Zavrieť

Porady

Wifi router a ADSL modem

Zdravím,
potreboval by som ani nie tak poradiť, ale vysvetliť ako to vlastne funguje.

1. Wifi sieť: Sa skladá z ADSL modemu, ktorý má len 1x Ethernet port a port pre DSL linku a Wifi smerovača ( routera ). Všetko, čo sa týka Wifi som nakofiguroval a teda ( SSID siete, zabezpečenie) a išiel som prepojiť ADSL MODEM s Wifi routerom a teda z Ethernet portu ADSL modemu do WAN portu Wifi routera. Pozrel som si akú LAN IP adresu má ADSL modem a mal 192.168.1.1/24...a Wifi router mal defaultne 192.168.1.2/24..tak som si to zmenil na 192.168.1.254/24..čiže tá istá podsieť, DHCP server som vypol kedže DHCP serverom bol ADSL modem, dal som získať Dynamic IP od providera zapojil som to a neide. Vyskúšal som viacero spôsobov a tak som zapol Setup Wizard a po dokončení to šlo. Pozrel som sa ako to nastavil a nastavil LAN IP adresu Wifi routera na 192.168.2.2/24...ale to je predsa iná podsieť?..Ale router vie prepájať jednotlivé podsiete, ale prečo to nešlo keď to bola tá istá podsieť? alebo som zrobil chybu niekde inde?

2. Wifi sieť: Prepojenie ADSL modem -> Wifi routera č.1->ďalší router je u suseda a sú prepojené cez AP-bridge WDS..všetko funguje sieť je plne funkčná, ale prečo musí to byť tak zapojené, že z ADSL modemu mi neide do WAN portu wifi routera č.1, ale do LAN portu č.1 wifi routera č.1? Keď to dám do WAN portu tak to nefunguje.

3. Zabezpečenie: Ak je sieť, v ktorej je zapnútý DHCP server a je tam zapnutý aj MAC filter, tak existuje spôsob ako to obisť a teda programom zmeniť MAC adresu môjho stroja na takú akú som odchytil, ale kamoš mi povedal, že sa to dá aj takto obísť...Že stačí keď trafím IP adresu z rozsahu prideľovania? Že DHCP server kontroluje MAC len vtedy keď prideľuje IP adresu danému stroju? A teda keď ja si nastavím statickú IP tak to pôjde? Viem, že rozsah môže byť rôzny, teda v určitej miere privátnych IP adries, ale išlo by to vlastne takto?...


Vopred ďakujem za všetky odpovede,
S pozdravom Striky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    Napis ake konkretne zariadenia mas a co pozadujes, mozno sa to da vyriesit inak. Osobne by som dal dsl modem do modu bridge a ako hlavny router by bol ten wifi.
    V domacej sieti nieje obvykle vytvarat dalsie podsiete ak sa nemusi

    Striky je offline (nepripojený) Striky

    Striky
    ja len chcem vysvetlenie prečo ta takto funguje ako som napísal . Všetko mi funguje teda tie wifi siete.

    mecky je offline (nepripojený) mecky

    mecky
    k 1:
    tym ze si zapojil kabel z modemu do wan portu si tie siete oddelil, a spravil druhy nat (preto ta 192.168.2.x adresacia)
    aby ti to fungovalo tak ako chces musis ten kabel strcit do LAN portu
    co hned smeruje k 2. ak das ten kabel do LAN portu tak sa ten wifi router sprava iba ako switch+AP, teda nic neriesi, len dalej rozsiri to co dostane z modemu (ktory robi NAT DHCP a vsetky tie zalezitosti aby siet fingovala )
    btw tiez povazujem za lepsi sposob dat modem do modu bridge a natovanie robot az na wifi routri

    3 zalezi na tom ako je ta mac implementovana od vyrobcu,
    ale spravne by to malo byt tak ze nepovolena mac= dovidenia, po nejaku komunikaciu na vyssej vrstve sa nedostanes

    Striky je offline (nepripojený) Striky

    Striky
    takže keď chcem silou mocou to mať tak, že mi kábel pojde do WAN portu tak musia byť ako adsl modem tak aj wifi router v iných podsieťach inak to v tomto prípade nepôjde a naopak keď to dám do LAN portu tak musia byť v rovnakej podsieti inak to nepôjde

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    Zbytocne 2x DHCP ... daj modem do bridge modu, tym vytvoris most a vo wifi routery (budes to mat vo wan porte) si nastavis WAN ako PPPoE a LAN jak je libo (cize DHCP a zapnes wifi + WPA2 atd ...)

    Striky je offline (nepripojený) Striky

    Striky
    A keď to je takto pripojené ako som písal teda do WAN portu a oddelené podsiete, čo sa stane keď pichnem do LAN portu Wifi routera PC? bude to fungovať?

    mecky je offline (nepripojený) mecky

    mecky
    ano, len na tom wifi routri treba vypnut dhcp, v podstate ako si pisal v 1, len kabel pichnut do LAN

    ale ako uz je vyssie spomenute, idealnejsie riesenie je modem v bridge mode, kabel do wan, a vytacanie linky robit na wifi routri cez PPPoE, funkcne to bude to iste, a v takomto zapojeni by to malo trochu lepsie zvladat pripadnu zataz (viac pripojenych zariadeny na net)

    Wifi router a ADSL modem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.