Zavrieť

Porady

Faktura pre občana pri predaji nad 50 tisic

Zdravim vsetkych,
vcera som sa pytal na potrebu vystavenia faktury pri predaji tovaru s cenou nad 50 tis Sk koncovemu zakaznikovi (obcanovi). Zhodli sme sa na tom, ze nie je zle, ak sa vystavi doklad z ERP a prilozi sa k fakture.
Dnes som sa vsak dopatral v zakone k nasledovnemu:
Ak predam tovar nad 50 tis. sk občanovi (definicia v paragrafe §3) nemám vystaviť faktúru (vyplýva to z §71 ods.1).
Tak teda ako? Treba vystavit tu fakturu, alebo nie?
Dakuje za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Zo zákona o DPH § 71, ods. 1, tak ako uvádzate vyplýva, že pri dodaní tovaru "občanovi" nie ste povinný vystaviť faktúru. To je uvedené aj v "Metodickom pokyne k ustan. §§ 69-76 zákona o DPH ... " vydanom DR, ktorý je už tu niekde na Porade uverejnený.

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    A je problém vystaviť fa ? Budeš mať pokoj. DPH ajtak budeš musieť priznať či vystavíš alebo nevystavíš faktúru. Tak to budeš mať poistené a nebudeš sa naťahovať s DÚ.

    Juraj13 je offline (nepripojený) Juraj13

    Juraj13
    Problem je ten, ze mame viac prevadzok a objasnit to personalu aby vystavoval faktury je zlozite a aj dost zdlhave pri predaji. No a maj doklad z ERP aj fakturu je asi chybne, dva doklady.

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Juraj, nemam teraz ten zakon o DPH u seba, ale myslim, ze sa tam hovori, ze fakturu je povinny vystavit platitel zdanitelnej osobe. Bezny obcan nie je zdanitelna osoba, a tak by mu mal stacit doklad z ERP, aj ked je nakup nad 50.000,-. Pokladnik by sa mozno mal opytat zakaznika, ktory kupuje nad 50.000,, ci to potrebuje do uctovnictva, alebo nakupuje ako obcan a podla toho sa zariadit. Ale myslim, ze o to by sa mal zaujimat aj kupujuci, ak je zdanitelnou osobou a potrebuje ten doklad do uctovnictva. Ty dan odvedies, ale on by si ju nemal uplatnit na vstupe, ked nema fakturu, ale iba blok z ERP nad 50.000,-

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK
    Stále platí, že stačí len bloček z registračnej pokladne, ak platca DPH kúpi do podnikania nábytok (sedacia súprava) za 47.400 Sk spolu aj s DPH?
    Netreba nám - pre istotu - dodatočne vyžiadať aj "faktúru"? Myslím kvoli odpočtu DPH, ako i uplatnenia nákladov?

    Vlastne teraz som si uvedomila ze to bude formou odpisov, ktorá odpisová skupina teraz "bezí" pri nábytku? Takže najprv odpočitam celu DPH a zbytok, teda len ten samotný danový základ teda odpisujem?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    aktaK Pozri príspevok
    Stále platí, že stačí len bloček z registračnej pokladne, ak platca DPH kúpi do podnikania nábytok (sedacia súprava) za 47.400 Sk spolu aj s DPH?
    Netreba nám - pre istotu - dodatočne vyžiadať aj "faktúru"? Myslím kvoli odpočtu DPH, ako i uplatnenia nákladov?

    Vlastne teraz som si uvedomila ze to bude formou odpisov, ktorá odpisová skupina teraz "bezí" pri nábytku? Takže najprv odpočitam celu DPH a zbytok, teda len ten samotný danový základ teda odpisujem?
    Nabytok je v OS 2 36.1. Podľa § 71/5 vám stačí bloček z RP. do 50 tis. ceny bez vrátane DPH.
    Naposledy upravil ALBO : 22.05.07 at 05:40

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK
    ALBO, nakolko si ma aj odvolal na príslušný paragraf, tu pozerám: cena tovaru alebo služby vrátane dane...dakujem za Tvoju odpoved, v mojom prípade aj tak to sedí

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK
    teraz to idem odvolat, uz viem, ako si to myslel...
    to - ceny bez DPH - si tým myslel, ze to mám odpisovat z tej ceny bez DPH, však? pokial si to takto myslel, tak sa ospravedlnujem...

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    aktaK Pozri príspevok
    teraz to idem odvolat, uz viem, ako si to myslel...
    to - ceny bez DPH - si tým myslel, ze to mám odpisovat z tej ceny bez DPH, však? pokial si to takto myslel, tak sa ospravedlnujem...
    Ak ste plátca DPH, OC Vám tvorí cena nábytku bez DPH, plus vedľajšie náklady súvisiace s obstaraním nábytku. (doprava, montáž..) a zaradíte ako napísal Albo, 2.0S.
    Ak by ste neboli plátca DPH, OC nábytku Vám tvorí cena včetne DPH..

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    aktaK Pozri príspevok
    teraz to idem odvolat, uz viem, ako si to myslel...
    to - ceny bez DPH - si tým myslel, ze to mám odpisovat z tej ceny bez DPH, však? pokial si to takto myslel, tak sa ospravedlnujem...
    už ani neviem ako som to myslela, v každom prípade máte DPH uznanú z bločku na ktorom je maximálne 50t.vrátane DPH.Takže som to radšej opravila, lebo tam smerovala otázka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.