Zavrieť

Porady

shr a pausal

čítam zakony a čím viacej čítam tým mam pocit že menej viem, ale čo už každý nejako musí začať, ak viete prosím poradte konateľka spoločnosti je zaroven aj zamestnanec a vybavila si SHR, ako zamestnanec ma prijem za rok 2012 1980 eur, ako shr dostala dotaciu 3000 eur, teraz neviem kde v danovom napisem príjem za shr medzi príjmy zo živnosti?/žoivnosť to klasicka nie je/ a môže si k týmto príjmom vo výške 3000 eur ako shr uplatniť paušal 40 %? druhá otázka čo ma trápi je dan z motorových vozidiel od 1.1.2013 budú dani podliehať len autá so slovenskou ŠPZ, čo ak ma podnikateľ auto s českou ŠPZ, ktoré využíva na podnikanie na Slovensku, môže aj nadalej si do nakladov davať nakupy phl, opravy dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Do ktorého riadku ? To v zákone nenájdeš, musíš pozrieť do priznania - hneď riadok nad živnosťou. Ak dotáciu nevyčerpala /nemala výdavky/, tak nečerpanú čiastku účtuješ medzi nedaňové príjmy a nedávaš do priznania. Do daňových príjmov z dotácie len sumu vo výške legálnych daňových výdavkov. Pozri si aj § 17, ods. 3/h, ZoDP, tam sú podrobnosti. Uplatniť k dotácii paušál a zbytok zdaniť je nerozumné. S tou SK ŠPZ je to pravda, máš to v § 84 zákona 584/2004. Auto s českou ŠPZ predsa nemôže byť legálnym majetkom slovenskej firmy, resp. občana SR. Tým pádom je ťažké uplatňovať naň aj spotrebu.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    a_je_to Pozri príspevok
    Uplatniť k dotácii paušál a zbytok zdaniť je nerozumné. ...
    - ja len, že pri takomto príjme by to celkom nerozumné nebolo - nevýjde mu daň a v nasledujúcom roku možno budú vyššie príjmy (ešte upresniť by to chcelo)

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Katy a R Pozri príspevok
    - ja len, že pri takomto príjme by to celkom nerozumné nebolo - nevýjde mu daň a v nasledujúcom roku možno budú vyššie príjmy (ešte upresniť by to chcelo)
    Máš pravdu, v daných podmienkach by to bolo rozumnejšie. Lebo rozdiel príjmov a výdavkov asi nepresiahne natesno nezdaniteľnú časť. Keby § 17/3 bol iba alternatívou k možnosti zdaniť celú dotáciu, bolo by to aj lepším pragmatickým optimalizačným riešením. Ale domnievam sa že u príjemcu dotácie ide o záväzné ustanovenie, bez možnosti voľby. A informácia o nerozumnom bola v mojom príspevku skôr nadbytočná úvaha.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    a_je_to Pozri príspevok
    Máš pravdu, v daných podmienkach by to bolo rozumnejšie. Lebo rozdiel príjmov a výdavkov asi nepresiahne natesno nezdaniteľnú časť. Keby § 17/3 bol iba alternatívou k možnosti zdaniť celú dotáciu, bolo by to aj lepším pragmatickým optimalizačným riešením. Ale domnievam sa že u príjemcu dotácie ide o záväzné ustanovenie, bez možnosti voľby. A informácia o nerozumnom bola v mojom príspevku skôr nadbytočná úvaha.
    Nemá možnosť voľby ? nemôže vôbec použiť paušálne výdavky?
    Myslela som že toto http://www.porada.sk/t205585-zdaneni...a-pre-shr.html sa týka len tých, ktorí sa rozhodnú pre JU,alebo DE.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Katy a R Pozri príspevok
    Nemá možnosť voľby ? nemôže vôbec použiť paušálne výdavky?
    Myslela som že toto http://www.porada.sk/t205585-zdaneni...a-pre-shr.html sa týka len tých, ktorí sa rozhodnú pre JU,alebo DE.
    No, to by bola paráda. Dostanem, odpočítam 40%, zdaním .... a čo bude ďalej, do toho nikoho nič. Čistý výnos. Podľa mojich doterajších skúseností si myslím, že nie. Neverím, že u dotácie, poskytnutej vopred na určité výdavky by sa nemuselo nikomu vykázať čerpanie. Treba pozrieť aj zmluvu medzi poskytovateľom a príjemcom dotácie, či o tom niečo nehovorí. Keď som posledne účtoval o dotácii na vytvorenie pracovného miesta, museli sme každý jeden mesačný prídel žiadať doložením kopy dokladov. Nielen že výplatnou páskou s podpisom príjemcu a fotokópiou výpisu o zaplatení preddavkov dpzč a odvodov. Ale aj fotokópiou peňažného denníka, že výdavky boli zaúčtované.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    konkrétne tie dotácie z poľnohospodárskej agentúry (pre SHR) ma zaujímali .. napríklad dotácia na plochu ?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Katy a R Pozri príspevok
    konkrétne tie dotácie z poľnohospodárskej agentúry (pre SHR) ma zaujímali .. napríklad dotácia na plochu ?
    Dotácia na plochu a na VDJ, to sú priame platby s povahou príplatku - na zmiernenie nehospodárnosti, ktoré určite idú k veľkým nákladom a výdavkom. Tam sú skutočné výdavky určite vyššie, ako 40% . Podobne motivačné dotácie za dosiahnutie určitého podporovaného cieľa, alebo strpenie obmedzenia. Ale ak je dotácia vopred, na niečo ... a ešte takmer žiadne výdavky neboli, tak tá je zrejme na nákup niečoho /preukázateľného/ , čo pomôže a musí rozbehnúť činnosť, inak sa vracia späť poskytovateľovi.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.