Zavrieť

Porady

Zmena štvrťročného platiteľa DPH

Dobrý deň,
chcela by som sa informovať, ako postupovať v prípade, keď obrat živnostníka k 1.10.2012 presiahol 100.000 Eur za posledných 12 mesiacov a mal by priznanie k DPH podávať mesačne....

Je to treba písomne oznámiť DÚ? Ak áno, je na to nejaká časová lehota?

O tom, či sa zo živnostníka stane mesačný plátca rozhodne DÚ, alebo je to automatická povinnosť?

Prechod na mesačného plátcu bude od 1.1.2013, alebo podá priznanie za október 2012 už k 25.11.2012?

Vopred ďakujem za odpoveď a rady!
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kathy007 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať, ako postupovať v prípade, keď obrat živnostníka k 1.10.2012 presiahol 100.000 Eur za posledných 12 mesiacov a mal by priznanie k DPH podávať mesačne....

Je to treba písomne oznámiť DÚ? Ak áno, je na to nejaká časová lehota?

om, či sa zo živnostníka stane mesačný plátca rozhodne DÚ, alebo je to automatická povinnosť?

Prechod na mesačného plátcu bude od 1.1.2013, alebo podá priznanie za október 2012 už k 25.11.2012?

Vopred ďakujem za odpoveď a rady!
Povinne mesačným sa stáva až od 1.1.2013, je to tu na Porade zodpovedané viackrát.
1 0
džino džino

džino je offline (nepripojený) džino

Metodický pokyn k uplatňovaniu zdaňovacieho obdobia
podľa § 77 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení
neskorších predpisov účinný od 1.10.2012

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ph_10_2012.pdf
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Trochu sa vrátim k problematike prechodu z Q na mesačného platcu DPH
Neriešim povinný prechod z Q na mesačného po dosiahnutí obratu...
prípad:

1.,"Starý" Q platca DPH nedosiahol obrat, ale rozhodne sa stať mesačným (základné zdaňovacie obdobie podľa zákona je mesiac). Riadne ukončí 4 Q 2012 a od 1/2013 je mesačným platcom, bez potreby oznamovať uvedené správcovi dane.

2.,"Starý" Q platca DPH pokračuje v Q podávaní DPH bez oznámenia správcovi dane.

Vysvetlil som si to správne?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

ekopo Pozri príspevok
Trochu sa vrátim k problematike prechodu z Q na mesačného platcu DPH
Neriešim povinný prechod z Q na mesačného po dosiahnutí obratu...
prípad:

1.,"Starý" Q platca DPH nedosiahol obrat, ale rozhodne sa stať mesačným (základné zdaňovacie obdobie podľa zákona je mesiac). Riadne ukončí 4 Q 2012 a od 1/2013 je mesačným platcom, bez potreby oznamovať uvedené správcovi dane.

2.,"Starý" Q platca DPH pokračuje v Q podávaní DPH bez oznámenia správcovi dane.

Vysvetlil som si to správne?
Správne rozmýšľaš.

Zákon ti určuje povinnosť oznámiť len ak sa ako mesačný platiteľ rozhodneš ( po splnení podmienok určených v § 77/2) stať štvrťročným platiteľom.

Ak nedosiahneš obrat 100 000 a chceš podávať DP DPH mesačne, nič neoznamuješ.
2 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
dobre, ...a k bodu 2 ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ekopo Pozri príspevok
dobre, ...a k bodu 2 ?
Pokračuje v Q , bez oznámenia .Len raz je povinnosť podávať oznámenie a to z mesačného na Q , tak ako píše Alenka .
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Dobre, a je Q potom napr. mesačný bude 3 mesiace (1,2,3/2013) a od 1.4.2013 sa rozhodne byť znovu Q, tak to oznámi na DU do 25-teho apríla, (samozrejme všetko bez limitu).. je tak?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

ekopo Pozri príspevok
Dobre, a je Q potom napr. mesačný bude 3 mesiace (1,2,3/2013) a od 1.4.2013 sa rozhodne byť znovu Q, tak to oznámi na DU do 25-teho apríla, (samozrejme všetko bez limitu).. je tak?

Od 1.4.2013 sa môžeš stať znovu štvrťročným platiteľom len ak splníš obratovú podmienku v marci, t.j. tvoj obrat za mesiace 03/2012 až 02/2013 bude nižší ako 100 000 €. Oznámiš DÚ do 25.4.2013.
1 0
mairo69 mairo69

mairo69 je offline (nepripojený) mairo69

Asi som zle pozeral, ale nenasiel som definiciu "obrat" pre ucely zakona o dph konkretne zmenu z kvartalneho na mesacneho platitela.
Aka suma sa pod tym chape ?
Sucet fakturovanych sum na Slovensko bez dph za urcite obdobie ?
Alebo sucet fakturovanych sum vsetkych faktur vcetne dodania do clenskych statov EU platcom dph a vyvozov ?
Alebo nieco ine ?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

mairo69 Pozri príspevok
Asi som zle pozeral, ale nenasiel som definiciu "obrat" pre ucely zakona o dph konkretne zmenu z kvartalneho na mesacneho platitela.
Aka suma sa pod tym chape ?
Sucet fakturovanych sum na Slovensko bez dph za urcite obdobie ?
Alebo sucet fakturovanych sum vsetkych faktur vcetne dodania do clenskych statov EU platcom dph a vyvozov ?
Alebo nieco ine ?
Pozri § 4/9.
1 0
mairo69 mairo69

mairo69 je offline (nepripojený) mairo69

Ďakujem za odpoveď - teda iba faktúry na Slovensko za tovar a služby, kde sa fakturuje cena plus dph.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

mairo69 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď - teda iba faktúry na Slovensko za tovar a služby, kde sa fakturuje cena plus dph.
Nie, do obratu sa nezapočítava len za tovar a služby v SR. Je to aj napr. tovar zo SR do EÚ bez inštalácie a montáže. Pozri tiež § 13.
2 0
mairo69 mairo69

mairo69 je offline (nepripojený) mairo69

Aljok Pozri príspevok
Nie, do obratu sa nezapočítava len za tovar a služby v SR. Je to aj napr. tovar zo SR do EÚ bez inštalácie a montáže. Pozri tiež § 13.
To asi celkom nie - ked je odberatel v EU platca dph, tak mu fakturujem bez dph bez ohladu
na to, ci prepravim tovar k nemu ja, alebo pride po tovar alebo sa posle - fakturujem bez dph, nepocita sa do obratu (nejde o dodanie tovaru v tuzemsku). Dodanie v tuzemsku chapem ako ze vystavim fakturu plus dph a pridu po tovar alebo prepravim na Slovensko platcom aj neplatcom dph, resp. dph ostava tu (u mna kym nezaplatim dph).

- ked fakturujem platcom dph v EU, je faktura bez dph, nerata sa do obratu
- ked fakturujem odberatelovi na Slovensko, je faktura s dph, pocita sa do obratu
- vyvozy (do tretich krajin) sa nepocitaju do obratu, faktura je bez dph
- ale ked fakturujem neplatcovi dph v EU, je faktura s dph, pocita sa do obratu ked bolo dodane tu, teda prisli si po tovar, ale podla par.14 je pri posielani do EU miesto plnenia cielovy stat, teda by sa nemalo pocitat do obratu, ked sa tovar posiela do EU neplatcovi dph ?

Ja by som to logicky urobil tak, ze ked vystavim fakturu a je tam cena plus dph, tak to ide do obratu, lebo z toho chce stat to dphcko co najskor = nasledujuci mesiac. Ked fakturujem iba cenu bez dph (platcovia dph v EU a vyvozy), tak to nejde do obratu - nedostanem nijake dph, ktore by som dal statu, teda statu je jedno, ci som kvartalny alebo mesacny platca. Bude chciet aby som bol mesacny, ked fakturujem aspon 100k + dph 20k rocne, aby pomernu cast z tych 20k+ dostal co najskor (napr. vsetok tovar nakupujem v EU, teda nemam dph na vstupe, teda celych 20k+ ide statu a chce to mesacne nie kvartalne).

Teda mam problem iba s tym, ze ked odberatel v EU nie je platca dph, teda fakturujem s dph a tovar posielam mimo SR, ci to ide alebo nejde do obratu. Podla par 14 nejde, logika hovori, ze by malo ist - dostanem nejaku dph, ktoru stat chce co najskor - preto je hranica 100k a nie 333k ako pred oct 2012.
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

Dobrý deň
poprosím do obratu 100 000 € sa počíta aj plnenie z poisťovne? (automobil po havárií, plnenie bolo uskutočnené tak, že fa za opravu platil klient v celkovej sume a poisťovňa mu vrátila čiastku poníženú o DPH a spoluúčasť)....
ďakujem
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

posúvam
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

posúvam
0 0
tompet tompet

tompet je offline (nepripojený) tompet

Negoti Pozri príspevok
Dobrý deň
poprosím do obratu 100 000 € sa počíta aj plnenie z poisťovne? (automobil po havárií, plnenie bolo uskutočnené tak, že fa za opravu platil klient v celkovej sume a poisťovňa mu vrátila čiastku poníženú o DPH a spoluúčasť)....
ďakujem
NIE
0 0
tompet tompet

tompet je offline (nepripojený) tompet

Niekde sa o tom už písalo, že DÚ chce oznámenie o tom, že sa stávate mesačnými platcami dane aj keď to zo zákona nevyplýva. Aj mne to vraveli na DÚ u nás a skoro ma až prosili, aby som to dal. Nebudem sa s nimi pre takúto banalitu naťahovať preto moja prosba znie: "Nemáte niekto už napísaný nejaký vzor tohto oznámenia?" /Samo, že na DÚ nič nemajú aj keď to chcú/
Ušetrili by ste mi pár minút.
Ď
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tompet Pozri príspevok
Niekde sa o tom už písalo, že DÚ chce oznámenie o tom, že sa stávate mesačnými platcami dane aj keď to zo zákona nevyplýva. Aj mne to vraveli na DÚ u nás a skoro ma až prosili, aby som to dal. Nebudem sa s nimi pre takúto banalitu naťahovať preto moja prosba znie: "Nemáte niekto už napísaný nejaký vzor tohto oznámenia?" /Samo, že na DÚ nič nemajú aj keď to chcú/
Ušetrili by ste mi pár minút.
Ď
Nemám taký prípad a co tak napisat jednou vetou oznámenie? ved na DU vedia čítať.
0 0
tompet tompet

tompet je offline (nepripojený) tompet

KEJKA Pozri príspevok
Nemám taký prípad a co tak napisat jednou vetou oznámenie? ved na DU vedia čítať.
Ta ti ďakujem bárzo krásne. Som vedel, že si to napíšem sám.

Vec: Oznámenie o zmene zdaňovacieho obdobia
V zmysle §-u 77 ods.1 zákona o DPH oznamujem týmto Daňovému úradu, že mojim


zdaňovacím obdobím bude od 01.01.2013 kalendárny mesiac, pretože som podľa §-u 77 ods. 2


prestal/a/ spĺňať podmienky pre zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať