To plus a mínus uvádzaš v rovnakej sume (výpočet DPH zo základu uvedeného na faktúre - jasné, že s prepočtom kurzu) :-)
    Pekný deň

    pitt2 je offline (nepripojený) pitt2

    pitt2
    poradi niekto ako je mozne kkupit v nemecku tovar ktory si chcem dat do nakladov??? ja som platcom dph... co k tomu potrebujem ??? dik

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Vypísať objednávku v nemčine a ako objednávateľ uviesť svoje IČ DPH, pod ktorým ste registrovaný na Slovensku. V tomto prípade by Vám nemecký partner mal vystaviť faktúru, kt. nebude obsahovať DPH(nemecké) a vy ste povinný previesť samozdanenie na Slovensku.

    IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

    IVETA N
    Čo v takom prípade ma urobiť živnostnik, s dovezeným tovarom ked nie je plátca DPH._
    """" myslím tým aké všetky úradne inštancie má pobehať """"


    Dik za odpoveď


    IVETA N

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Ako neplatcovi DPH mu dodávateľ z EU vystaví fa s DPH. Oslobodenie od DPH sa vzťahuje iba na plátcov DPH.

    A pobehat? Jedine ak chce obchodovať z členskými štátmi, tak nech sa zaregistruje za plátcu DPH.

    IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

    IVETA N
    Tak teda nemusí behať na colnicu prihlasovat tovar,
    On sa bude musieť zaregistrovať ako plátca DPH / § 7 / lebo dosiahne
    pri dovoze 420 000,- SK.
    Ďakujem za odpoveď nebolo mi to jasné pri neplátcovi.

    IVETA N

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.