Zavrieť

Porady

Zmluvna pokuta a DPH???

Ahojte,
veľmi by som vás prosila o radu vo veci fakturácie za zmluvnu pokutu pri nedodržaní dohodnutých termínov plnenia objednávky. Mám s tým problém, pretože neviem, či mám fakturovať s DPH alebo bez. Fakturácia je na českú firmu - ktorá je platiteľom DPH a je registrovaná pre IC DPH. Poraďte mi prosím. Zuzka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Veru tak, pokuty a penále sú bez DPH. A výnos je až vtedy, keď dotyčný penále zaplatí.

    zuzanaka je offline (nepripojený) zuzanaka

    zuzanaka
    To som vobec nevedela, ze je to bez dph. Som zaciatocnicka a este som sa s tym nestretla ale aj tak vam velmi pekne dakujem. Inak ma v tejto suvislosti napadla este jedna vec - ako to mam potom preniest do uctovnictva. FV budem uctovat riadne do 3119/60..?, alebo na 64 - zmluvne pokuty a penale? Ďakujem za usmernenie.Zuzka

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Myslím, že 644 - zmluvné pokuty sa účtujú len v prípade, že existuje písomná zmluva. To, že dole na faktúrach zvykne byť veta "V prípade omeškania...." ešte neznamená zmluvu ako takú. Ja to účtujem na 648. A čo vy ostatní poradcovia?

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Práve pozerám do zákona, ale nemôžem nájsť §, kde je uvedené, že pokuty sú oslobodené od DPH.

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    janaGT
    Práve pozerám do zákona, ale nemôžem nájsť §, kde je uvedené, že pokuty sú oslobodené od DPH.
    Zmluvné pokuty nie sú predmetom DPH, tak ako napísala Emily , preto nie sú v zákone uvedené.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Paula
    Veru tak, pokuty a penále sú bez DPH. A výnos je až vtedy, keď dotyčný penále zaplatí.
    Keď na základe zmluvy o dielo nám má odberateľ zaplatiť zmluvnú pokutu, tak potom akým spôsobom to robíte, keď odber. fa nemôžem vyhotoviť, nakoľko výnos bude až po zaplatení, resp. vyhotovím ju ale na konci roka musím vedieť, či zaplatená je alebo nie - kvôli daň. priznaniu. Ako to robíte ostatní?

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Faktúru na zmluvnú pokutu vystavím. Na konci roka pri zostavovaní daňového priznania
    ak táto pokuta nie je zaplatená tak sa nezaráta do daňových výnosov.

    Zmluvna pokuta a DPH???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.