Zavrieť

Porady

Sú Vianoce predo dvermi, alebo za dverami?

S kolegyňou riešime hlavolam, ako je správne spisovne. sú Vianoce predo dvermi, alebo sú Vianoce za dverami? Vie to niekto - prosím aj odôvodniť?
Usporiadat
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Ja by som povedala, že "predo dvermi". Udalosť, ktorá sa bude konať, je vždy "predo dvermi".

Zo slovníka KSSJ:
niečo je, stojí predo d-mi, niečo klope, tlčie na d. blíži sa;

http://slovnik.juls.savba.sk/?w=dvere&s=exact&c=20c4&d=kssj4&d=psp&ie=utf-8&oe=utf-8


Naposledy upravil Nella_2 : 03.12.12 at 14:25
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
gixo gixo

gixo je offline (nepripojený) gixo

senec je pred bratislavou alebo za bratislavou?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ja by som povedal, že predo dvermi je trochu zastaralé. Alebo pomaly vychádza z módy.
Tiež nehovoríme nado dvermi, ale nad dverami.
Nehovoríme nad mnou, ale nado mnou.
A s predložkou pred, predo je to analogické.

Nehovoríme predo dvesto rokmi, ale pred dvesto rokmi.


http://slovniky.korpus.sk/?w=dvere&c=7fbc
Naposledy upravil marjankaj : 03.12.12 at 14:55
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

marjankaj Pozri príspevok
Ja by som povedal, že predo dvermi je trochu zastaralé. Alebo pomaly vychádza z módy.
Tiež nehovoríme nado dvermi, ale nad dverami.
Nehovoríme nad mnou, ale nado mnou.
A s predložkou pred, predo je to analogické.

Nehovoríme predo dvesto rokmi, ale pred dvesto rokmi.


http://slovniky.korpus.sk/?w=dvere&c=7fbc
Práve v tom odkaze, čo si dal, sa používa "predo dvermi" - neviem, či je to zastaralé alebo či sa rozlišuje "pred dverami" (miesto) - keď je niečo položené pred dverami alebo niekto stojí pred dverami - a "predo dvermi" (čas) - keď sa tým myslí blížiaca sa udalosť.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nella_2 Pozri príspevok
Práve v tom odkaze, čo si dal, sa používa "predo dvermi" - neviem, či je to zastaralé alebo či sa rozlišuje "pred dverami" (miesto) - keď je niečo položené pred dverami alebo niekto stojí pred dverami - a "predo dvermi" (čas) - keď sa tým myslí blížiaca sa udalosť.
Veď som povedal iba svoj názor. Jazykovedci v rámci unifikovania jazyka, možno ten tvar dajú na vedľajšiu koľaj. Nehovorím, že zajtra. Len možno budú upredňostňovať jeden a druhý sa bude menej používať až bude zastaraný.

Aký je rozdiel medzi "predo dvermi" a "pred dverami"?
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

marjankaj Pozri príspevok
Veď som povedal iba svoj názor. Jazykovedci v rámci unifikovania jazyka, možno ten tvar dajú na vedľajšiu koľaj. Nehovorím, že zajtra. Len možno budú upredňostňovať jeden a druhý sa bude menej používať až bude zastaraný.

Aký je rozdiel medzi "predo dvermi" a "pred dverami"?
Treba zadať túto otázku Jazykovednému ústavu Ľ. Štúra.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Spojenie "predo dvermi" v zmysle blížiacich sa Vianoc vyjadruje časový dej - niečo sa blíži, už to bude o chvíľu tu...
Na rozdiel od "za dverami", čo vyjadruje skôr status quo... za dverami stojí poštárka a zvoní...
Úprimne, je mi jedno, či sú pred, predo alebo za dverami/dvermi, len nech sú pekné, nech sme všetci zdraví, nech sme spolu a máme sa radi.
Naposledy upravil Oliwa : 03.12.12 at 15:52
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
A pokiaľ ide o dilemu či "vianoce predo dvermi" alebo "Vianoce pred dverami", tak navrhujem "Vianoce na krku"
Naposledy upravil marjankaj : 03.12.12 at 16:31
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Otázka ale bola, či sú predo dvermi alebo za dverami. Takže z pohľadu Vianoc ak som Vianoce som predo dvermi. Z pohľadu toho, kto čaká na Vianoce, tak tie sú potom za dverami.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

marjankaj Pozri príspevok
A pokiaľ ide o dilemu či "vianoce pred dvermi" alebo "Vianoce pred dverami", tak navrhujem "Vianoce na krku"
Nie, Vianoce nie, to len Zita bola na krku.
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Oliwa Pozri príspevok
Spojenie "predo dvermi" v zmysle blížiacich sa Vianoc vyjadruje časový dej - niečo sa blíži, už to bude o chvíľu tu...
Na rozdiel od "za dverami", čo vyjadruje skôr status quo... za dverami stojí poštárka a zvoní...
Úprimne, je mi jedno, či sú pred, predo alebo za dverami/dvermi, len nech sú pekné, nech sme všetci zdraví, nech sme spolu a máme sa radi.
Myslím, že tá poštárka stojí pred dverami a zvoní. Jedine, keby bola u nás doma a odišla by, vtedy by už bola za dverami.

Citát: ...predložka za má svoje opodstatnenie vtedy, keď chceme vyjadriť, že niekto od nás odišiel alebo niečo od nás odišlo, keď sa niečo už stalo, napr. už je to za nami.
http://www.porada.sk/t167527-p151-na...ml#post1858907


Ale keď tak uvažujem, tak z pohľadu toho, čo býva dnu v tom byte, je poštárka za jeho dverami...


Naposledy upravil Nella_2 : 03.12.12 at 15:59
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Nella_2 Pozri príspevok
Myslím, že tá poštárka stojí pred dverami a zvoní. Jedine, keby bola u nás doma a odišla by, vtedy by už bola za dverami.

Citát: ...predložka za má svoje opodstatnenie vtedy, keď chceme vyjadriť, že niekto od nás odišiel alebo niečo od nás odišlo, keď sa niečo už stalo, napr. už je to za nami.
http://www.porada.sk/t167527-p151-na...ml#post1858907
Re: Na slovíčko, Slováci

Jar je už za dverami?

V istej reklame nás presviedčali, že jar je už za dverami, hoci ešte nebol ani prvý jarný deň. V tomto vyjadrení sa predložka za nepoužila vhodne, lebo predložka za má svoje opodstatnenie vtedy, keď chceme vyjadriť, že niekto od nás odišiel alebo niečo od nás odišlo, keď sa niečo už stalo, napr. už je to za nami. V situácii, keď má niečo ešte len prísť, keď má niečo ešte len nastať, je primerané použiť predložku pred, teda jar je už pred dverami. To, že prichádza jar, môžeme vhodne vyjadriť aj slovami jar už klope na dvere.


Nella, nevadí Ti, že si protirečíš? Prečítaj si celý text, čo uvádzaš, nielen vetu vytrhnutú z kontextu...
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Oliwa Pozri príspevok
Re: Na slovíčko, Slováci
Jar je už za dverami?

V istej reklame nás presviedčali, že jar je už za dverami, hoci ešte nebol ani prvý jarný deň. V tomto vyjadrení sa predložka za nepoužila vhodne, lebo predložka za má svoje opodstatnenie vtedy, keď chceme vyjadriť, že niekto od nás odišiel alebo niečo od nás odišlo, keď sa niečo už stalo, napr. už je to za nami. V situácii, keď má niečo ešte len prísť, keď má niečo ešte len nastať, je primerané použiť predložku pred, teda jar je už pred dverami. To, že prichádza jar, môžeme vhodne vyjadriť aj slovami jar už klope na dvere.


Nella, nevadí Ti, že si protirečíš? Prečítaj si celý text, čo uvádzaš, nielen vetu vytrhnutú z kontextu...
V čom si protirečím?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Oliwa Pozri príspevok
Re: Na slovíčko, Slováci
Jar je už za dverami?

V istej reklame nás presviedčali, že jar je už za dverami, hoci ešte nebol ani prvý jarný deň. V tomto vyjadrení sa predložka za nepoužila vhodne, lebo predložka za má svoje opodstatnenie vtedy, keď chceme vyjadriť, že niekto od nás odišiel alebo niečo od nás odišlo, keď sa niečo už stalo, napr. už je to za nami. V situácii, keď má niečo ešte len prísť, keď má niečo ešte len nastať, je primerané použiť predložku pred, teda jar je už pred dverami. To, že prichádza jar, môžeme vhodne vyjadriť aj slovami jar už klope na dvere.


Nella, nevadí Ti, že si protirečíš? Prečítaj si celý text, čo uvádzaš, nielen vetu vytrhnutú z kontextu...
No ty si to vyriešila najsamlepšie. Je to jasné a nemáme dilemu s predložkami.
Nakoniec tie dvere netreba otvoriť.
"Vianoce na krku" toho sa "zbavuje" ťažšejšie.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

marjankaj Pozri príspevok
No ty si to vyriešila najsamlepšie. Je to jasné a nemáme dilemu s predložkami.
Nakoniec tie dvere netreba otvoriť.
"Vianoce na krku" toho sa "zbavuje" ťažšejšie.
Ja som nič neriešila... Len som citovala príspevok, na ktorý sa Nella odvoláva...
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

marjankaj Pozri príspevok
... Jazykovedci v rámci unifikovania jazyka, možno ten tvar dajú na vedľajšiu koľaj. Nehovorím, že zajtra. Len možno budú upredňostňovať jeden a druhý sa bude menej používať až bude zastaraný.

Aký je rozdiel medzi "predo dvermi" a "pred dverami"?
Oliwa Pozri príspevok
Re: Na slovíčko, Slováci
... V situácii, keď má niečo ešte len prísť, keď má niečo ešte len nastať, je primerané použiť predložku pred, teda jar je už pred dverami. To, že prichádza jar, môžeme vhodne vyjadriť aj slovami jar už klope na dvere.
Aby to bolo zaujímavejšie, pridám tiež z témy Re: Na slovíčko, Slováci (http://www.porada.sk/t167527-p120-na...ml#post1826215) :

.... Preto radšej zrozumiteľne hovorme, že svadba je predo dvermi alebo že svadba nám klope na dvere.
0 0
stormcatcher stormcatcher

stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

zadanie
pred dverami / za dverami
zadávateľ nerieši spisovnosť pred dverami/predo dvermi
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
stormcatcher Pozri príspevok
zadanie
pred dverami / za dverami
zadávateľ nerieši spisovnosť pred dverami/predo dvermi
No keď je niekto predo dvermi alebo aj za dverami, tak nie je jasné, či prichádza alebo odchádza alebo tam iba stojí.
Ale ak klope na dvere, tak asi by chcel vojsť.

Skrátka ide o to, čo tým chcel básnik "sdělit" národu.
0 0
stormcatcher stormcatcher

stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

marjankaj Pozri príspevok
No keď je niekto predo dvermi alebo aj za dverami, tak nie je jasné, či prichádza alebo odchádza alebo tam iba stojí.
Ale ak klope na dvere, tak asi by chcel vojsť.

Skrátka ide o to, čo tým chcel básnik "sdělit" národu.
...práve preto musíš použiť celú vetu.
Ja si to pre seba vysvetlujem po svojom. Prichádza ku nám návšteva a už sú tak blízko, že sú už pred dverami. Detto vianoce. Ja si myslím, že sa jedná o návštevu, o vianoce, tak sa má no to pzerať z ich pohľadu, oni k nám prichádzajú. Čiže sú pred dverami.

...môj názor.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať