Zavrieť

Porady

Zákon o bytových domoch

Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Keby ste mali robiť nový zákon o bytových domoch čo by ste tam dali a prečo - (nemusí byť krátke zdôvodnenie). Je to jedno, či je to z pohľadu majiteľov bytov, SVB, družstva alebo správcovskej spoločnosti.

Orim Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí nepochopili o čo mi šlo. Asi som to nezrozumiteľne sformuloval.

Skúsim to znova.
Predstavte si, že nemáme žiadny zákon o bytových domoch. Možno ho je treba, možno nie. Ak by mal byť musí sa premyslieť a vytvoriť, toto môže trvať 1-2 roky ak sa na budúci rok začne.

Ak súhlasíte, že by ho treba treba skúste tu naformulovať jednotlivé §. Aj keď máme demokraciu pokúste sa vynechať ti žabomyšie vojny ktoré máte medzi sebou . Je možné, že by sa z tohoto mohlo niečo dostať aj do zákona. Podotýkam, že nie som v tej skupine čo ho bude tvoriť.

Skúste nad tým uvažovať aj z trocha iného pohľadu, napr. viacej majiteľov bytov budú zahraniční majitelia, ktorý vôbec nebudú chodiť na schôdze. V zime bude treba odhadzovať sneh, ako na to. Zahraniční majitelia budú ochotní platiť za všetky služby a pod. Môže ich byť väčšina.
Naposledy upravil Orim : 22.12.12 at 00:43
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Orim Pozri príspevok
Keby ste mali robiť nový zákon o bytových domoch čo by ste tam dali a prečo - (nemusí byť krátke zdôvodnenie). Je to jedno, či je to z pohľadu majiteľov bytov, SVB, družstva alebo správcovskej spoločnosti.
Povinnosť zúčastňovať sa na schôdzach/zhromaždení a sankcie za nezúčastnenie sa.
Balkóny uznať ako vlastníctvo toho, z koho bytu je na ne prístup.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

Llívia Pozri príspevok
Povinnosť zúčastňovať sa na schôdzach/zhromaždení a sankcie za nezúčastnenie sa.
Balkóny uznať ako vlastníctvo toho, z koho bytu je na ne prístup.
viď 1. máj

A teraz sú čie (a prečo za 1/4 plochy z nich niekto platí do FO ? )
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

Orim Pozri príspevok
Keby ste mali robiť nový zákon o bytových domoch čo by ste tam dali a prečo - (nemusí byť krátke zdôvodnenie). Je to jedno, či je to z pohľadu majiteľov bytov, SVB, družstva alebo správcovskej spoločnosti.
Jednoduchšie napísať spôsoby hlasovania, napríklad dať ich do tabuľky.

A z praxe družstiev :

zakotviť tam od určitého objemu povinné tendre na výber dodavateľov

PS
A utópia : Povinné školenia . Téma : Ako naučiť vlastníkov , aby sa správali ako vlastníci. (a to píšem ako správca ).
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
Povinnosť zúčastňovať sa na schôdzach/zhromaždení

A toto je čo?

§ 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

a sankcie za nezúčastnenie sa.

Myslíš peniaze?

A nie je to sankcia, ak čítaš, aké sú niektoré správy domu, štatutári, správcovia arogantní voči spoluvlastníkom domov, ktorým vykonávajú správu dom, ich. Správcov, ich bývalých.


A nebolo by lepšie dohodnúť sa na splnomocnení konkrétnej osoby, trebarz zástupcovi vlastníkov, že ak sa vlastník, vlastníci, ktorí mu dail splnomocnenie nezúčastnia schôdze, rozhoduje, hlasuje zanich zástupca vlastníkov. Ak je vlastník na schôdzi, splnomocnenie v tom prípade neplatí. Hlasuje sám za seba.

Ak si vlastník prečíta program schôdze, rozhodne sa zúčastniť, prípadne povie, nápíše ako má zaňho splnomocnenec hlasovať.

Balkóny uznať ako vlastníctvo toho, z koho bytu je na ne prístup.

On prakticky je jeho s určitými obmedzeniami. Nemôže si na ňom, napríklad spraviť zváračskú dielňu, či?

A potom! Nie len drobné opravy, ale aj generálne si uhradí vlastník, nie spoluvlastníci z FOaÚ!!!

A vieš si to predstaviť, že na trinástom podlaží si má zabezpečiť sám lešenie, horolezcov, alebo vrtuľník?

Nie všetkých štve to, že niekto má balkón, ale to, že mu musia prispieť na jeho opravu, a nie malé peniaze, hlavne tých, ktorí na tom dome balkón vôbec nemajú. Spravodlivosť, že?

Čo ty na to?
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Llívia Pozri príspevok
Povinnosť zúčastňovať sa na schôdzach/zhromaždení a sankcie za nezúčastnenie sa.
Balkóny uznať ako vlastníctvo toho, z koho bytu je na ne prístup.
Malé upozornenie: Takéto praktiky , ako to navrhuješ, SKONČILI dátumom 17.nov.1989 !!!!!

Odvtedy máme SLOBODU a DEMOKRACIU !

P.S. Len ZODPOVEDNOSŤ za vlastné činy akosí ešte stále chýba ...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

sito Pozri príspevok
Nie všetkých štve to, že niekto má balkón, ale to, že mu musia prispieť na jeho opravu, a nie malé peniaze, hlavne tých, ktorí na tom dome balkón vôbec nemajú. Spravodlivosť, že?
Čo ty na to?
Čo ja na to? Ty prvý si v inej téme presadzoval, že balkón nie je vlastníctvom toho, z koho bytu je naň prístup, ale je to vlastncítvom všetkých, tak by sa mali všetci skladať na jeho opravu, keď je to aj ich. Či nie?
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

sito Pozri príspevok
Čo ty na to?
Neviem kto písal modrým ,

ale nejako sa rozkecal , alebo prekecol

""
A nebolo by lepšie dohodnúť sa na splnomocnení konkrétnej osoby, trebarz zástupcovi vlastníkov, že ak sa vlastník, vlastníci, ktorí mu dail splnomocnenie nezúčastnia schôdze, rozhoduje, hlasuje zanich zástupca vlastníkov. Ak je vlastník na schôdzi, splnomocnenie v tom prípade neplatí. Hlasuje sám za seba.

Ak si vlastník prečíta program schôdze, rozhodne sa zúčastniť, prípadne povie, nápíše ako má zaňho splnomocnenec hlasovať.

Balkóny uznať ako vlastníctvo toho, z koho bytu je na ne prístup.

On prakticky je jeho s určitými obmedzeniami. Nemôže si na ňom, napríklad spraviť zváračskú dielňu, či?
""

píšeš, ako keby si v pivnici (alebo v byte) mohol

splnomocnenie sa robí tak, že jedna osoba splnomocní inú osobu na vykonanie konkrétnej veci - napríklad hlasovať tam a tam, tak a tak

neviem u akého právnika / sudcu by ti prešlo splnomocnenie typu :

keby som tam nebol, tak splnomocňujem (ale ak tam budem, tak ťa nesplnomocňujem )

PS
Napíš 5 , tá ti to ešte viac objasní
0 0
stormcatcher stormcatcher

stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

Indeed Pozri príspevok
Malé upozornenie: Takéto praktiky , ako to navrhuješ, SKONČILI dátumom 17.nov.1989 !!!!!

Odvtedy máme SLOBODU a DEMOKRACIU !

P.S. Len ZODPOVEDNOSŤ za vlastné činy akosí ešte stále chýba ...
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

Llívia Pozri príspevok
Čo ja na to? Ty prvý si v inej téme presadzoval, že balkón nie je vlastníctvom toho, z koho bytu je naň prístup, ale je to vlastncítvom všetkých, tak by sa mali všetci skladať na jeho opravu, keď je to aj ich. Či nie?
Balkon je špecifický v tom, že prístup má naň jeden, ale zvonku (ako súčasť fasády) patrí všetkým (preto je taký medzipríspevok (1/4 plochy) do FO ).
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

Indeed Pozri príspevok
Malé upozornenie: Takéto praktiky , ako to navrhuješ, SKONČILI dátumom 17.nov.1989 !!!!!

Odvtedy máme SLOBODU a DEMOKRACIU !

P.S. Len ZODPOVEDNOSŤ za vlastné činy akosí ešte stále chýba ...
Načo by sa správcovia zaoberali do dôsledkov (vlastnou ) zodpovednosťou, keď chýba dôsledná kontrola (a sankcie) zo strany vlastníkov ?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
zknihy Pozri príspevok
PS
A utópia : Povinné školenia . Téma : Ako naučiť vlastníkov , aby sa správali ako vlastníci. (a to píšem ako správca ).
...ach jo .................dobrá téma

Doplním - aby si vlastníci nemýlili zástupcu vlastníkov s domovníkom....
Že písknem a ty si platený - nuž staraj sa ....
Pohodlnosť poniektorých nemá konca ...

( a to píšem ako zástupca )
4 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Mne chyba nejaka paka na to, aby ludia nepodvadzali s poctom prihlasenych osob. Vela ludi si to vysvetluje tak, ze ma prihlasenych len tych co su na trvaly pobyt a nie ten pocet, ktorí v byte naozaj byva. Ja ako zastupca mozem poziadat, aby si to opravili, ale ked odmietnu, mame nejaku moznost?
Tiez som chodila robit odpocet vody, isla som bez upozornenia, pretoze vedla v dome zistili, ze poniektorí maju magnet na vodomeroch. Do jedneho bytu ma odmietli pustit, len nahlasili stav. Ale co mozeme robit, ked mame podozrenie? (teraz nam prave namontovali antimagneticke, snad aspon to pomoze).
1 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

nika.sum Pozri príspevok
Mne chyba nejaka paka na to, aby ludia nepodvadzali s poctom prihlasenych osob. Vela ludi si to vysvetluje tak, ze ma prihlasenych len tych co su na trvaly pobyt a nie ten pocet, ktorí v byte naozaj byva. Ja ako zastupca mozem poziadat, aby si to opravili, ale ked odmietnu, mame nejaku moznost?
Tiez som chodila robit odpocet vody, isla som bez upozornenia, pretoze vedla v dome zistili, ze poniektorí maju magnet na vodomeroch. Do jedneho bytu ma odmietli pustit, len nahlasili stav. Ale co mozeme robit, ked mame podozrenie? (teraz nam prave namontovali antimagneticke, snad aspon to pomoze).
Nezaoberaj sa počtom ľudí (je to smiešne malé číslo)
Podľa osobomesiacov sa rozpočítava spoločná elektrina (a možno nejaké ešte menšie prkotiny ) =
či nejakých 500-1000 € rozpočítaš medzi 200, alebo 212 ľudí, je to zanedbateľné ( ak ste štyria, tak je rozdiel na váš byt 1,1 €/rok )
1 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

nika.sum Pozri príspevok
To je este dobre ked si "plateny", ale ked nie si oni sa chovaju akoby si bol.....
Pár som takých "dobrodincov/ blbečkov " stretol.
Lebo vraj im správca povedal, že NIE sú na to peniaze
(u kamaráta, čo to robí zadara majú ročnú tvorbu FO nad 25 000 € - to mu nemôžu odsúhlasiť 300-400 € aby im strážil hospodárenie s cca 60 000 evri ?????????
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
nika.sum 41 Minutes Ago #29400
To je este dobre ked si "plateny", ale ked nie si oni sa chovaju akoby si bol....
Nuž som ...

Zadarmo ???....nehrozí ...
...hehe , nejakú diagnózu síce mám , aj nejaké tie úrazy už boli , no na hlavu mi ešte nič nenašli a ani na ňu nie som padnutý...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
Čo ja na to? Ty prvý si v inej téme presadzoval, že balkón nie je vlastníctvom toho, z koho bytu je naň prístup, ale je to vlastncítvom všetkých, tak by sa mali všetci skladať na jeho opravu, keď je to aj ich. Či nie?
Lívia, ja!

Myslím si, že najprv by malo byť v zákone definované čo je to bytový dom, je ale až na druhom mieste. Takto:

(2) Bytovým domom (ďalej len "dom") sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

A budova je nehnuteľnosť, ktorá sa zapisuje aj do katastra ako prvá.

Potom, čo je to byt? Takto je:

(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

Miestnosti, byt je vlastne priestor v dome, ktorý je vymedzený podlahou, jej plochou, obvodovými stenami a stropom. Byt by mal mať dve základné veci, vstup do priestoru bytu, a okná v obvodových múroch, kvôli dennému svetlu.

Zákonom je aj určená podlahová plocha bytu. Takto:

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.

Takto to vidím, byt je, sú obytné miestnosti, plus chodba, kúpeľňa, WC, prípadne ešte iné miestnosti. Príslušenstvom sú, je zvyčajne aj miestnosť v dome, ktorá je mimo bytu. Môže byť na príslušnom podlaží, alebo v suteréne, napríklad pivnica. A ako vidíš, zo zákona sa do plochy, podlahovej nezaratávajú plochy na ktoré je prístup len z konkrétneho bytu, sú to balkóny, lodžie a terasy. Táto plocha, ktorú môže využívať len konkrétny vlastník, nie je ohraničená obvodovým múrom bytu. Vlastne je ale z opačnej strany bytu.

Vieš, na základe uvedeného v zákone, keď sa postavíš pred dom, tak môžeš ukázať prstom a povedať, tak to za hentými oknami je moje, okrem spoločných zariadení domu, ale tých som spoluvlastník. A keď sa dívaš z okna svojho priestoru v dome, bytu, môžeš si povedať, že to čo je za oknom je moje.

Aj toto je v zákone

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

No a balkón, lodžia, terasa sú vidieť na dome, nie v byte.

Alebo to tak nie je napísané v zákone? Alebo si to napísané vysvetľuje každý inak? Nie ako si to sito.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

zknihy Pozri príspevok
Neviem kto písal modrým ,

ale nejako sa rozkecal , alebo prekecol

""
A nebolo by lepšie dohodnúť sa na splnomocnení konkrétnej osoby, trebarz zástupcovi vlastníkov, že ak sa vlastník, vlastníci, ktorí mu dail splnomocnenie nezúčastnia schôdze, rozhoduje, hlasuje zanich zástupca vlastníkov. Ak je vlastník na schôdzi, splnomocnenie v tom prípade neplatí. Hlasuje sám za seba.

Ak si vlastník prečíta program schôdze, rozhodne sa zúčastniť, prípadne povie, nápíše ako má zaňho splnomocnenec hlasovať.

Balkóny uznať ako vlastníctvo toho, z koho bytu je na ne prístup.

On prakticky je jeho s určitými obmedzeniami. Nemôže si na ňom, napríklad spraviť zváračskú dielňu, či?
""

píšeš, ako keby si v pivnici (alebo v byte) mohol

splnomocnenie sa robí tak, že jedna osoba splnomocní inú osobu na vykonanie konkrétnej veci - napríklad hlasovať tam a tam, tak a tak

neviem u akého právnika / sudcu by ti prešlo splnomocnenie typu :

keby som tam nebol, tak splnomocňujem (ale ak tam budem, tak ťa nesplnomocňujem )

PS
Napíš 5 , tá ti to ešte viac objasní
Laco, aj nezmysel sa dá schváliť ako zákon.

Vlastník bytu je dlhodobo v zahraničí, koná sa schôdza v ich dome. Môže niekoho splnomocniť na hlasovanie, ale musí len s úradným overením, u notára, alebo na úrade v SR.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

zknihy Pozri príspevok
Nezaoberaj sa počtom ľudí (je to smiešne malé číslo)
Podľa osobomesiacov sa rozpočítava spoločná elektrina (a možno nejaké ešte menšie prkotiny ) =
či nejakých 500-1000 € rozpočítaš medzi 200, alebo 212 ľudí, je to zanedbateľné ( ak ste štyria, tak je rozdiel na váš byt 1,1 €/rok )
Ak je tých 12 ľudí v jednom byte, oplatí sa!

Ta elektrina za svetlo môže byť prkotina, ale čo elektrina za výťah, alebo náklady za studenú vodu, keď nemusia a ani nemajú v dome? To už nebude len 1,1 €. Či?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

nika.sum Pozri príspevok
Mne chyba nejaka paka na to, aby ludia nepodvadzali s poctom prihlasenych osob. Vela ludi si to vysvetluje tak, ze ma prihlasenych len tych co su na trvaly pobyt a nie ten pocet, ktorí v byte naozaj byva. Ja ako zastupca mozem poziadat, aby si to opravili, ale ked odmietnu, mame nejaku moznost?
Tiez som chodila robit odpocet vody, isla som bez upozornenia, pretoze vedla v dome zistili, ze poniektorí maju magnet na vodomeroch. Do jedneho bytu ma odmietli pustit, len nahlasili stav. Ale co mozeme robit, ked mame podozrenie? (teraz nam prave namontovali antimagneticke, snad aspon to pomoze).
nika.,

(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,

V SVB je to možné, ak niekto pripomienkuje pred schválením počet osôb v niektorom byte, tak vlastníci môžu schváliť bez pripomienok a zaplatia, alebo pripomienku schvália a vyúčtovanie úhrad sa musí prerobiť podľa schváleného počtu osôb, osobomesiacov. Lepšie je keď sa zozbierané údaje pripomienkujú vopred, pred spracovaním vyúčtovania úhrad za plnenia.

Veci, čísla na základe ktorých sú rozpočítavané spoločné náklady, by nemali byť osobné údaje. Sú to zaznamenané spotreby vody, teplej vody, tepla, počet osôb, plocha bytov. Bez týchto údajov nie je možné ani skontrolovať spôsob rozpočítania spoločných nákladov. Či?

Pri správcovi v zákone nič také nie je, ale v zmluve o výkone správy to nie je vylúčené, dohodnúť.

Nahliadnutím, podľa zákona, len nahliadnutí sa tiež nič nedá skontrolovať, správcovi.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

A just je balkon súčasť bytu- a nikto ma nepresvedčí o opaku...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať