Zavrieť

Porady

Ake cerpadlo je vhodne na polievanie z 1000l nadoby s dazdovou vodou?

Polievate niekto vodou z dazdovej nadoby? Taka ta klasicka kubikova nadoba. Chcel by som cez veko ponorit cerpadlo a pripojit k tomu rozstrekovac na travnik.
Otazka je, ake cerpadlo pouzit a ake by malo mat parametre. Mate niekto s takymto niecim skusenosti? Na zvysok zahrady asi pouzijem kvapockovu zavlahu a voda bude vytekat samospadom.
Usporiadat
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
...poradia ti to v záhradkárskych špeciálnych predajniach.., je to ťažké takto vysvetľovať..,
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
elefko elefko

elefko je offline (nepripojený) elefko

V predajniach mi poradia tak, ze mi predaju jedno z cerpadiel, ktore maju na sklade. Mna zaujima prakticka skusenost s podobnym riesenim alebo konkretnym cerpadlom.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
..ja by som to nepovedal.., ja mám také čerpadlo..čerpá mi vodu z nádrže 2000l, má hadicu so sacím košom 2,5 m dlhú,, k tomu je potrebné samozapínacie zariadenie, je to záhradné el. čerpadlo na 220V.., strieka vodu asi do 15 m vzdialenosti.., ja mám len nástavec na rôzne striekanie..., som s ním spokojný...
0 0
vulxy vulxy

vulxy je offline (nepripojený) vulxy

ja osobne som si kupil normalne kalove cerpadlo (hecht1000w),polievam si travnik, kvety, stromy...a tak a je to v pohode ,tlak to ma pomerne slusny a tych 1000l vytiahne za chvilu naviac ho mozem pouzivat aj na ine veci.na polievanie by sa mal pozivat tlakove cerpadlo ale ako som pisal kvoly 1000l by som urcite nekupoval.nevyhoda je ze ti kalove pravdepodobne rozstrekovac nepretlaci a budes to musiet rucne.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

no otázka je, že ako chceš polievať... bežné ponorné čerpadlo by dodávalo vodu tečením t.j. slabým tlakom... ak chceš polievať daždovú vodu z barelu napr. rozstrekovačom na trávnik pod určitým tlakom... tak ideálne by bolo čerpadlo niečo okolo 800 watov, čo do hodiny prečerpá okolo 2800 litrov... parametre bežného TESCO čerpadla, čo na tvoju nádobu bude stačiť habadej.... pripojíš sací koš s hadicou a môžeš poleivať... resp. silnejšie... ja mám čerpadlo s výkonom 1300 watov... a som spokojný... ale rátaj s tým, že z kubíkovú nádrž máš cca do polhodiny prádznu... a otázkou je, ako dlho ten kubík zbieraš... možno by stálo za úvahu naraziť si studňu...
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

vulxy Pozri príspevok
ja osobne som si kupil normalne kalove cerpadlo (hecht1000w),polievam si travnik, kvety, stromy...a tak a je to v pohode ,tlak to ma pomerne slusny a tych 1000l vytiahne za chvilu naviac ho mozem pouzivat aj na ine veci.na polievanie by sa mal pozivat tlakove cerpadlo ale ako som pisal kvoly 1000l by som urcite nekupoval.nevyhoda je ze ti kalove pravdepodobne rozstrekovac nepretlaci a budes to musiet rucne.
no na 1000 litov stačí čerpadlo z tesca... kalové stojí okolo 40 € tlakové okolo 59 € takže veľký rozdiel tam nie je... a hadicu je lepšie kupovať v ente, a poskladať si ju, ako dávať zbytočné euráče za hadicový komplet od alka z baumaxu..
0 0
elefko elefko

elefko je offline (nepripojený) elefko

Diky za vsetky odpovede. Najlacnejsie cerpadlo na cistu vodu som nasiel http://www.mall.sk/ponorne-cerpadla/...1-ec:ranking,C
Ma len 250W ale pisu, ze zvladne 5000l/hodinu. Neviem zistit, aky tlak dokaze vyrobit. Myslite, ze by to striekalo?
0 0
elefko elefko

elefko je offline (nepripojený) elefko

Ozaj a este nieco: Co je to saci kos?
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

elefko Pozri príspevok
Diky za vsetky odpovede. Najlacnejsie cerpadlo na cistu vodu som nasiel http://www.mall.sk/ponorne-cerpadla/...1-ec:ranking,C
Ma len 250W ale pisu, ze zvladne 5000l/hodinu. Neviem zistit, aky tlak dokaze vyrobit. Myslite, ze by to striekalo?
žiadne ponorné čerpadlo ti nebude striekať... každé kalové čerpadlo len nasáva a tlačí vodu... z tohto čerpadla ti voda potečie, ale striekať nebude... takéto čerpadlo je ideálne na kvapôčkovú závlahu... resp. ak by si chcel len niekam vodu vyliať, resp. odčerpať, z pivnice a pod...
sací kôš, je tá vec na druhom konci hadice http://al-ko.sk/1298_1310.htm?prod_id=prod_1310 zabraňuje tomu, aby sa do čerpadla nedostali nečistoty resp. predmety, ktoré by čerpadlo mohli poškodiť... (ak však uvažuješ nad kúpou takejto hadice, tak za 39 € ju nekupuj, radšej kúp sací kôš za 6 € v Ente, k tomu hadicu podľa ľubovôle a koncovku a bude ťa to stáť tak do 20 €... )
0 0
vulxy vulxy

vulxy je offline (nepripojený) vulxy

Ice dive Pozri príspevok
no na 1000 litov stačí čerpadlo z tesca... kalové stojí okolo 40 € tlakové okolo 59 € takže veľký rozdiel tam nie je... a hadicu je lepšie kupovať v ente, a poskladať si ju, ako dávať zbytočné euráče za hadicový komplet od alka z baumaxu..
jasne ze staci ,ale ako som spominal mozem ho pouzivat aj na ine ....mam aj studnu z ktorej obcas polievam,zvykne mi niekedy zatopit pivnicu a vtedy sa tiez zide atd.chcel som len naznacit ze kvoli 1000l by som nekupoval tlakove...mozno aj jemu sa potom zide na ine veci
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

vulxy Pozri príspevok
jasne ze staci ,ale ako som spominal mozem ho pouzivat aj na ine ....mam aj studnu z ktorej obcas polievam,zvykne mi niekedy zatopit pivnicu a vtedy sa tiez zide atd.chcel som len naznacit ze kvoli 1000l by som nekupoval tlakove...mozno aj jemu sa potom zide na ine veci
no pre praktické využitie je lepšie tlakové a pri cca 20 € rozdiely by som šiel skôr do toho tlakového so 7m hadicou a sacím košom... ponorné je fajn len pri tej zatopenej pivnici, ale myslím, že poliať trávnik, umyť auto, vystriekať chodník, napustiť deťom bazén a pod... sa robí lepšie s tlakovým.... detto, radšej vypustím 1000 litrov vody do záhrady za polhodinu, ako kalovým čerpadlom za dve hodiny... čo sa určite aj na spotrebe elekriky ako aj času odrazí...
0 0
vulxy vulxy

vulxy je offline (nepripojený) vulxy

nuz v podstate mas pravdu,ale dohodnime sa tak ze na obcasne vypustenie 1000l nadrze na travnik je tlakove cerpadlo zbytocne komplikovane,nato mu staci v pohode ten fieldnam za par €.......vpodstate zadanie otazky bolo o tom.samozrejme suhlasim ze tlakove je viac vyuzitelne na ine veci....
0 0
elefko elefko

elefko je offline (nepripojený) elefko

Ok, cize rozdiel je v tlaku. Cize ak chcem aby voda striekala, tak potrebujem tlakove. Nasiel som najlacnejsie tlakove:
http://www.mall.sk/ponorne-tlakove-c...-901:ranking,C
To snad bude stacit na ten postrekovac a teraz otazka je, ze naco ten saci kos, ked to je cista dazdova voda. Cerpadlo podla toho navodu moze lezat na dne nadoby - tym padom by som asi nasavaciu hadicu vobec nepotreboval, nie?
Druha vec, ak pouzijem jednu polcolovu hadicu, nebude problem v tom, ze cerpadlo nebude vediet pretlacit dost vody a zhori?
Otec ma doma nejaku ponorku v studni a musi mat nonstop pripojene dve colove hadice aby voda stihala odtekat.
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Ice dive Pozri príspevok
žiadne ponorné čerpadlo ti nebude striekať...
Prepáč, ale to je sprostosť.
To platí pre kalové čerpadlá, ale nie pre ponorné.
Keďže on tú vodu už na povrchu má, celý tlak na výstupe pôjde do rozvodu. Bolo by to neefektívne znásilňovanie, ale šlo by to.

Ponorné na čerpanie čistej vody vedia vytlačiť desiatky metrov vertikálne, horizontálna vzdialenosť rozvodov na povrchu sa prepočíta 10 : 1.

Za prvé, potrebuješ vedieť objem vody (litre / s), ktorý chceš a pod akým tlakom (bar).
Každý slušný výrobca udáva graf (dopravná výška / objem).
1 bar tlaku znamená vytlačenie vody do výšky 10m.

Ak má čerpadlo výstupný tlak 4 bary, tak ho môžeš spustiť do studne hlbokej 20 metrov a na zemi bude vytekat voda pod tlakom 2 bary, čo na polievanie stačí. Teraz už zostáva len ten požadovaný objem.

Na bežný záhradkársky rozstrekovač (záber cca 25m2) stačí 30-40 litrov za minutu.
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

elefko Pozri príspevok
Ok, cize rozdiel je v tlaku. Cize ak chcem aby voda striekala, tak potrebujem tlakove. Nasiel som najlacnejsie tlakove:
http://www.mall.sk/ponorne-tlakove-c...-901:ranking,C
To snad bude stacit na ten postrekovac a teraz otazka je, ze naco ten saci kos, ked to je cista dazdova voda. Cerpadlo podla toho navodu moze lezat na dne nadoby - tym padom by som asi nasavaciu hadicu vobec nepotreboval, nie?
Druha vec, ak pouzijem jednu polcolovu hadicu, nebude problem v tom, ze cerpadlo nebude vediet pretlacit dost vody a zhori?
Otec ma doma nejaku ponorku v studni a musi mat nonstop pripojene dve colove hadice aby voda stihala odtekat.
Sací kôš sa najčastejšie používa v kombinácii so spätnou klapkou (samonasávacie) alebo ak hrozí vniknutie nejakých predmetov. V tvojom prípade asi odpadá, zváž riziko, že ti do nádoby niečo spadne...

Inak, skoro na všetky ponorky sací kôš nemáš kde namontovať.
Čo sa hadice týka, mal by si zachovať rozmer na výstupe. Zúženie kazí dynamické parametre, zaťažuje hydraulickú časť čerpadla.
1" (25mm) ešte môžeš zredukovať na 3/4", ale na polovicu by som to rozhodne nedával.
Okrem toho si uvedom, že v užšom priemere ti rastie rýchlosť a klesá tlak. (Bernoulli)

Žiaľ, mall.sk žiadne parametre neponúka, tak by som Ti odporúčal popozerať sa po špecializovanejších weboch, aspoň pre základný prehľad.
vodoshop.sk, www.aquacup.cz, www.sigmapumpy.com
0 0
vulxy vulxy

vulxy je offline (nepripojený) vulxy

pani ved sa to uz trosku skomplikovalo ...ci nie? nezabudajme ze ide o 1000l raz za cas......ved to je smiesne mnozstvo.viem podla seba mam 2m3 nadrz ale som rad ked sa mi tam nazbiera voda do polovice ,potom tam vrznem ponorne aj s hadicou a za 2x20min to mozem zabalit.kvoli tomu robit nake rozvody a montovat saci kos+savicu...neviem.........
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

nemáš na nádrži dole výpustný ventil ? ak nie, a nemá to ísť do kopca tak si sprav a vypusti to samospádom....
Naposledy upravil bjuty smis : 26.09.12 at 15:17
0 0
vulxy vulxy

vulxy je offline (nepripojený) vulxy

bjuty smis Pozri príspevok
nemáš na nádrži dole výpustný ventil ? ak áno, a nemá to ísť do kopca tak si sprav a vypusti to samospádom....
a ked nema to je hracka tam prirobit
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

bodliak Pozri príspevok
Prepáč, ale to je sprostosť.
To platí pre kalové čerpadlá, ale nie pre ponorné.
Keďže on tú vodu už na povrchu má, celý tlak na výstupe pôjde do rozvodu. Bolo by to neefektívne znásilňovanie, ale šlo by to.

Ponorné na čerpanie čistej vody vedia vytlačiť desiatky metrov vertikálne, horizontálna vzdialenosť rozvodov na povrchu sa prepočíta 10 : 1.

Za prvé, potrebuješ vedieť objem vody (litre / s), ktorý chceš a pod akým tlakom (bar).
Každý slušný výrobca udáva graf (dopravná výška / objem).
1 bar tlaku znamená vytlačenie vody do výšky 10m.

Ak má čerpadlo výstupný tlak 4 bary, tak ho môžeš spustiť do studne hlbokej 20 metrov a na zemi bude vytekat voda pod tlakom 2 bary, čo na polievanie stačí. Teraz už zostáva len ten požadovaný objem.

Na bežný záhradkársky rozstrekovač (záber cca 25m2) stačí 30-40 litrov za minutu.
máš pravdu... myslel som to tak, že v cenovej relácií okolo 30 € spravidla sú len tie kalové čerpadlá...
inak na ďaždovú vodu som videl aj dajaké čerpadlo v lidli..."špeciálne" na tieto zberné nádoby... možno by stálo za úvahu aj toto... alebo potom ten samospád...
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
..vy ste to dobre nečítali.., prepáčte, ale píšete samé kocoviny... :-)))))))
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať