Zavrieť

Porady

DPH - pri dovoze tovaru

Dobry den, prosim Vas o radu.

Sme firma, ktora uctuje v PU a sme platcami DPH. / Uctujeme v startovacej verzii POHODA, ktora bola vydana k maju 2004,nemame totiz vela uctovnych dokladov./ Prvykrat mame nadobudnutie tovaru z iného členskeho statu./Predtym sme nikdy dovoz nemali/

Prosim Vas poradte mi, ako postupovat pri zauctovani nakupu tovaru, valut, ako zauctovat uhradu faktury a ako to hlavne uviest do priznania o DPH. / Nemusi to byt v Pohode, ale konkretne cisla uctu, a riadky DPH – priznania/

Tovar sme kupili v Madarsku na fakturu / bez uvedenia DPH/, ktoru sme tam v hotovosti uhradili vo forintoch v prepocte asi tak 30 000 SK, tovar je urceny na predaj v SR. Jedna sa o nahradne diely pre automobily.

Niekde som citala , ze si sumu z faktury vynasobim kurzom valut stred z NBS, vypocitam si 19% dan a sucasne si odpocitam v danovom prizani tuto dan - takze vysledok z tohto nadobudnutia tovaru bude nulovy. / ale neviem, kde to uviest na tom novom danovom priznani – a ci vobec mam narok na odpocitanie dane/

Bola som sa na to pytat aj na DU, ale odpoved bola, ze este neboli ohladom toho na skoleni. Bolo to hned 5. maja.

Musim este podavat suhrnný výkaz , popripade este nejake ine vykazy.

DAKUJEM VELMI PEKNE
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    My budeme mať dodanie tovaru z Talianska koncom tohto týždňa. Tiež účtujem v Pohode a som si všimla, že v poslednej akutalizácii je funkcia "Vymerať DPH EU". Takže skúsim potom ako to funguje a dala by som ti vedieť.

    Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

    ta som to ja :-) Hlinkovx
    Dakujem ti
    Kde si to prosim ta nasla Vymerat DPH EU?
    Ja som si nic take nevsimla.
    Ak mozes, odpis mi, kde to najdem.
    SILVIA

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Keď si v prijatých faktúrach a dáš "Záznam", tak tam ponúka "Vymerať DPH EU". Máš ale novú aktualizáciu?

    Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

    ta som to ja :-) Hlinkovx
    Mam Start Verziu 7701 / zo 14.5.2004/, a nic take tam nevidim.Aku verziu mas prosim Ta ty? KED DAM NOVY ZAZNAM, NIC TAKE MI NEPONUKA, NENASTAVOVALA SI NIECO V UZIVATESLKOM ALEBO GLOBALNOM NASTAVENI?
    Naposledy upravil Hlinkovx : 26.05.04 at 10:35

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Ja mám Komplet verziu, posledná akutalizácia číslo 7701. Keď zaradím zahraničnú prijatú faktúru, uložím ju. A potom cez "záznam" je tá funkcia "vymerať dph EU". Nikde som to predtým nenastavovala. Ináč máš v nastaveniach zaškrtnuté používanie cudzích mien? Možno či práve toto to neovplyvňuje.

    Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

    ta som to ja :-) Hlinkovx
    Uz som to konecne nasla, ja som nevedela ani dat fakturu v cudzej mene, ale uz sa mi to podarilo a prisla som aj na ten zaznam vymerat DPH pre EU - urobi interny doklad.
    Len dve veci este neviem:

    ked pridas tu fakturu v cudzej mene, co vlozis do clenenia pre DPH :
    PD, alebo nieco ine
    A co do clenenia pre priznanie DPH pri nadobudnuti v EU v tom vymerat DPH pre EU
    pri samozdaneni: DDnadEU
    pri uplatneni odpoctu: PDnadEU

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    No postupovala som tak, aby to hlavne dátumovo sedelo a boli použité správne kurzy. Takže ti popíšem príklad ako som to tam zadala ja. Nahodila som medzi prijaté faktúry faktúru v cudzej mene. Použila som najprv kurz vystavenia faktúry. Potom som dala "vymerať DPH EU". To mi urobilo interné doklady jedno na samozdanenie a jedno na uplatnenie odpočtu, tiež som použila to členenie ako ty. Potom som sa vrátila späť na tú prijatú faktúru a upravila som ten kurz, ktorý platil pri dodaní tovaru, vtedy mi aj faktúra došla. Interné doklady zostali nezmenené. A to je asi tak všetko. Na prijatú faktúru som dala členenie dph PN. Urobila som skúšobne priznanie na DPH za 5/2004 a hodilo mi to správne do riadku 4 aj do riadku 17. Hádam to bude správne. Uvidíme, čo sa časom z toho vykľuje. :-)))
    A použila som aj tie predkontácie čo tam boli cez tú 399. Len neviem, či mám použíť tú 343 s analytikou, ktorú bežne používam, alebo si mám vytvoriť novú.
    Naposledy upravil Dada : 27.05.04 at 09:31

    Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

    ta som to ja :-) Hlinkovx
    Diky , tak som si zmenila teda vo fakture clenenie DPH na PN. Toto mi vyslo teda v poriadku, aj predtym s PD clenenim, ale dala som to podla teba - vlastne danove priznanie , ked som mala nahodenu len tu fakturu tak vyslo nulove / vo vysledku/ - takze je to spravne.

    Este mi prosim ta povedz, aky ten kurz pouzivas - NBS stred ?

    Vysvetli mi prosim Ta, ako je to s valutovou pokladnou, zalozim si pokladnu v cudzej mene, a ako tam robis prijem a vydaj, / myslim v akom kurze prijem a v ako vydaj/

    To uz dufam bude posledny krat, ked ta takto otravujem,ale vobec som nemala potuchy, co s tym budem robit.
    Diky moc za rady, velmi si mi pomohla.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Používam kurzy NBS stred. Každý deň si ich dopĺňam do kurzového lístka, čo je tam.
    Mám 3 pokladne a každú ináč odlíšenú, záleží už na tebe akú skratku použiješ. Príjem robím v takom kurze za aký som nakúpila tú cudziu menu a výdaj tiež v tom istom kurze. Dúfam, že to má takto byť. :-)))
    Vôbec neotravuješ, budem len rada, ak si budeme môcť vymeniť skúsenosti s Pohodou. :-)))

    Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

    ta som to ja :-) Hlinkovx
    Este , teraz som si vsimla, ze v globalnom nastaveni je mozny prepocet
    /denominacii eura standartny alebo alterantivny / mam standart a moznost uctovat dennym alebo pevnym kurzom / mam denny/ . Je to tak spravne?
    To uz bude asi vsetko. Este raz dakujem

    Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

    ta som to ja :-) Hlinkovx
    Som velmi rada, ze si mi pomohla, ja som totiz samouk v Pohode, jednoducho mi nic ineho nezostava, len skusam a dufam, ze to je dobre. Ale zatial to bolo bez problemov, len toto zahranicie... Takze dakujem a idem to tam ponahadzovat, nech sa toho uz na tom stole zbavim, lebo medzitym uz sme mali 6 dovozov a len som to odkladala a odkladala.

    fizzy je offline (nepripojený) fizzy

    fizzy
    Dada
    Používam kurzy NBS stred. Každý deň si ich dopĺňam do kurzového lístka, čo je tam.
    Mám 3 pokladne a každú ináč odlíšenú, záleží už na tebe akú skratku použiješ. Príjem robím v takom kurze za aký som nakúpila tú cudziu menu a výdaj tiež v tom istom kurze. Dúfam, že to má takto byť. :-)))
    Toto by aj mna zaujimalo, pomoze mi niekto?...mne ide totiz o dovoz z krajiny mimo EU.
    Do uctovnictva mam dat tovar v kurze ktory je na JSDcku alebo podla kurzu narodnej banky v den preclenia?

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    fizzy
    Toto by aj mna zaujimalo, pomoze mi niekto?...mne ide totiz o dovoz z krajiny mimo EU.
    Do uctovnictva mam dat tovar v kurze ktory je na JSDcku alebo podla kurzu narodnej banky v den preclenia?
    Do účtovníctva dávaš kurz NBS ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, v tom prípade ku dňu nadobudnutia tovaru.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.