Zavrieť

Porady

DPH z leasingovej splatky

Chcela by som sa poradit, mam pravo ked sa stanem platitelom DPH spatne si narokovat DPH zo splatok? Mam na mysli financny leasing. Uctujem ho ako majetok, budem ho odpisovat, zaplatila som akontaciu, aj prve dve splatky ale platcom DPH som sa stala az teraz, po 3 mesiacoch ako som uzatvorila leasingovu zmluvu.. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    KEJKA Pozri príspevok
    nemôžeš si uplatniť DPH.

    ani podla tohto paragrafu zakona o DPH?
    § 55
    Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
    Na začiatok

    (1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    skôr podľa toho, že ide o službu, nie o majetok.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    KEJKA Pozri príspevok
    skôr podľa toho, že ide o službu, nie o majetok.
    Ale pri financnom leasingu sa kupuje majetok, v nasom pripade vozidlo...uctujeme ho na 042/474,
    a sluzbou je len urok, ktory platime. A toto vozidlo sa aj odpisuje.

    Aj ked vlastnicke pravo bude prevedene az po splateni vsetkych splatok leasingu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    presne. odpočítať z majetku môžeš ak si vlastníkom majetku a nie si.
    a v zadaní si sa pýtal na DPH zo splátok.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    KEJKA Pozri príspevok
    presne. odpočítať z majetku môžeš ak si vlastníkom majetku a nie si.
    a v zadaní si sa pýtal na DPH zo splátok.

    dakujem. a kde presne je toto uvedene?

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    bui Pozri príspevok
    dakujem. a kde presne je toto uvedene?
    ZDPH § 55. Sama si ho citovala v príspevku 3.
    Nadobudla si majetok? Nie. Vlastnícke právo prechádza na teba až po splatení všetkých splátok a zostatkovej kúpnej ceny. Že ZDP ti umožňuje takto prenajatý majetok odpisovať vôbec neznamená, že si aj jeho vlastníkom.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    Aljok Pozri príspevok
    ZDPH § 55. Sama si ho citovala v príspevku 3.
    Nadobudla si majetok? Nie. Vlastnícke právo prechádza na teba až po splatení všetkých splátok a zostatkovej kúpnej ceny. Že ZDP ti umožňuje takto prenajatý majetok odpisovať vôbec neznamená, že si aj jeho vlastníkom.
    ale tam je uvedene ze nadobudla, nie stala sa vlastnikom. A majetok, ktory som si obstarala formou finacneho leasingu som nadobudla...uz ked som si ho zaradila do majetku.

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Podľa teba si nadobudla majetok.
    Podľa mňa si ho nenadobudla, len si ho prenajímaš. Prenájom = služba.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Súhlasím a pripomeniem, čo už aj tak bolo popísané. Nadobudneš ho až po splatení poslednej splátky. Taký už je finančný lízing. Je to vlastne finačný prenájom, a ty platíš za službu. Preto nemôžeš uplatniť nárok na odpočet.

    batorek je offline (nepripojený) batorek

    batorek
    Dobrý deň.
    Práve som hladala ohľadne fin. lízingu účtovanie DPH. A podľa toho čo sa tu píše z fin. lízingu nie je nárok na odpočet DPH z mesačných splátok???? Lebo vlastne mi to program ani neurobí a preto som ohľadne toho hladala. Účtujem v JU.
    Som z toho už pomýlena. Ďakujem batorek

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    bui Pozri príspevok
    Chcela by som sa poradit, mam pravo ked sa stanem platitelom DPH spatne si narokovat DPH zo splatok? Mam na mysli financny leasing. Uctujem ho ako majetok, budem ho odpisovat, zaplatila som akontaciu, aj prve dve splatky ale platcom DPH som sa stala az teraz, po 3 mesiacoch ako som uzatvorila leasingovu zmluvu.. dakujem
    Spätne nemáte nárok.Jedine v období riadneho platiteľa DPH , v prípade , že predmet finančného prenájmu je využívaný na zdaniteľné plnenia platiteľa .

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    batorek Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Práve som hladala ohľadne fin. lízingu účtovanie DPH. A podľa toho čo sa tu píše z fin. lízingu nie je nárok na odpočet DPH z mesačných splátok???? Lebo vlastne mi to program ani neurobí a preto som ohľadne toho hladala. Účtujem v JU.
    Som z toho už pomýlena. Ďakujem batorek
    ÁNo, je nárok. Ale v predch. príspevkoch ide o nárok na odpočet pri registrácii.

    batorek je offline (nepripojený) batorek

    batorek
    Ešte otázku ako to vlastne učtujete v JU lebo auto sa kúpilo ete v roku 2011 vtedy sa zaplatila akontácia z toho sa odpočítalo riadne dph a až teraz po roku sa začali platiť splátky to mal taký splátkový a teraz neviem ako s DPH z fa
    keď dám 10 mesiac mi zoberrie celú DPH a mám DPH účtovať interným dokladom aby sa mi mesačne dostali do DPH????
    Buď nemám dobre nastavený na to program preto sa pýtam lebo by som potom volala programátorov.
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.