Zavrieť

Porady

SZČO započítanie nákladov na ojazdene auto + prestavba na LPG.

O zauctovani nakladov na pouzivanie auta pre zivnostnikov sa napisalo vela ale ja mam taku specificku situaciu:
- auto som kupil ako ojazdene minuly rok za cca 5000€
- v septembri, teda po pol roku, som ho prerobil na LPG za cca 1000€
- autom prejdem rocne cca 20000km, spotreba LPG sa mi pohybuje okolo 10 litrov na 100km. Okrem toho sa mina v mensej miere aj benzin. Cize rocne naklady na palivo max cca 2000 Eur.
- uvazujem kvoli nasej milej vlade o prechode z pausalneho uctovania nakladov na realne naklady a chcem sa opytat co by bolo pre mna vyhodnejsie:

1. Auto zostane v sukromnom vlastnictve - tu mam problem so zauctovanim nakladov na palivo kedze TP udava spotrebu benzinu ale spotreba LPG je ina. Musel by som zohnat nejaky oficialny doklad o spotrebe LPG. Tiez by som musel viest aj knihu jazd?

2. Auto prepisem na zivnost. Prednost tohoto riesenia je ze si jednoducho uctujem pausalne 80%. Mozem odpisovat aj auto a ked ano tak ako a na aku sumu? Mozem k sume na odpisovanie pripocitat aj prestavbu na LPG? Ak som dobre pochopil tak by to mohlo byt asi takto:
- Auto stalo 5000€, jeho rocny odpis je teda 1250€. V case zapisania na zivnost teda zostalo 3750€ a tuto sumu by som si mohol odpisovat 4 roky teda 937€ rocne. Ako k tomu pridat prestavbu na plyn? Odpisovat ju zvlast alebo ju nejako zahrnut do ceny auta v case prestavby?

3. Oplati sa mi vobec s tymto trapit pri tomto pocte kilometor, ak tomu dobre rozumiem cestnu dan musim zaplatit ci uz auto je v sukromnom alebo v majetku firmy, ano?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    SZČO započítanie nákladov na ojazdene auto + prestavba na LPG.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.