Zavrieť

Porady

Sprostredkovateľ dôchodkového sporenia

prosím vás snažne o radu.

v minulom roku 2005 som bola zamestnancom, popri zamestnaní som si spravila licenciu na sprostredkovateľa dôchodkového sporenia (2.pilier) no v 7.mesiaci som odišla na materskú dovolenku a teraz som poberateľkou rodičovského príspevku.
vypadla som zo zákonov a neviem sa zorientovať. mám podať daňové priznanie, pravdepodobne typ B, viem, že materskú tam nezaratávam, iba zisk zo sprostredkovania a zúčtovanie od zamestnávateľa. môžem si tam zapísať aj výdavky spojené so získaním licencie a napr. telefónny účet za aktívne obdobie? je mojou povinnosťou viesť si aj peňažný denník a výkaz ziskov a strát?

prosím pomôžte ak môžete a viete. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Materskú nezarátavaš - nie je zdaniteľným príjmom.
    DP typ B.
    Príjmy zo sprostredkovanie par. 6 ods. 2 d) - môžeš si uplatniť aj 25% paušál + platby do fondov. V prípade uplatňovania percentuálnych výdajov nevedieš peňažný denník - vedieš iba evidenciu podľa par. 6 ods. 10 tzn. evidenicu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach. K DP neprikladáš výkazy.
    Samozrejme záleží od výšky príjmov a od výšky výdavkov, ktoré vieš vydokladovať /preukázať/. Ak je to výhodnejšie - v prípade preukazovania výdavkov vedieš účtovníctvo + výkazy k DP.
    Treba si vybrať čo je lepšie a jednoduchšie.
    Naposledy upravil Pepa : 22.02.06 at 13:36

    Heleč je offline (nepripojený) Heleč

    Heleč
    A rodičovský príspevok zarátavaš?
    Nejako mi to nieje jasné. Kočka bola celý rok na rodičovskom a mala 92000 príjem za sprostredkovanie DDS. Tých 92000 dá v DP B do príjmu, uplatní si 25% paušál výdavky, na konci odpočítateľnú položku, daňový bonu. To chápem, len ten rodičovský príspevok, čo s ním?

    janka37 je offline (nepripojený) janka37

    janka37
    Pepa
    Materskú nezarátavaš - nie je zdaniteľným príjmom.
    DP typ B.
    Príjmy zo sprostredkovanie par. 6 ods. 2 d) - môžeš si uplatniť aj 25% paušál + platby do fondov. V prípade uplatňovania percentuálnych výdajov nevedieš peňažný denník - vedieš iba evidenciu podľa par. 6 ods. 10 tzn. evidenicu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach. K DP neprikladáš výkazy.
    Samozrejme záleží od výšky príjmov a od výšky výdavkov, ktoré vieš vydokladovať /preukázať/. Ak je to výhodnejšie - v prípade preukazovania výdavkov vedieš účtovníctvo + výkazy k DP.
    Treba si vybrať čo je lepšie a jednoduchšie.
    Ahojte,
    veľmi ma v tomto príspevku zaujala veta "...môžeš si uplatniť aj 25% paušál...". Je to naozaj tak? Mohol by mi, prosím, niekto napísať, kde presne v zákone o DzP to môžem nájsť?

    Vopred ďakujem.

    janka37 je offline (nepripojený) janka37

    janka37
    Ďakujem za rýchlu odpoveď.

    Práve som zistila, že som pozerala do novej aktualizácie, kde je práve tento odsek platný až od 1.1.2006, tak ma trochu zmiatlo, že je tam 40% namiesto 25%.

    Sprostredkovateľ dôchodkového sporenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.