Zavrieť

Porady

Kombinovanie cestovných náhrad

Ahojte, mám taký problém s vyplatením a správnym určením cestovných náhrad:

kolega bol vyslaný na pracovnú cestu, kedy z firmy v Nitre odišiel do Žiliny zaúčať nového obchodného zástupcu pre Českú republiku. V Žiline dva týždne prespával a zároveň denne chodili s novým dealerom do Čiech. Jednotlivé dni boli cca 7-8-9 hodín v ČR a zbytok na Slovensku.
Tento systém sme zvolili kvôli tomu, lebo nový obchodný zástupca mal trvalý pobyt v Žiline a odtiaľ to aj bolo bližšie k zákazníkom, ako z Nitry.

Aké diéty mám kolegovi v tomto prípade vyplatiť? Už mám z toho hlavu ako balón...
Náhrada mu patrí za celý deň, podľa zákona o cest.náhradách §13 ods.5 by som mu mala vyplatiť slovenské diéty... či?
Matematicky by mi to tak vychádzalo, ale kolega sa dožaduje Českých diét...

Citovanie paragrafu 13:
(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v eurách alebo v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).


ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ REAKCIU!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    AlaNR Pozri príspevok
    Ahojte, mám taký problém s vyplatením a správnym určením cestovných náhrad:

    kolega bol vyslaný na pracovnú cestu, kedy z firmy v Nitre odišiel do Žiliny zaúčať nového obchodného zástupcu pre Českú republiku. V Žiline dva týždne prespával a zároveň denne chodili s novým dealerom do Čiech. Jednotlivé dni boli cca 7-8-9 hodín v ČR a zbytok na Slovensku.
    Tento systém sme zvolili kvôli tomu, lebo nový obchodný zástupca mal trvalý pobyt v Žiline a odtiaľ to aj bolo bližšie k zákazníkom, ako z Nitry.

    Aké diéty mám kolegovi v tomto prípade vyplatiť? Už mám z toho hlavu ako balón...
    Náhrada mu patrí za celý deň, podľa zákona o cest.náhradách §13 ods.5 by som mu mala vyplatiť slovenské diéty... či?
    Matematicky by mi to tak vychádzalo, ale kolega sa dožaduje Českých diét...

    Citovanie paragrafu 13:
    (5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v eurách alebo v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).


    ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ REAKCIU!!!
    Toto ustanovenie sa neaplikuje pri kombinácii tuzemskej a zahraničnej cesty. Platí to len v prípade zahraničnej cesty uskutočnenej v dvoch a viac krajinách (zahraničných). AK bol kolega na pracovnej ceste na SK a medzi tým bol aj v zahraničí, má nárok na tuzemské náhrady aj na zahraničné náhrady v závislosti od hodín strávených na pracovnej ceste v daný deň.

    Ak bol teda trvale v Žiline, tak by to mohlo vyzerať takto (vzorový deň):

    deň X
    00:00 - 08:00 - tuzemská cesta (prechod hranicou SR/ČR 8:00)
    8:00 - 17:00 - cesta v zahraničí (prechod hranicou ČR/SR 17:00)
    17:00 - 24:00 - tuzemská cesta

    V zahraničí strávil 9 hodín - t.j. dostane náhrady za pásmo 6-12 hodín = 300 CZK (ak dávate vreckové, tak aj vreckové treba narátať).

    Na SK strávil 15 hodín, takže dostane náhrady za pásmo 12-18 hodín, t.j. 6 EUR.

    Takto vypočítaš každý deň a vyplatíš mu náhrady v CZK a v EUR. Ak bude chcieť len eurá, prepočítaš CZK dňom výplaty na eurá.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Uľa Pozri príspevok
    Prosím vás o radu - zamestnanec išiel na SC do USA, pričom deň cestovania bol nasledovný:
    00.00-09.25 - Rakúsko - 9,25 hod.
    09.25-13.30 - Holandsko - 4,05 hod.
    13.30-24.00 - USA - 10,5 hod.
    Na akú výšku stravného má nárok za tento deň?
    Náhrady podľa krajiny USA, lebo v nich strávil najviac hodín (za čas strávený v krajine sa považuje aj let lietadla).

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Uľa Pozri príspevok
    Čiže má nárok na náhradu za 10,5 hod. čo je 30 USD - časové pásmo 6-12 hod.? ( alebo 60 USD, nakoľko je celý deň v zahraničí?) Ďakujem
    Druhá možnosť je správna.
    §13 Zákon o CN
    (5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Veľmi pekne ĎAKUJEM!

    Takto som si to predstavovala predtým, ako som sa začítala do zákona a ten paragraf ma riadne domýlil...

    Uľa je offline (nepripojený) Uľa

    Uľa
    Prosím vás o radu - zamestnanec išiel na SC do USA, pričom deň cestovania bol nasledovný:
    00.00-09.25 - Rakúsko - 9,25 hod.
    09.25-13.30 - Holandsko - 4,05 hod.
    13.30-24.00 - USA - 10,5 hod.
    Na akú výšku stravného má nárok za tento deň?

    Uľa je offline (nepripojený) Uľa

    Uľa
    Čiže má nárok na náhradu za 10,5 hod. čo je 30 USD - časové pásmo 6-12 hod.? ( alebo 60 USD, nakoľko je celý deň v zahraničí?) Ďakujem

    Kombinovanie cestovných náhrad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.