Zavrieť

Porady

Prevod majetku z IČA na Rodné číslo

Dobrý deň,
jedná sa o budovu, ktorá nie je ešte doodpisovaná, naposledy sa odpisovalo v r.2008, v r. 2010 bol len účtovný odpis....podnikateľ chce budovu vyradiť z obchodného majetku, previesť na rodné číslo.
Prosím, ako mám ja teraz postupovať účtovne. Podnikateľ je neplatca DPH, vedie JU.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Vyradiť, to áno, lenže uvádza aj prevedenie z IČO na rodné číslo a to sa dá len cez kataster nehnuteľností, preto som ju upozornila aj na "nesúlad" s príslušným ustanovením v zákone a ako to vie vyriešiť.
    Ako po 5 rokoch bude nehnuteľnosť predávať s uvedeným IČO na LV? To tam u FO nemá čo figurovať. Kataster urobil chybu, je potrebné požiadať ho o nápravu. Tiež som takýto prípad pred pár rokmi riešila.
    susan 111979 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    jedná sa o budovu, ktorá nie je ešte doodpisovaná, naposledy sa odpisovalo v r.2008, v r. 2010 bol len účtovný odpis....podnikateľ chce budovu vyradiť z obchodného majetku, previesť na rodné číslo.
    Prosím, ako mám ja teraz postupovať účtovne. Podnikateľ je neplatca DPH, vedie JU.
    Naposledy upravil Marína : 29.10.12 at 11:31

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Susan, nerozumiem ako sa "podarilo" na katastri nehnuteľnosť zapísať pod IČO. Zdá sa, že to bola chyba katastra, pretože ak aj SZČO žiadala o vklad pod IČO, ten mal na základe § 42 ods. 2 písm. a) Zák. 162/1995 Zb. a n.p. Katastrálny zákon vklad pod IČO zamietnuť.

    § 42
    (2) Zmluva, verejná listina alebo iná listina obsahujú označenie
    a) účastníkov práv k nehnuteľnostiam; ak ide o fyzickú osobu, meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu, ak ide o právnickú osobu, názov, sídlo a identifikačné číslo, ak ho má pridelené, prípadne iné identifikačné údaje,
    ............
    Na príslušnej správe katastra písomne požiadajte o opravu.
    Naposledy upravil Marína : 29.10.12 at 11:16

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v zadaní nie je zmienka o katastri. Cháperm otázku, že chce vyradiť budovu z OM, z podnikania, aby ju po splnení časového testu mohol predať bez povinnosti odviesť DPFO.
    Takže podľa mňa stačí ju vyradiť papierovo, evidenčne.

    susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

    Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac susan 111979
    Dnes som bola na katastri ohľadne tohto prevodu z IČA na rodné číslo...a oni v tom problém žiadny nevideli....tak neviem,,,podnikateľ je už dôchodca a chce ukončiť aj živnosť, preto robí tieto kroky...

    susan 111979 je offline (nepripojený) susan 111979

    Normálna pracujúca matka 2 detí.. ...viac susan 111979
    aby som bola presnejšia tá budova je teraz 1/2 na IČO a 1/2 na rodné číslo....Kedysi bola budova na manželov na 2 IČA, jeden zomrel, po dedickom konaní to prešlo na manželku na rodné číslo..

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Dobrý deň ,

    rieším podobný, povedala by som, že rovnaký problém , no kataster u nás nie je až taký zhovievavý, stále ma posielajú po právnikoch, nevedia mi poradiť...aj keď priznali svoju chybu, že tento zápis sa nemal vôbec uskutočniť.

    Tiež potrebujem vyradenú budovu z môjho IČA dostať na moje RČ.
    Prosím poraďte. ĎAKUJEM vopred.

    P.S.
    Nechápem auto mi DI prepíše bez problémov a keď chcem svoju budovu rovnako prepísať, tak je problém.

    Prevod majetku z IČA na Rodné číslo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.