Zavrieť

Porady

účtovanie úveru z banky v súvislosti s BÚ firemným

Ako správne zaúčtovať ak firma čerpá podnikateľský úver z banky v ktorej má s.r.o-čka aj svoj podnikateľský účet? Majiteľ mi doniesol výpis z úverového účtu, kde je suma 45000 eur, a sú tam nejaké pohyby: ako čerpanie úveru mínus 45000 eur a je to zrejme preúčtované na podnik. firemný účet (lebo tam to vykazuje ako príjem.), ešte je tam pohyb: vyrúbenie odplaty - 350 eur, a potom aj zaplatenie odplaty tá istá suma +350 eur, tiež vyrúbenie poplatku za vedenie účtu -5 eur, a hneď aj zaplatenie +5 eur . 1/ Ako tieto pohyby účtovať ( a či vôbec), a
2/ Aké účtov. zápisy budú v súvislosti s týmto úverom (vo vzťahu aj k nášmu podnik.účtu)
Ďakujem §
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    monikahmonika Pozri príspevok
    Ako správne zaúčtovať ak firma čerpá podnikateľský úver z banky v ktorej má s.r.o-čka aj svoj podnikateľský účet? Majiteľ mi doniesol výpis z úverového účtu, kde je suma 45000 eur, a sú tam nejaké pohyby: ako čerpanie úveru mínus 45000 eur a je to zrejme preúčtované na podnik. firemný účet (lebo tam to vykazuje ako príjem.), ešte je tam pohyb: vyrúbenie odplaty - 350 eur, a potom aj zaplatenie odplaty tá istá suma +350 eur, tiež vyrúbenie poplatku za vedenie účtu -5 eur, a hneď aj zaplatenie +5 eur . 1/ Ako tieto pohyby účtovať ( a či vôbec), a
    2/ Aké účtov. zápisy budú v súvislosti s týmto úverom (vo vzťahu aj k nášmu podnik.účtu)
    Ďakujem §
    Výpis z úverového účtu zaúčtuj 261/461 = 45000, tých 350 je asi za spísanie úverovej zmluvy 568/461 = 350, poplatok 568/461 = 5. Nabehnutie úhrad z bežného účtu 461/261 = 350, 461/261 = 5.
    Výpis z bežného účtu 221/261 = 45000, 261/221 = 350, 261/221 = 5 .
    Nezabudni po zaúčtovaní skontrolovať zostatok z výpisu na úverovom účte a účte 461 v hlavnej knihe. Aj zostatok z výpisu bežného účtu a účtu 221. Či na obidvoch sú zostatky zhodné s výpismi.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    v prvom rade zisti, či sa jedná o dlhodobý, alebo krátkodobý úver a podľa toho zaúčtuj záväzok. Poplatky účtuješ zvlášť a úroky tiež. Síce nevidím doklady, ale myslím, že by to mohlo byť zaúčtované na 479, poplatky 568, a úroky 562.
    monikahmonika
    Braňo Pozri príspevok
    v prvom rade zisti, či sa jedná o dlhodobý, alebo krátkodobý úver a podľa toho zaúčtuj záväzok. Poplatky účtuješ zvlášť a úroky tiež. Síce nevidím doklady, ale myslím, že by to mohlo byť zaúčtované na 479, poplatky 568, a úroky 562.
    No neviem Braňo majiteľ hovorí že mu žiadny iný doklad nedali ako tento výpis čo prišiel. Je na ňom : že úver zo zdrojov banky do 5 rokov. Vedel by si mi (alebo aj niekto iní) sem hodiť účt.predpisy kt. sa tohoto týkajú?
    napr. Príjem úveru (doklad: výps z úverov.účtu),
    atď všetky äčt.prípady čo sa týkajú tohoto.
    A mám účtovať ten druhý bank.výpis čo sa týka úveru ako ďal ší bankový účet (analitika 221? dúfam že nie)

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    neverím tomu, že by nepodpisoval úverovú zmluvu, v ktorej sú uvedené všetky podmienky. len tak banka peniaze nerozdáva.
    monikahmonika
    No neviem Braňo majiteľ hovorí že mu žiadny iný doklad nedali ako tento výpis čo prišiel. Je na ňom : že úver zo zdrojov banky do 5 rokov. Vedel by si mi (alebo aj niekto iní) sem hodiť účt.predpisy kt. sa tohoto týkajú?
    napr. Príjem úveru (doklad: výps z úverov.účtu),
    atď všetky äčt.prípady čo sa týkajú tohoto.
    A mám účtovať ten druhý bank.výpis čo sa týka úveru ako ďal ší bankový účet (analitika 221? dúfam že nie)
    POSÚVAM
    monikahmonika
    a_je_to Pozri príspevok
    Výpis z úverového účtu zaúčtuj 261/461 = 45000, tých 350 je asi za spísanie úverovej zmluvy 568/461 = 350, poplatok 568/461 = 5. Nabehnutie úhrad z bežného účtu 461/261 = 350, 461/261 = 5.
    Výpis z bežného účtu 221/261 = 45000, 261/221 = 350, 261/221 = 5 .
    Nezabudni po zaúčtovaní skontrolovať zostatok z výpisu na úverovom účte a účte 461 v hlavnej knihe. Aj zostatok z výpisu bežného účtu a účtu 221. Či na obidvoch sú zostatky zhodné s výpismi.
    ďakujem !!!

    Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

    Polly404
    Ja mám na úverovom výpise také, že predpis úroku a druhý riadok úhrada úroku, predpis istiny a druhý riadok úhrada istiny, ale tento úrok aj istina je sťahovaná z bankového účtu, nie z úverového účtu. Ako mám zaúčtovať tento predpis úroku a istiny na úverovom účte?

    účtovanie úveru z banky v súvislosti s BÚ firemným

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.