Zavrieť

Porady

prenájom lesných pozemkov a dph

Pekný podvečer,
vedenie účtovníctva pre pozemkové sp. som prevzala koncom septembra a pre krátkosť času do podávania dph, poprosím o pomoc. PS platiteľom dph od 1.9.2012. Má uzavreté zmluvy o prenájme lesných pozemkov s poľovným združením, poľnohosp. družstvom a iné. Teda s platiteľmi aj neplatiteľmi dph. Všetkým obchodným partnerom zaslali oznámenie, že sa stali platiteľmi dph a zároveň, že nájomné pre všetkých bude faktúrované s dph. Nájomné na tento rok majú od všetkých zaplatené v januári 2012. Môj názor je, že treba dodatkami u vštkých riešiť nájomné zmluvy a môj problém je v tom, že u neplatcov dph mám už len zo zaplatenej sumy vypočítať nájomné za obdobie 09 -12/2012 a z toho vypočítať dph? Preto kladiem otázku takto, lebo tam je veta, že nájomné je vrátane dph. Lenže PS v tom čase platiteľom dph nebolo. A u platiteľov dph neviem ako ďalej. U nich mám dofaktúrovať k tej alikvotnej časti nájmu dph? Teda nenašla som žiadne vystavené faktúry pre nich, len tie zmluvy.Prosím, poraďte mi. Vopred veľmi pekne ďakujem

Mária B.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Prečo nepíšeš do témy, ktorú si dávno založila ? http://www.porada.sk/t63496-p51-poze...va-urbare.html Už si mohla mať dávno odpoveď. Nájomné nehnuteľnosti je podľa § 38 ZoDPH prvotne oslobodené od DPH. Vaše zmluvy sú však štylizované tak, že pri registrácii pre DPH umožňujú aj konflikt výkladov, aj zmenu doterajšej ceny o 20 % u jednej zo strán. Pre prenajímateľa je nevýhodné dojednávať nájomné zmluvy na pozemky s DPH. Pretože na výstupe musí odviesť DPH a na vstupe nemá takmer žiadny odpočet. Lebo prenájom pozemkov má obvykle pridanú hodnotu blízku až rovnú 100%.
    Pre zdaniteľné osoby /čo majú IČO a DIČ/ môže byť aj s DPH, ale nemusí. Ak sa PS stalo platieľom DPH 1.9.12, tak by som existujúce zmluvy zmenil aj spätne na oslobodené od DPH podľa § 38. Dodatkom k zmluve k 31.8.2012 prijatým na odstránenie nejasností a zachovaniu doterajších cenových relácií v zmluvách. To u vás, ako prenajímateľa nezníži výnos z nájomného o rozpočítanú DPH a u PZ, ako nájomcu nezvýši výdavok o DPH. Pre vás znamená aj jednu zvládnuteľnú nevýhodu – počítanie a uplatňovanie koeficientu u odpočtu DPH z výdavkov na správnu réžiu.

    prenájom lesných pozemkov a dph

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.