Zavrieť

Porady

VšZP - Novinky od 1.1.2013

Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Zo stránky VšZP :

VšZP si dovoľuje upozorniť platiteľov poistného na významné zmeny v súvislosti s novelou zákona č. 580/2004 z. z. o zdravotnom poistení, ktorá je účinná od 01.01.2013.

Viac tu : http://www.vszp.sk/platitelia/platen...od-01-01.2013/
Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Určenie vymeriavacieho základu na rok 2013

Vymeriavací základ SZČO sa na rok 2013 určí vo výške podielu základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti dosiahnutého v roku 2013, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, povinný príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na poistenie v nezamestnanosti a koeficientu 1,9.
13 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Dnes na stránke pribudla :

Kalkulačka pre výpočet preddavku na poistné na rok 2013 pre samostatne zárobkovo činné osoby

http://www.vszp.sk/platitelia/platen...nne-osoby.html
18 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
toto je fakt sranda: cit." Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil."

čiže napr. mzdu vyplatil 31.3.2013, prihlási a odhlási ho dňa 31.3.2013 (veď skôr nemôže , lebo nevie či vyplatí) na 28.2.2013.....no nejak neskoro........
0 0
Katarína111 Katarína111

Katarína111 je offline (nepripojený) Katarína111

Ja to chápem tak, že ak zamest-ec pracoval len niekoľko dní napr. v januári. Vyplatené to bude mať vo februári. Tak k 31.1. zamest-ca nahlásim na zdravotku na počet dní, ktoré odpracoval.
Teraz ale som na pochybách - to aj na sociálku sa bude takto nahlasovať - len na počet odpracovaných dní? My máme dohodárov, ktorí pracujú aj celý rok, ale vždy len niekoľko dní v mesiaci.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ekopo Pozri príspevok
toto je fakt sranda: cit." Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil."

čiže napr. mzdu vyplatil 31.3.2013, prihlási a odhlási ho dňa 31.3.2013 (veď skôr nemôže , lebo nevie či vyplatí) na 28.2.2013.....no nejak neskoro........
Podľa nového Zákonníka práce zamestnávateľ musí vedieť, kedy dohodár pracoval. Ako je vyššie uvedené by som to riešila, len napr. ak je príjem zúčtovaný až po skončení dohody. Zároveň upozorňujem že daný výklad nemusí byť definitívny (podľa info z MZ- definitívne schválené to má byť budúci týždeň) ... aj keď asi bude.
5 0
mercuris mercuris

mercuris je offline (nepripojený) mercuris

woman
Teda neviem, preddavok na rok 2013 sa má vypočítať zo základu dane atď z roku 2013 a odkiaľ mám vedieť koľko zarobím? Alebo??? Nerozumiem, poradí mi niekto?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mercuris Pozri príspevok
Teda neviem, preddavok na rok 2013 sa má vypočítať zo základu dane atď z roku 2013 a odkiaľ mám vedieť koľko zarobím? Alebo??? Nerozumiem, poradí mi niekto?
opravím ťa, preddavok na ZP pre rok 2013 je podľa DP za rok 2011.....
VšZP má na svojej stránke kalkulačku pre výpočet preddavku.....
podľa RZZP je nesprávne vyčíslený preddavok.....
1 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Plus "Výdavky na zdravotné poistenie" ... ?
To je len suma zaplatených preddavkov alebo do toho vstupuje nejak suma zo zúčtovania (preplatok) ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

bodliak Pozri príspevok
Plus "Výdavky na zdravotné poistenie" ... ?
To je len suma zaplatených preddavkov alebo do toho vstupuje nejak suma zo zúčtovania (preplatok) ?
výdavky na ZP sa vyčisľujú na DP....
1 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
ekopo Pozri príspevok
toto je fakt sranda: cit." Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil."

čiže napr. mzdu vyplatil 31.3.2013, prihlási a odhlási ho dňa 31.3.2013 (veď skôr nemôže , lebo nevie či vyplatí) na 28.2.2013.....no nejak neskoro........

fakt väčšiu blbosť by nevedeli vymyslieť?! dúfam, že to nijako zmenia
0 0
božena24 božena24

božena24 je offline (nepripojený) božena24

Rada by som si overila svoj názor. Ak máme dohodára, ktorý pracuje zhruba každý druhý pracovný deň, tak to mám na konci mesiaca zosumarizovať a on si to má tiež zosumarizovať a každý si zaplatí za svoje?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

božena24 Pozri príspevok
Rada by som si overila svoj názor. Ak máme dohodára, ktorý pracuje zhruba každý druhý pracovný deň, tak to mám na konci mesiaca zosumarizovať a on si to má tiež zosumarizovať a každý si zaplatí za svoje?
dohodár+ študent?
dohodár+ nezamestnaný?
dohodár+ zamestnanie?
dohodár+ dôchodca?
dohodár + RP? alebo?

aký má status?
0 0
gabuska gabuska

gabuska je offline (nepripojený) gabuska

Ja by som takto opýtala: som zamestnaná na prac.zmluvu vo firme A,na dohodu o pracovnej činnosti vo firme B. V dohode o pracovnej činnosti uzatvorenej od 1.9.2012 do 30.6.2013 mám dohodnuté, že pracujem každý utorok 15-18-tej hod.. Chápem správne, že zamestnávateľ firmy B ma musí každý týždeň odhlásiť a prihlásiť zo ZP?
0 0
božena24 božena24

božena24 je offline (nepripojený) božena24

dohodár+nezamestnaný.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
božena24 Pozri príspevok
dohodár+nezamestnaný.
Škoda nám je plytvať energiou, pretože :


Melnick Pozri príspevok
O takomto návrhu by mal minister práce Ján Richter budúci týždeň v pondelok rokovať na zasadnutí tripartity so zástupcami zamestnávateľov a odborárov.
Zatiaľ platí :
Pôvodca textu Jana Motyčková
Byrokracia.
Pani robí na dohodu o pracovnej činnosti tak, že 3x týždenne chodí upratovať do firmy, odmena mesačne napr. 100 € :
- Zamestnávateľ ju na každý pondelok, stredu a piatok prihlási do zdravotnej poisťovne. Za jeden mesiac je to minimálne 24 riadkov v hromadnom oznámení, za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok.
- Ak táto pani je inak samoplatiteľ (po 1.4. podľa navrhovaných zmien sa už nebude dať pracovať na dohodu popri evidencii na ÚP), tak táto pani sa bude na každý utorok, štvrtok, sobotu-nedeľu prihlasovať a odhlasovať v ZP ako samoplatiteľ. Toto musí realizovať do 8 dní, čiže do ZP bude chodiť približne 52 krát do roka, spolu podá za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok Za tieto zvyšné dni samozrejme zaplatí preddavky ako samoplatiteľ. Za každé neprihlásenie/neodhlásenie môže dostať pokutu do 331 €.
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Melnick Pozri príspevok
Škoda nám je plytvať energiou, pretože :






Zatiaľ platí :
Pôvodca textu Jana Motyčková
Byrokracia.
Pani robí na dohodu o pracovnej činnosti tak, že 3x týždenne chodí upratovať do firmy, odmena mesačne napr. 100 € :
- Zamestnávateľ ju na každý pondelok, stredu a piatok prihlási do zdravotnej poisťovne. Za jeden mesiac je to minimálne 24 riadkov v hromadnom oznámení, za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok.
- Ak táto pani je inak samoplatiteľ (po 1.4. podľa navrhovaných zmien sa už nebude dať pracovať na dohodu popri evidencii na ÚP), tak táto pani sa bude na každý utorok, štvrtok, sobotu-nedeľu prihlasovať a odhlasovať v ZP ako samoplatiteľ. Toto musí realizovať do 8 dní, čiže do ZP bude chodiť približne 52 krát do roka, spolu podá za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok Za tieto zvyšné dni samozrejme zaplatí preddavky ako samoplatiteľ. Za každé neprihlásenie/neodhlásenie môže dostať pokutu do 331 €.
a čo keď bude pani robiť 5 dní v týždni - pondelok až piatok? To ju bude treba na sobotu nedeľu odhlásiť?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Dáša_ Pozri príspevok
a čo keď bude pani robiť 5 dní v týždni - pondelok až piatok? To ju bude treba na sobotu nedeľu odhlásiť?
podľa môjho názoru áno, musí byť odhlásená.....
1 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Mila123 Pozri príspevok
podľa môjho názoru áno, musí byť odhlásená.....

Toto mi s prepáčením už príde naozaj ako kravinizmus . Moja poznámka sa netýka Teba Mila .
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Paula Pozri príspevok
Toto mi s prepáčením už príde naozaj ako kravinizmus
aj mne...pre zamestnancov, kt. majú PZ tieto srandičky nie je potrebné iba pre dohodárov......
byrokracia narastá.......
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Nesrandujte. To znamena, ze ak mame dohodara, ktory robi pravidelne po 2 hodiny denne pondelok-stvrtok, kazdy pondelok ho nahlasim do ZP a kazdy stvrtok odhlasim?
Ako to bude so socialnou poistovnou? Tam mozem mat dohodara prihlaseneho v kuse?
Ak firma, ktora zamestnava 5 zamestnancov len na dohody, od 1.1.2013 bude musiet sa zaregistrovat ako zamestnavatel v danej zdravotnej poistovni?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať