Zavrieť

Porady

vystavený dobropis

Milí kolegovia, skúste mi poradiť, iste ste sa stretli aj sa takýmto prípadom ako mám ja. Som zvedavá, ako ste to vyriešili. Potrebujem poradiť, či uvažujem správne.
V r. 2004 sme predali výrobok a naúčtovali 311/601.
V r. 2005 nám ten istý výrobok odberateľ vrátil, lebo ho nemohol predať. Nakoľko sme my našli odberateľa pre nás výrobok, tak sme sa s ním dohodli, že my tento výrobok predáme. Lenže informácie akosi neprúdili a tak sme dobropis na spomínaný vrátený výrobok vystavili až v roku 2006.
Nakoľko sme predaj realizovali v roku 2005, tržby za vrátený výrobok mám naúčtované aj v roku 2005, ale na iného partnera čiže druhýkrát 311/601. Ako mám postupovať pri zaúčtovaní dobropisu v r. 2006, keď sa vlastne týka roka 2005? Čo vy na to? Hodiť to do r. 2005 so zaúčtovaním -311/-601 ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Dobropis sa hospodársky vzťahuje na rok 2005, teda v r.2005 treba znížiť výnosy aj keď by bol vystavený v r.2006. Rovnako fa vystavená v r.2006 za dodávku v r.2005 (novému odberateľovi) musí byť zaúčtovaná vo výnosoch r.2005.
    Účet 311 použiješ len ak bude DBP vystavený v r.2005, inak príjmy bud. období mínusom.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Dík za odobrenie môjho názoru. Nie je to malá čiastka. Ešte raz ď.

    Akinom je offline (nepripojený) Akinom

    Akinom
    liba2
    Dobropis sa hospodársky vzťahuje na rok 2005, teda v r.2005 treba znížiť výnosy aj keď by bol vystavený v r.2006. Rovnako fa vystavená v r.2006 za dodávku v r.2005 (novému odberateľovi) musí byť zaúčtovaná vo výnosoch r.2005.
    Účet 311 použiješ len ak bude DBP vystavený v r.2005, inak príjmy bud. období mínusom.
    Ja mám podobný prípad ale s tým,že tovar ktorý som predala v roku 2005 som zobrala od odberateľa naspäť do skladových zásob až v r2006 aj s dobropisom.
    Ako mám postupovať v takomto prípade?
    V tomto prípade by som nemala znížiť výnosy r2005???

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Akinom
    Ja mám podobný prípad ale s tým,že tovar ktorý som predala v roku 2005 som zobrala od odberateľa naspäť do skladových zásob až v r2006 aj s dobropisom.
    Ako mám postupovať v takomto prípade?
    V tomto prípade by si nemala znížiť výnosy r2005???
    Tvoje vysporiadanie je až v roku 2006. Máš šancu predať tovar počas roka 2006 a teda ho aj vyskladniť v r. 06. Pri vyskladnení budeš mať náklad účtovaný napr. 504 prípadne 542 a budeš mať účtovaný aj výnos z predaja, tak dobropis v tvojom prípade by som nepresúvala do r.05. Potom by som uvažovala o účtovaní dobropisu na účtoch 428 alebo 429.

    anina je offline (nepripojený) anina

    anina
    Cez aky ucet by ste uctovali vystavený dobropis v r.2006 ale vztahujuci sa k pracam a k fa z r.2005? Musia sa znizit vynosy v r.2005, obycajne sa uctuje -311/602, ale ked je dobropis vystaveny az v r.2006, aky ucet pouzivate?

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    anina
    Cez aky ucet by ste uctovali vystavený dobropis v r.2006 ale vztahujuci sa k pracam a k fa z r.2005? Musia sa znizit vynosy v r.2005, obycajne sa uctuje -311/602, ale ked je dobropis vystaveny az v r.2006, aky ucet pouzivate?
    Možno by som v r. 2005 účtovala 315/602 a dobropis v r. 2006 311/315 samozrejme obidva zápisy mínusom.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    anina
    A nevadi, že na 315 budu k 31.12.2005 minusove pohladavky?
    vadí... radšej to daj cez 325 - ako záväzok. Ved je to tvoj záväzok voči odberateľovi, nie?

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Áno, môžeš to poriešiť aj cez 325. Na konci roka sa mi to zdá fakt rozumnejšie, aby nezostával mínusový zostatok na 315-ke.

    anina je offline (nepripojený) anina

    anina
    kalkulka
    Áno, môžeš to poriešiť aj cez 325. Na konci roka sa mi to zdá fakt rozumnejšie, aby nezostával mínusový zostatok na 315-ke.
    Takze -325/-602
    Ja som povodne chcela -326/-602, ale vraj to sa nemoze, cez 325 je to OK??

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Ak 325 tak plusom 602/325. Takto ako píšeš by si mohla mať znovu mínusový zostatok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.