Zavrieť

Porady

Zákon o bytových domoch

Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Keby ste mali robiť nový zákon o bytových domoch čo by ste tam dali a prečo - (nemusí byť krátke zdôvodnenie). Je to jedno, či je to z pohľadu majiteľov bytov, SVB, družstva alebo správcovskej spoločnosti.

Orim Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí nepochopili o čo mi šlo. Asi som to nezrozumiteľne sformuloval.

Skúsim to znova.
Predstavte si, že nemáme žiadny zákon o bytových domoch. Možno ho je treba, možno nie. Ak by mal byť musí sa premyslieť a vytvoriť, toto môže trvať 1-2 roky ak sa na budúci rok začne.

Ak súhlasíte, že by ho treba treba skúste tu naformulovať jednotlivé §. Aj keď máme demokraciu pokúste sa vynechať ti žabomyšie vojny ktoré máte medzi sebou . Je možné, že by sa z tohoto mohlo niečo dostať aj do zákona. Podotýkam, že nie som v tej skupine čo ho bude tvoriť.

Skúste nad tým uvažovať aj z trocha iného pohľadu, napr. viacej majiteľov bytov budú zahraniční majitelia, ktorý vôbec nebudú chodiť na schôdze. V zime bude treba odhadzovať sneh, ako na to. Zahraniční majitelia budú ochotní platiť za všetky služby a pod. Môže ich byť väčšina.
Naposledy upravil Orim : 22.12.12 at 00:43
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Zvrhlé je to, aby som platila dvom bytom časť ich hajzlového odpadového potrubia, to má predsa každý byt svoje, alebo budem môcť používať jeho WC? Prípojka do domu je spoločná domu a ja mám podiel na dome, na spoločných zariadeniach len podľa miery ich využívania. Vtrhneš sem, a hneď súdiš, ach jaj.
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Stanislav 1975 Pozri príspevok
A just je balkon súčasť bytu- a nikto ma nepresvedčí o opaku...
Stanko, vitaj! Ty si také rylo! Ryješ a ryješ! A just ... nemáš pravdu, ale presviedčať ta nebudem, myslím si, že si schopný po prečítaní zákona aj uvedomiť si čo si si prečítal.

Nie pre Teba. Balkón nie je súčasťou bytu, je príslušenstvo bytu, ktoré je zapísané aj na liste vlastníctva. Tým, že nie je zapísané ako súčasť bytu, to neznamená, že ty ho nemôžeš užívať alebo, že by ho mohli užívať všetci spoluvlastníci. Len ty a tvoji spolubývajúci, rodina.

Jasne, že si nemôžeš na balkóne robiť čo chceš! Tak ako byt, tak aj balkón by si mal užívať tak, aby si neobmedzoval práva ostatných spoluvlastníkov domu, teda neporušoval dobré mravy. Ak, spoluvlastníci môžu požiadať súd, a ten môže dať príkaz na predanie tvojho bytu, aj s balkónom.

Osobne si myslím, že balkóny ich vlastnenie nie je problém, problém je financovanie, ich generálnych oprav, taká oprava môže, poviem stáť 1 000 €. Príklad: Máš balkón, ktorý má plochu 6 m2. Tvorba FOaÚ na jeden m2 máte 0,5 €.

Podľa súčasného zákona 6 m2 x 0,25 = 1,5 m2 x 0,5 € = 0,75 € x 12 = 9 €. 1 000 € : 9 € = 111,1 rokov za ktoré sa nazbiera na generálnu opravu. Ale nie, doplatí sa to z tvorby na byty, a aj byty, ktoré balkón nemajú, prípadne majú menší, tí tiež doplácajú.

A čo keby to bolo takto 6 m2 x 2 = 12 m2 x 0,5 = 6 € x 12 = 76 €. 1 000 € : 76 € = 13,2 rokov za ktoré sa nazbiera na generálnu opravu. A tí, čo nemajú balkóny neprispejú ani 0,01 €. Dobré, že?

A teraz vy všetci, čo si myslíte, že balkón je váš, súhlasíte s návrhom?

Ale kde, papulisti. A čo by sme. Prečo? Však zákon nám to neprikazuje. Bolo by to v rozpore so zákonom, platným, súčasne platným. A čo vaše svedomie, voči tým, čo nemajú balkóny, máte?

Inak zadarmo ani kura nehrabe, niečo na tom je! V bytovom dome poväčšine, ak niekto vidí, že môže niekoho odrbať, tak ho odere ako starého psa. Žee?

Boli, sú také domy, kde boli, sú dve tretiny štvorizbových bytov a jedna tretina jedno izbových bytov. Podľa zákona do 1.4.2011 mohli mať rozhodnuté podľa starého zákona, že nie podľa m2 sa bude tvoriť FOaÚ, ale rovnakou sumou, dielom na byt. Spravodlivosť, že!

Podľa súčasného zákona to už tak nie je možné, ale ak sa nikto v dome nesťažuje, že po 1.4.2011 nedošlo k náprave, všetko je v poriadku. Ale nie je to. Podľa zákona 70/2010 je to neplatné, ale zasa, ak nie je žalobcu, nie ja ani sudcu. Súhlasím, aj keď nerád so súčasným zákonom, ktorý zamedzuje takýmto špekulačným rozhodnutiam.

Aaa, Stanko, ak by som náhodou, aby som nezabudol, tak príjemné Vianoce Ti prajem a k ním urehneného Silvestra, ako bonus.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

zknihy Pozri príspevok
Balkon je špecifický v tom, že prístup má naň jeden, ale zvonku (ako súčasť fasády) patrí všetkým (preto je taký medzipríspevok (1/4 plochy) do FO ).
zkniky, nie z knihy zo zákona si to presne vyšpecifikoval.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ale, inak má táto téma charakter domovej schôdze! Presne. Každý k sebe ...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Orim Pozri príspevok
Keby ste mali robiť nový zákon o bytových domoch čo by ste tam dali a prečo - (nemusí byť krátke zdôvodnenie). Je to jedno, či je to z pohľadu majiteľov bytov, SVB, družstva alebo správcovskej spoločnosti.
1. Všade, kde sa píše o príspevku do fondu prevádzky údržby a opráv vypustiť slovo "preddavok", lebo toto preddavok nie je.
2. V zákone stanoviť % úroku z omeškania pri oneskorených úhradách - rovnaké pre vlastníkov aj pre SVB/správcu.

Dopĺňam:
1. Nebol pri problém pri dražbách.
2. Nebol by problém, že by úroky boli stanovené príliš vysoké alebo príliš nízke a či ich vôbec možno vyberať.
Naposledy upravil Llívia : 20.12.12 at 19:18
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

My si to môžeme nazvať ako chceme, aj v každom dome, ale ...

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

buocik Pozri príspevok
A stačí na to zdravý rozum = netreba (ako niektorým ) zákon.
To áno, ale všetci ho musia mať! Ak nie tak, čo, čo treba?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

zknihy Pozri príspevok
Ako chceš riešiť právne veci, keď ma nerozoznáš od Laca - písal som ti : Opýtaj sa 5 = Petra Nová (alebo iných, čo sa motajú okolo práva) - zákon (a aj rozum) jednoducho vyžaduje niektoré veci robiť definovaným spôsobom a ty svojím mudrovaním na tom NIČ nezmeníš.
Noo, že by ste boli len z rodiny?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Orim Pozri príspevok
Keby ste mali robiť nový zákon o bytových domoch čo by ste tam dali a prečo - (nemusí byť krátke zdôvodnenie). Je to jedno, či je to z pohľadu majiteľov bytov, SVB, družstva alebo správcovskej spoločnosti.
Llívia Pozri príspevok
1. Všade, kde sa píše o príspevku do fondu prevádzky údržby a opráv vypustiť slovo "preddavok", lebo toto preddavok nie je.
2. V zákone stanoviť % úroku z omeškania pri oneskorených úhradách - rovnaké pre vlastníkov aj pre SVB/správcu.
sito Pozri príspevok
My si to môžeme nazvať ako chceme, aj v každom dome, ale ...

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred a blá blá blá
Sito, toto nie je téma o tom, čo je teraz v zákone, ale o tom, čo by sme tam chceli mať
Naposledy upravil Llívia : 20.12.12 at 19:28
2 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Ja by som navrhovala iný pomer hlasovania. V našej bytovke je tiež 2/3 jednoizbových bytov a asi 20% z nich je na prenájom. Vlastníci nemajú záujem o dianie v spoločenstva a vôbec sa na zhromaždeniach nezúčastňujú. Naopak niektorí sa pravidelne zúčastňujú ale pri hlasovaní, kde je potrebný 2/3 počet ich hlasy nestačia. Ani na písomnom hlasovaní sa nezúčastňujú (nie sú z nášho mesta) a tak sa v niektorých h veciach nevieme pohnúť.
Čo sa týka balkónov, samozrejme že sú vlastníctvom k bytu. Ale je hrozné keď v niektorých prípadoch si ich dávajú preskliť alebo rôzne namaľovať. na ich rekonštrukciu však žiadajú financie z FO.
Naposledy upravil verkaz : 27.12.12 at 10:50
1 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

Llívia Pozri príspevok
1. Všade, kde sa píše o príspevku do fondu prevádzky údržby a opráv vypustiť slovo "preddavok", lebo toto preddavok nie je.
2. V zákone stanoviť % úroku z omeškania pri oneskorených úhradách - rovnaké pre vlastníkov aj pre SVB/správcu.

Dopĺňam:
1. Nebol pri problém pri dražbách.
2. Nebol by problém, že by úroky boli stanovené príliš vysoké alebo príliš nízke a či ich vôbec možno vyberať.
Ako keby to nebolo jedno či preddavok, alebo záloha.

Ide o priebežné peniaze, ktoré sa nakoniec cez rozúčtovanie a vyúčtovanie presne párujú s účtovnými dokladmi dodavateľov a rozdiel (v službách) medzi sumou záloh a sumou z vyúčtovania sa vyrovnáva preplatkom / nedoplatkom
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

O žiadnej zálohe do FO som nepísala. A jedno to nie je - viď dražby. Z FO sa peniaze po vyúčtovaní nevracajú, preto to nie je zálohová platba.
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

verkaz Pozri príspevok
Ja by som navrhovala iný pomer hlasovania. V našej bytovke je tiež 2/3 jednoizbových bytov a asi 20% z nich je na prenájom. Vlastníci nemajú záujem o dianie v spoločenstva a vôbec sa na zhromaždeniach nezúčastňujú. Naopak niektorí sa pravidelne zúčastňujú ale pri hlasovaní, kde je potrebný 2/3 počet ich hlasy nestačia. Ani na písomnom hlasovaní sa nezúčastňujú (nie so z nášho mesta) a tak sa v niektorých h veciach nevieme pohnúť.
Čo sa týka balkónov, samozrejme že sú vlastníctvom k bytu. Ale je hrozné keď v niektorých prípadoch si ich dávajú preskliť alebo rôzne namaľovať. na ich rekonštrukciu však žiadajú financie z FO.
Teraz máš 3 :
nadpolovičnú väčšinu prítomných
všetkých
2/3 všetkých

čo také by si tam dala ?????????

PS1
U nás / pred asi 5 rokmi / odsúhlasiť úver

2/3 sme nazbierali na 3 schôdzach (tá istá prezenčka )

PS2
Špecialita ( náš zástupca dal prezenčku SBDO, ktorých sme poverili vybavením úveru ) : Volala mi pani zo StSp (lebo ma poznala ako spoľahlivého ), že do 2/3 chýbajú 3 podpisy
(tak som " v duchu zákona / vôle väčšiny vlastníkov " nekecal, obišiel 3 normálnych mojich známych a doplnil som tie 3 podpisy, aby bola naplnená aj litera zákona.
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

Llívia Pozri príspevok
O žiadnej zálohe do FO som nepísala. A jedno to nie je - viď dražby. Z FO sa peniaze po vyúčtovaní nevracajú, preto to nie je zálohová platba.
Zas trepeš o inom, keď nedočítaš vetu.
Do FO jasne že nejde záloha, ale príspevok
ani poplatok za správu nie je záloha
písal som preddavok / záloha na služby a ...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
Sito, toto nie je téma o tom, čo je teraz v zákone, ale o tom, čo by sme tam chceli mať
Aháááá, no prepáč. A čo to je? Mesačný dohodnutý povinný príspevok na opravy a obnovu bytového domu, jeho spoločných častí, spoločných zariadení, spoločného pozemku pod a v okolí domu, ktorý nepodlieha ročnému vyúčtovaniu, ale sa sústavne kumuluje, vlastník, ktorý byt predáva nemá nárok na vrátenie nevyčerpanej sumy, ktorú do FOaÚ vloží, ba ani na jej pomernú časť. A nebolo by to dlhé.

Povedala si A, ale prečo aj nie B? Že by to, bla, bla, bla ...
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

Llívia Pozri príspevok
O žiadnej zálohe do FO som nepísala. A jedno to nie je - viď dražby. Z FO sa peniaze po vyúčtovaní nevracajú, preto to nie je zálohová platba.
Nerozumiem , kde je problém s dražbami.

Daj sem.

Vyriešim za 2 minúty
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

sito Pozri príspevok
Aháááá, no prepáč. A čo to je? Mesačný dohodnutý povinný príspevok na opravy a obnovu bytového domu, jeho spoločných častí, spoločných zariadení, spoločného pozemku pod a v okolí domu, ktorý nepodlieha ročnému vyúčtovaniu, ale sa sústavne kumuluje, vlastník, ktorý byt predáva nemá nárok na vrátenie nevyčerpanej sumy, ktorú do FOaÚ vloží, ba ani na jej pomernú časť. A nebolo by to dlhé.

Povedala si A, ale prečo aj nie B? Že by to, bla, bla, bla ...
Mala síce pravdu, že téma je čo by sme tam chceli

Ale ja nie som taký puritánsky, že by som písal IBA čo sa téma pýta.

Ja hovorím ku konkrétnym príspevkom - pravda v nich je OK
Iritujú ma v nich hovadiny.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

zknihy Pozri príspevok
Neuveriteľné.
Bavíte sa tu ako malé deti, že čo všetko by ste chceli mať v zákone (vari aj farbu vchodových dverí - - kedže poznám povahu ľudí, rozhodol som (vtedy ako ich zástupca) sám a kedže sa nehlasovalo, nebol žiadny prehlasovaný a nemohol ísť na súd, že on chce ružové dvere a NIE hnedé )

Ľudia, čo majú občaňáky a volebné právo sú schopní navrhovať (a asi aj myslieť vážne) takéto hovadiny :

1, Myslím si, že najprv by malo byť v zákone definované čo je to bytový dom (A budova je nehnuteľnosť, ktorá sa zapisuje aj do katastra ako prvá.)
(a môže sa na LV rozpísať na byty )

2, Pri správcovi v zákone nič také nie je, ale v zmluve o výkone správy to nie je vylúčené, dohodnúť.

Nahliadnutím, podľa zákona, len nahliadnutí sa tiež nič nedá skontrolovať, správcovi.

D : U správcu je to obdobne = ešte nebol taký doklad (ak existoval), aby som ho nedostal

3,
Jasne treba dať definíciu bytového domu, čo je spoločné pre dom, čo pre byty.
Ako financovať balkóny, koľko z balkóna budem na opravy hradiť ja, koľko z fondu opráv.
Myslím si, že do zákona by mal konečne zasiahnúť odborník stavbár, ktorý by jasne povedal, ako sa budú špecifikovať spoločné zariadenia, lebo časť z nich je
1. spoločná pre dom (všetky prípojky do domu)
2. časť z nich je spoločná pre byty
v jednej stúpačke (akékoľvek rozvody od prípojky k bytom).

Tieto zariadenia v časti 2. vôbec nie sú spoločné pre dom, ale sú spoločné pre skupinu bytov, pričom v každom dome to môže byť skupina bytov s rôznou podlahovou plochou.

D : Toto ani nejdem komentovať

4, Ak je balkon sucastou bytu, mozem ho strhnut ?

D : Detto

5, ja by som mozno navrhol co tak uzakonit ze po hodine od zaciatku schodze (tak ako je to teraz) moze nadpolovicna vacsina zucastnenych na schodzi rozhodnut o hocicom

D : Nerád by som komentoval inteligenciu autora

6,Podľa mňa by mali byť fondy dva, jeden na dom a jeden na balkóny či lódžie
(zo spoločného FO, ale to by sa malo týkať len nosných konštrukcií, aj zákon tak hovorí, u nás konkrétne sú to boky lódžie. Podesta balkóna a predná strana balkóna nie je z pohľadu domu nosnou konštrukciou, ale treba ju udržiavať, najmä ukotvenie - a kto by mal podľa tohoto zvrhlého návrhu platiť tú časť ukotvenia, ktorá je v nosnej konštrukcii (a ešte potom to 1 deci betonu alebo malty na zapucovanie toho ukotvenia ???????? FO / vlastník )

D : To aj doma máš dve peňaženky ??????????????

7, Tých fondov by mohlo byť aj viac.

D : Nekomentujem

8, rozvody v dome už patria asi len tým skupinám bytov, ku ktorým vedú

D : Nekomentujem


Žiadny zákon nemôže pokryť všetky varianty v praxi (ani 18 stranový, ani keby bol 180 stranový )

Preto je dôležitý aj duch zákona.
Tu je asi takýto (približne premietnutý do litery)
D :
- čím väčšia je dôležitosť rozhodnutia, tým väčšia časť zainteresovaných musí súhlasiť
- ľudia bývajú rozumní
- ak chcú mať niektoré veci inak, môžu si ich urobiť podľa seba
- sila jednej strany je vyvažovaná možnosťou obrany druhej strany
- okrem objektívnej a subjektívnej zodpovednosti občas zasahuje aj vis major.


Každý má právo povedať si svoj názor, či nie?

Ak ich je more, ako vybrať z neho tu správnu, kvapku?
2 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

Llívia Pozri príspevok
Sito, toto nie je téma o tom, čo je teraz v zákone, ale o tom, čo by sme tam chceli mať
Farizejka !!!!!!!!

3 príspevky máš k téme

Ale č. 7,23,25,30 sú mimo = nemáš čo poučovať sitko /sitka / sita / sito - - si to zapamataj
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

sito Pozri príspevok
Každý má právo povedať si svoj názor, či nie?

Ak ich je more, ako vybrať z neho tu správnu, kvapku?
Logicky
Demokraticky

Ja to nikomu neupieram

Za 5 rokov som veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeľmi zriedka napísal niekomu : Nepíš hovadiny (akože zákaz)
a asi vôbec nie : Nepíš vôbec.

Ale potom ja mám rovnaké právo povedať môj názor na jeho názor (najmä ak je to hovadina : právna / technická / logická )
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať