Zavrieť

Porady

Úrok z omeškania

Pozdravujem, chcem sa spýtať či veriteľ môže nárokovať na úrok z omeškania, ktorý uviedol do zmluvy vo výške 0,5% denne? Pri začiatkoch podnikania mi investor požičal ako súkromej osobe 60.000€, no so splatením čiastky som sa omeškal o 34 dní, teraz si nárokuje na úrok z omeškania vo výške 10.200€, nehraničí to s úžerou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Úrok z pôžičky možno dohodnúť, to ale nie je úrok z omeškania.
    Úrok z omeškania možno dohodnúť v maximálnej výške podľa Nariadenia vlády 187/1995. To znamená, že možno dohodnúť nižší; ak nie je (správne) dohodnutý úrok z omeškania, vypočíta sa podľa nariadenia vlády.

    § 3


    (1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

    (2) Ak sa počas trvania omeškania zmení základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky a ak je to pre veriteľa výhodnejšie, výška úrokov z omeškania je o 7 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu príslušného kalendárneho polroka, v ktorom trvá omeškanie; táto základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky sa použije počas celého tohto polroka.




    Pozri si dátum prvého dňa z omeškania a úrokovú sadzbu ECB k tomu dňu:
    http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...ove-sadzby-ecb

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    marek2211 Pozri príspevok
    Pozdravujem, chcem sa spýtať či veriteľ môže nárokovať na úrok z omeškania, ktorý uviedol do zmluvy vo výške 0,5% denne? Pri začiatkoch podnikania mi investor požičal ako súkromej osobe 60.000€, no so splatením čiastky som sa omeškal o 34 dní, teraz si nárokuje na úrok z omeškania vo výške 10.200€, nehraničí to s úžerou?
    ...ja sa inak na to pozerám ...a je teraz úplne jedno , či sa do podnikania rozumiem a či nie ...
    Riešili už ale ...
    http://www.porada.sk/t152973-zmluva-...-a-odmena.html
    Jedno je ale isté ...pýtam sa teda ...
    Kto podpísal takúto fasa zmluvu ...šak Ty ...

    Teraz sa chytáš za hlavu a pýtaš , info zháňaš , či sa nejedná o úžeru ???....
    Ako neprimerane vysoký sa považuje úrok okolo 50% /úžera/ V § 369 ods.2 je uvedená splatnosť týchto úrokov.
    Ale 15 % mesačne ???....šak banky majú taký úrok ročne...

    Či toto ale platí - neviem ...
    Zákon nestanovuje maximálnu výšku úroku pri pôžičke
    http://www.etrend.sk/pravo/zakon-nes...i-pozicke.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.