Zavrieť

Porady

Daň z výhry - výdavky (zníženie sumy o zaplatené poistné?)

Ahojte.
Prosím o pomoc a radu s týmto problémom:
V roku 2011 výhra osobného auta, v DP riadne priznané, daň zaplatená.
Teraz sa to ale zahŕňa aj do ročného zúčtovania zdravotného poistenia, takže vymerané niekoľkotisícové poistné.
A teraz mám dilemu, pretože bežne, keď rátam daň, tak si odpočítavam zaplatené poistné, a daň počítam zo základu zníženého o toto poistné, ale neviem, čo v tomto prípade? Mám zaplatiť daň aj poistné a nemám nárok na zníženie základu o zaplatené poistné? Resp. toto poistenie len zaplatím, teraz, keďže je splatné až tearz... Ako to prosím je?
Ďakujem vopred za každú odpoveď.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mal si aj iné príjmy okrem príjmov z § 8 (výhra), ktoré podliehali RZZP ?
0 0
Kaja.K Kaja.K

Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

Hej, riadne zamestnanec, takže mal príjmy zo záv.činnosti...
0 0
Kaja.K Kaja.K

Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

Nikto neporadi? :-(
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nedoplatok z RZZP zaplatíš tento rok. No a v r. 2013 pri podaní DP za rok 2012
si ponížiš základ dane o uhradené poistné.
2 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Andyke Pozri príspevok
Nedoplatok z RZZP zaplatíš tento rok. No a v r. 2013 pri podaní DP za rok 2012
si ponížiš základ dane o uhradené poistné.
...toto by ma zaujímalo, ako si poníži ZD keď má LEN príjem zo ZČ (podľa §5). Tá výhra bola predsa náhodilý, jednorázový príjem.....
...odvody poistného predsa musí vypisovať na základe potvrdení od zamestnávateľa (ľov) a nemôže si jednoducho pripočítať zaplatený nedoplatok z RZZP...
0 0
Kaja.K Kaja.K

Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

Tiež som si to myslela, ale práve to, čo píše tictac7, ma tiež napadlo - kam uvedie toto zaplatené poistné? :-(
0 0
Kaja.K Kaja.K

Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

Aj keby si podal B-čko, na čo ale nemá dôvod, pretože bude mať príjmy len zo závislej činnosti... nemá to kam uviesť :-( Je toto možné?
0 0
bigjohnquido bigjohnquido

bigjohnquido je offline (nepripojený) bigjohnquido

V roku 2013 si urobí "A", doloží príjem zo závislej činnosti od zamestnávateľa a doklad o zaplatení ZP z výhry......a v riadku ZP v DP si uvedie odvod zamestnávateľa do ZP a pripočíta zaplatenú sumu ZP za výhru....vraj sa to tak dá !
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

bigjohnquido Pozri príspevok
V roku 2013 si urobí "A", doloží príjem zo závislej činnosti od zamestnávateľa a doklad o zaplatení ZP z výhry......a v riadku ZP v DP si uvedie odvod zamestnávateľa do ZP a pripočíta zaplatenú sumu ZP za výhru....vraj sa to tak dá !
na základe čoho? Nech kukám, ako kukám, v zákone nič také nevidím. Slovíčko VRAJ pred štátom neplatí - potrebujem rukolapný dôkaz - zákon, vyhlášku, usmernenie....
0 0
bigjohnquido bigjohnquido

bigjohnquido je offline (nepripojený) bigjohnquido

nie som odborník, prikladám vyjadrenie mojej kamarátky, ktorá sa venuje profesionálne takýmto veciam :
dokonca aj mzdárka to vie urobiť pri RZZD , ak doloží papier zo ZP že zaplatil takú sumu , niektoré sa tomu bránia čo nepoznajú dobre zákony ale dá sa to uplatniť. Ja si to roky uplatňujem, teda skôr dobrovolné nemocenské do SP .. ale poistné ako poistné .. G.
0 0
bigjohnquido bigjohnquido

bigjohnquido je offline (nepripojený) bigjohnquido

vyjadrenie odborníčky :

ale môj názor je, že sa to dá uplatniť http://www.porada.sk/t199411-zakon-o...-2012-a.html#5


§ 5
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.


Je povinná zaplatiť to poistné je, tak si to môže podľa môjho názoru znížiť . Mimochodom mna tento rok na DU presviedčali, že si nemôžem uplatniť dobrovolné poistenie .. nedala som sa .. uplatnila som a vrátili mi preplatok dane.

Ináč riadne svinstvo .. z celej výhry zaplatiť štátu 33% ... 19% daň a 14% ZP ... ako fakt iná pálka.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
bigjohnquido Pozri príspevok
vyjadrenie odborníčky :

ale môj názor je, že sa to dá uplatniť http://www.porada.sk/t199411-zakon-o...-2012-a.html#5


§ 5
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.


Je povinná zaplatiť to poistné je, tak si to môže podľa môjho názoru znížiť . Mimochodom mna tento rok na DU presviedčali, že si nemôžem uplatniť dobrovolné poistenie .. nedala som sa .. uplatnila som a vrátili mi preplatok dane.

Ináč riadne svinstvo .. z celej výhry zaplatiť štátu 33% ... 19% daň a 14% ZP ... ako fakt iná pálka.
hmmmm...odborníčka by mohla vedieť , že k §5 prináležia odvody do ZP a SP z príjmov zo závislej činnosti ...lenže v prípade výhry tieto odvody do ZP pochádzajú resp.vyplývajú z príjmu v súlade s § 8 ...tie to je miešanie jabĺk s hruškami podľa môjho názoru .Bolo by však vhodné podať dopyt na DRSR , že čo na to naši vyšší odborníci.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Zita5 Pozri príspevok
hmmmm...odborníčka by mohla vedieť , že k §5 prináležia odvody do ZP a SP z príjmov zo závislej činnosti ...lenže v prípade výhry tieto odvody do ZP pochádzajú resp.vyplývajú z príjmu v súlade s § 8 ...tie to je miešanie jabĺk s hruškami podľa môjho názoru .Bolo by však vhodné podať dopyt na DRSR , že čo na to naši vyšší odborníci.
Kde sa to v citovanom § píše? Ja tam vidím len "...ktoré je povinný platiť zamestnanec", ale nie je tam nič o tom, že sa to vzťahuej len na príjem zo závislej činnosti, alebo že to platí "ako zamestnanec". Prečo potom pri dobrovoľnom poistení sa takto dá odrátať zaplatené poistné? Dobrovoľné poistné tiež nie je platené zo záviselej činnosti.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Určite sa pamätáte na pokyn DRSR ohľadne dobrovoľného sociálneho poistenia , ktorý tiež znižoval základ dane. A v DP sa pripočítal k poistnému , čo vystavil zamestnávateľ zo závislej činnosti (alebo pri RZD)
Keď za rok 2005 sa prvýkrát robilo RZZP, tak študentom a dôchodcom vyšiel nedoplatok z dohôd,
a na základe pokynu DRSR mohli uplatniť zníženie základu dane dodatočným DP (lebo v r.2006 nemali zdanit.príjem, takže nemali už možnosť znížiť základ dane)

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/mp5ods8.rtf
V podstate dlhé roky dobrovoľné soc.poistenie a zdrav.poistenie samoplatcu znižuje základ dane (uvedú v osobitných záznamoch a priložia doklad o úhrade)
Zatiaľ v SR vo všeobecnosti platilo, že poistné je oslobodené od dane z príjmu (t.j. znižuje základ dane). Prečo by to malo byť inak v tomto prípade ? Je (bude) to výnimka?

Ale je možné , že Finančné riaditeľstvo SR vydá nejaký metod.pokyn v tomto smere (vzhľadom na to, že od r.2011 sa rozšírili príjmy z ktorých treba zaplatiť zdravotné poistné.) Treba vydržať.
4 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Andyke Pozri príspevok
Určite sa pamätáte na pokyn DRSR ohľadne dobrovoľného sociálneho poistenia , ktorý tiež znižoval základ dane. A v DP sa pripočítal k poistnému , čo vystavil zamestnávateľ zo závislej činnosti (alebo pri RZD)
Keď za rok 2005 sa prvýkrát robilo RZZP, tak študentom a dôchodcom vyšiel nedoplatok z dohôd,
a na základe pokynu DRSR mohli uplatniť zníženie základu dane dodatočným DP (lebo v r.2006 nemali zdanit.príjem, takže nemali už možnosť znížiť základ dane)

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/mp5ods8.rtf
V podstate dlhé roky dobrovoľné soc.poistenie a zdrav.poistenie samoplatcu znižuje základ dane (uvedú v osobitných záznamoch a priložia doklad o úhrade)
Zatiaľ v SR vo všeobecnosti platilo, že poistné je oslobodené od dane z príjmu (t.j. znižuje základ dane). Prečo by to malo byť inak v tomto prípade ? Je (bude) to výnimka?

Ale je možné , že Finančné riaditeľstvo SR vydá nejaký metod.pokyn v tomto smere (vzhľadom na to, že od r.2011 sa rozšírili príjmy z ktorých treba zaplatiť zdravotné poistné.) Treba vydržať.
Veď práve.... je pravidlom, že niečo uzákonia a ako to aplikovať v praxi začnú riešiť až v období , kedy sa podáva daňové priznanie .Tak tiež predpokladám, že to uvedú na pravú mieru.Inak tiež by som v tom chcela mať jasno .
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zita5 Pozri príspevok
Veď práve.... je pravidlom, že niečo uzákonia a ako to aplikovať v praxi začnú riešiť až v období , kedy sa podáva daňové priznanie .Tak tiež predpokladám, že to uvedú na pravú mieru.Inak tiež by som v tom chcela mať jasno .
A možno, že nám to na porade vysvetlí exminister. Ako to predošlá vláda myslela, s tým platením odvodov.
Parádne si to vymysleli.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ked sa zamyslim nad slovko vyhra v tomto state - znamena to len 67% zlava z ceny a ak niekto nema tych 33% tak kopec starosti tusim....
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Minule dávali v TV, jedna mamička na materskej vyhrala auto a bola celá z toho preč....že dostáva tuším len RP a že ona to auto bude musieť predať , lebo nemá peniaze ......to čo je toto od štátu ...fakt už nás idú zodrať ?
1 0
bigjohnquido bigjohnquido

bigjohnquido je offline (nepripojený) bigjohnquido

9.9.2012 správy na Mrkz o 19,00 hodine, daň z výhry si riadne zaplatila v DP (samozrejme pri takejto velkej výhre ťa upozorní aj zadávateľ súťaže na to, lebo on ťa okamžite hlásí na príslušný DÚ).....samozrejme o zákone platného od 1.1.2011 nik nevedel, prišlo jej RZZP z Dôvery......no a môže si to akurát "hodiť".....niekto so povie : môže ho predať, ale dostane málo, má už niečo najazdené, dnes sa autá predávajú veľmi zle a ťažko.....daň zaplatila z ceny auta ako jej udal na doklady zadávateľ súťaže a tak isto aj ZP, takže ďalšia strata pri predaji
Naposledy upravil bigjohnquido : 13.09.12 at 07:30
0 0
Kaja.K Kaja.K

Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

Ľudenkovia ahojte,
tak mám k tomuto vyjadrenie z drsr, je potrebné podať si dodatočné daňové priznanie za tento rok ;-)
0 0
Načítať ďalšie