Zavrieť

Porady

dph pri dovoze

Dobry den. Potrebujem poradit vo veci dph pri dovoze. Kupili sme tovar od spolocnosti z Velkej Britanie, ktora ma pridelene VAT number. Tovar nam teda predali s nulovou sadzbou, nakup sme samozdanili. Zasielka ale fyzicky prisla z Vietnamu a colnica nam vyrubila dan ako i dph, ktoru sme museli uhradit. Mame narok na vratenie takto zaplatenej dane? Bol tento postup spravny?
dakujem za Vasu pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ekonomka-SR je offline (nepripojený) Ekonomka-SR

    Ekonomka-SR
    ahojko. Chýba mi tu ešte informácia, či tovar bol fyzický dodaný do Británie alebo na Slovensko? Ak bol tovar fyzický vyskladnený do Británie, tak clo by mala zaplatiť Británia a vy by ste mali potom samozdaniť tovar. Akvšak ak by tovar bol dodaný priamo na územie Slovenska, tak Vy by ste mali zaplatiť clo aj DPH a potom si možte aj odpočítať DPH-čku cez DP.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    podla mojho nazoru mala clo+dph zaplatit firma z velkej britanie, nakolko ona doviezla tovar... otazkou vsak je, ze kde ten tovar vstupil na uzemie EU ?

    silviča je offline (nepripojený) silviča

    silviča
    tak presne akou cestou isiel to neviem :-) ale z vietnamu ho poslali priamo na slovensko. na uzemie britanie nevstupil.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    osobne si myslim, ze na uzemie slovenska tovar doviezla firma z VB a nebola zastupena danovym zastupcom a tovar ani neopustil SR... cize nemyslim si, ze by ste mali robit samozdanenie.... tovar ste nenadobudli z ineho clenskeho statu.

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    No ono toto sa bezne stava, lenze netusim co s tym, jednoznacne treba kontaktovat anglicku stranu... na preclievanie sa dodava faktura k dodavke, alebo objednavka, a colnici museli vidiet ze ide na fakture o EU firmu. Lenze na druhej strane, niekde sa ten tovar musi precliet a to tam kde ho 1.dovezu.. a oni ho pekne objednali a nechali vas zaplatit clo. Bola v zasielke nejaka ina faktura, doklad o kupe alebo nieco? Podla mna v takomto pripade, by som zauctovala fakturu ako normalny dovoz, so zaplatenou DPHckou a clom. A s VB firmou sa treba dohodnut na prerobeni faktury.
    Pozrite si aku mate s nimi vo VB dohodu. Ake maju podmienky... ja som na nete pozerala dovoz z azie akurat vcera vecer, a vela firiem to prave takto predava... a este si daju do podmienok, ze ja ako kupujuci si mam nachystat vsetko co potrebujem (doklady, certifikaty,..) este pred tym ako oni odoslu tovar, lebo inak bude zle...

    silviča je offline (nepripojený) silviča

    silviča
    colnici mali k dispozicii doklad od britov, ale tvrdia ze ked zasielka prisla fyzicky z krajiny mimo eu (nezalezi im na tom ze dodavatelom je eu firma) clo a dph musime zaplatit. briti sa vyhovaraju ze tam dan a clo nemali byt, lebo oni su eu, ale skor mi to pride tak ako hovori colnica, ktora nas zrejme povazuje za dovozcu dovaru. v tejto chvili mi skor uz ide o to, ci mame narok na vratenie - odpocet - uhradenej dph colnici. dovoz sme este nikdy nerobili tak nemam skusenost. dakujem za vase cenne rady.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    osobne si myslim, ze ak su splnene podmienky §49,2,d (dan ste colnici zaplatili) a §51,1,d (mate dovozny doklad, na ktorom ste ako prijemca, resp.dovzca uvedeny Vy), tak narok na odpocitanie Vam vznikne...

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Ekonomka-SR Pozri príspevok
    ahojko. Chýba mi tu ešte informácia, či tovar bol fyzický dodaný do Británie alebo na Slovensko? Ak bol tovar fyzický vyskladnený do Británie, tak clo by mala zaplatiť Británia a vy by ste mali potom samozdaniť tovar. Akvšak ak by tovar bol dodaný priamo na územie Slovenska, tak Vy by ste mali zaplatiť clo aj DPH a potom si možte aj odpočítať DPH-čku cez DP.
    ....a piata veta (vrátane pozdravu) je o čom?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Mám firmu, ktorej faktúra príde z Madeiry (PT), ale tovar dovezú z Turecka a ide riadne cez colnicu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.