Zavrieť

Porady

Dan z prijmu z predaja knihy konecnemu citatelovi

Dobry den,

chcem popytat o radu aspon jedneho odbornika na dane a odvody. V tejto teme nie som doma.
Som FO v obvyklom pracovnom pomere a vo volnom case planujem prelozit z cudzieho jazyka do slovenciny jednu nemenovanu knihu. Pravdepodobne sa mi podari ziskat od jej autorov potrebne licencie na preklad a aj pouzitie obrazoveho materialu z originalu.
Nakolko mam pristup ku konecnym citatelom, planujem knihu vytvorit, vytlacit a distribuovat na vlastne naklady.Dodavka z tlaciarne mi jedneho dna dovezie domov cely naklad knih,t.j. v tom momente budem ich majitelom vyhradne ja.Konecnemu citatelovi poslem knihu dobierkou,on za nu zaplati na moj ucet.

Mam tieto dotazy:
1.Musim zo zakona prijmy z takehoto predaja hnutelnej veci, akou je kniha, zdanit?
2.Ak musim, z ktoreho bodu zakona o dani z prijmov resp. z ktorych osobitnych predpisov to presne vyplyva?
3.Povedzme, ze rocny prijem z predaja knihy bude 34.000 EUR, kolko z toho 'zhltne' dan?
Mozem zaklad dane znizit o naklady na ziskanie autorskych prav, fakturu grafickeho studia a fakturu tlaciarne?
4.Co, ak poslem par exemplarov do Ceskej republiky? Vzniknu mi z toho nejake specialne povinnosti?

Za odborne rady dakujem

Pekny den
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    [QUOTE=Greenee;2174852]Dobry den,

    chcem popytat o radu aspon jedneho odbornika na dane a odvody. V tejto teme nie som doma.
    Som FO v obvyklom pracovnom pomere a vo volnom case planujem prelozit z cudzieho jazyka do slovenciny jednu nemenovanu knihu. Pravdepodobne sa mi podari ziskat od jej autorov potrebne licencie na preklad a aj pouzitie obrazoveho materialu z originalu.
    Nakolko mam pristup ku konecnym citatelom, planujem knihu vytvorit, vytlacit a distribuovat na vlastne naklady.Dodavka z tlaciarne mi jedneho dna dovezie domov cely naklad knih,t.j. v tom momente budem ich majitelom vyhradne ja.Konecnemu citatelovi poslem knihu dobierkou,on za nu zaplati na moj ucet.

    Mam tieto dotazy:
    1.Musim zo zakona prijmy z takehoto predaja hnutelnej veci, akou je kniha, zdanit?
    Áno
    2.Ak musim, z ktoreho bodu zakona o dani z prijmov resp. z ktorych osobitnych predpisov to presne vyplyva?
    §6.2 zákona o dani z príjmov
    3.Povedzme, ze rocny prijem z predaja knihy bude 34.000 EUR, kolko z toho 'zhltne' dan?
    19% zo základu dane po znížení o nezdan.časti základu dane §11, základ dane sú všetky Tvoje zdaniteľné príjmy ponížené o daňovo uznané náklady.
    Mozem zaklad dane znizit o naklady na ziskanie autorskych prav, fakturu grafickeho studia a fakturu tlaciarne?
    Áno

    poslem par exemplarov do Ceskej republiky? Vzniknu mi z toho nejake specialne povinnosti?
    Pri pár exemplároch nie.



    ./QUOTE]

    .

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Osobne si myslím, že na to potebuješ živnosť.
    A ak aj nie, minimálne sa musíš prihlásiť na DIČ. Na DIČ sa musí zaregistrovať aj každý, kto má príjmy podľa §6 ods.2 - v tomto prípade príjem z vytvorenia diela podľa autorského zákona (ale ja si myslím, že o vytvorenie diela nejde). Čiže treba počítať minimálne s tým, že zaplatíš aj zdravotné poistenie zo základu dane/1,9 (v ročnom zúčtovaní za rok 2013). Ak budeš mať DIČ aj po 1.7.2014, vznikne ti potom povinnosť platiť aj sociálne poistenie.

    Dan z prijmu z predaja knihy konecnemu citatelovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.