Zavrieť

Porady

predaj auta a predčasné ukončenie lízingovej zmluvy

Príjemný deň všetkým!
Firma predala nákladný automobil. Priznala a aj odviedla dph na výstupe. To auto bolo ale na lízing, a tento lízing mal trvať do 6/2016, takže spoločnosť predčasne ukončila lízing. Čiže predmet nájmu odkúpila. Pýtam sa na súvisiace účtovanie v pú, ako aj na všetky naše povinnosti z tohoto vyplývajúce. Nakoľko sú tu dva okruhy s ktorými sa musím zaoberať (1, predčasné ukončenie lízingu a následne úpravu základu dane podľa toho aká bola výška kúpnej ceny v porovnaní so zostatkovou cenou, vyradenie majetku atď), a
(2,predaj tohoto automobilu na základe kúpno-predajnej zmluvy, vystavenie fa, a inkaso v hotovosti od kupujúceho - 3-tej osobe,)
Prosím pripomeňte mi všetky úkony vzhľadom na daň z príjmov, aj na dph. Asi najviac by mi pomohol nejaký konkrétny príklad účtovania. Ďakujeeeeeeem vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Dobrý podvečer, nevie nikto aspom link k predčasne ukončenému lizingu a následný predaj auta v roku 2012. Prešla som tu už veľa príspevkov ale viac sa venuje postúpeniu, škode a odobratiu. Mňa by zaujmalo nasledný predaj. Ďakujem

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Možno pomôže pár údajov a niekto buď odobrí alebo aspom pozrie na to účtovanie nakoľko som takýto prípad ešte nemala :
    ku dňu predčasného ukončenia mám zostatok istiny 7000 eur na túto sumu mám faktúru od lízingovky zaúčtujem 474/321 tým som 474 vyrovnala. Na fakture je ešte ost. náklady spojené o odkupom 300 eur tom zaučtovala na 042/321 a cez ID zvýšim pôvodnú OC 022/042 v sume 300 eur. Vyčítala som , že treba urobiť zmenu v odpisovom pláne , ale ja to auto hneď na druhý deň predám účtujem 311/641.
    Na účte 022 zostatok pôvodná OC 34000 eur + douč. tých 300 eur naklady na odkup. Opravky zostatok 082 23000 eur - netto hodnota 11300 eur 541/082. úplne vyradenie 082/022 34300 eur. A daňovo musím prepočítať odpisy z dôvodu porušenia podmienok - to cez DP rozdiel , lenže ja mám celú ZC v nákladoch z dôvodu predaja aj vtedy prepočítavam odpisy ? Myslím, že nie .
    dvorky Ahoj, riešim momentálne tento istý problém, prepočítať odpisy alebo nie? ako si to vyriešila? vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď

    predaj auta a predčasné ukončenie lízingovej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.