Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku 2012

Mám otázku, manžel si chce na mňa uplatniť odpočítateľnú položku zo základu dane. Zarátava sa do príjmu manželky aj poberanie dávok v nezamestnanosti? V roku 2012 som 2 mesiace pracovala a ostatné som bola evidovaná na úrade práce. Dávky v nezamestnanosti som poberala 6 mesiacov. Iný príjem - okrem výplaty a dávok som nemala.

Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Monika Pintérová Pozri príspevok
Mám otázku, manžel si chce na mňa uplatniť odpočítateľnú položku zo základu dane. Zarátava sa do príjmu manželky aj poberanie dávok v nezamestnanosti? Zaratáva. V roku 2012 som 2 mesiace pracovala a ostatné som bola evidovaná na úrade práce. Dávky v nezamestnanosti som poberala 6 mesiacov. Iný príjem - okrem výplaty a dávok som nemala.

Ďakujem za odpoveď
V texte.
0 0
Monika Pintérová Monika Pintérová
ďakujem za odpoveď :-)

a ešte jedna otázka - budem si podávať daňové priznanie za rok 2012, aj tam sa zarátáva príjem z dávok v nezamestnanosti ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Monika Pintérová Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď :-)

a ešte jedna otázka - budem si podávať daňové priznanie za rok 2012, aj tam sa zarátáva príjem z dávok v nezamestnanosti ?
jasne, aj príjem z positenia v nezamestnanosti je príjmom pre posúdenie nároku na odp. položku na manžela/ lku....
0 0
Monika Pintérová Monika Pintérová
myslela som tým, že ja si budem podávať daňové priznanie (za tie dva mesiace čo som pracovala) a či aj vtedy treba priložiť potvrdenie o poberaní dávky
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Monika Pintérová Pozri príspevok
myslela som tým, že ja si budem podávať daňové priznanie (za tie dva mesiace čo som pracovala) a či aj vtedy treba priložiť potvrdenie o poberaní dávky
v tvojmu DP nie je podmienka prikladať potvrdenia o poberaní PvN......
potvrdenia o zdan. mzde je povinnosťou......
0 0
Fucta Fucta

Fucta je offline (nepripojený) Fucta

Dobrý, ja by som sa chcela spýtať či si môže na mňa uplatniť manžel odpočítateľnú položku aj keď mal celý minulý rok len minimálnu mzdu?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
kvjetecko kvjetecko

kvjetecko je offline (nepripojený) kvjetecko

A ako je to s materskou, ked bola vyplatena v januari 2012, ale za december 2011? Ma si ju manzel dat ako prijem alebo nie?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

kvjetecko Pozri príspevok
A ako je to s materskou, ked bola vyplatena v januari 2012, ale za december 2011? Ma si ju manzel dat ako prijem alebo nie?
áno, je príjmom v roku 2012 pri nárokovaní nčzd na manželku
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Fucta Pozri príspevok
Dobrý, ja by som sa chcela spýtať či si môže na mňa uplatniť manžel odpočítateľnú položku aj keď mal celý minulý rok len minimálnu mzdu?
Ďakujem za odpoveď.
ak mal len minimálnu mzdu, a iné zdanitelné príjmy nemal, tak nezdanitelná časť na neho mu stačí, aby neplatil dane
3 0
Fucta Fucta

Fucta je offline (nepripojený) Fucta

ewita888 Pozri príspevok
ak mal len minimálnu mzdu, a iné zdanitelné príjmy nemal, tak nezdanitelná časť na neho mu stačí, aby neplatil dane
Ja som myslela či si môže manžel uplatniť NČZD na mňa (manželku) ak mal celý rok len minimálnu mzdu, či má nárok si aj vtedy uplatniť NČZD na manželku. Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Fucta Pozri príspevok
Ja som myslela či si môže manžel uplatniť NČZD na mňa (manželku) ak mal celý rok len minimálnu mzdu, či má nárok si aj vtedy uplatniť NČZD na manželku. Ďakujem
a prečo???
či si uplatní na teba či nie, nemajú mu aké preddavky vrátiť....z MM sa preddavky neplatili...
môže požiadať o zamestnaneckú prémiu....
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Fucta Pozri príspevok
Ja som myslela či si môže manžel uplatniť NČZD na mňa (manželku) ak mal celý rok len minimálnu mzdu, či má nárok si aj vtedy uplatniť NČZD na manželku. Ďakujem
veď už máš napísané - že ak mal minimálnu mzdu - tak netreba. Nemá význam!!!!
Skôr sa tam treba pozrieť, či nie je nárok na zamestnaneckú prémiu
2 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Dobrý deň, potreboval by som poradiť, vypĺňam žiadosť o vykonanie výpočtu dane a o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň a neviem či si môžem uplatniť nezdaniteľnúčasť zd na manželku. 01 až 09 bola na rodičovskej a poberala len rodičovský príspevok. Zamestnávateľ jej však počas RD prispieval do III. pilera. Od 1.10 nastúpila jej príjem bol pre OČR a čerpanie zostatku dovolenky z predchádzajúceho obdobianíykz. Neviete mi prosím poradiť, do akej výškz je príjmu si môžem uplatniť znížene základu d. na manželku a či sa aj do príjmu započítava aj príspevok na dovolenku zo soc. fondu a príspevok na investičko, čo prispieva zamestnávateľ?

ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

majkii Pozri príspevok
Dobrý deň, potreboval by som poradiť, vypĺňam žiadosť o vykonanie výpočtu dane a o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň a neviem či si môžem uplatniť nezdaniteľnúčasť zd na manželku. 01 až 09 bola na rodičovskej a poberala len rodičovský príspevok. Zamestnávateľ jej však počas RD prispieval do III. pilera. Od 1.10 nastúpila jej príjem bol pre OČR a čerpanie zostatku dovolenky z predchádzajúceho obdobianíykz. Neviete mi prosím poradiť, do akej výškz je príjmu si môžem uplatniť znížene základu d. na manželku a či sa aj do príjmu započítava aj príspevok na dovolenku zo soc. fondu a príspevok na investičko, čo prispieva zamestnávateľ?

ďakujem
zákon presne definuje, ktoré príjmy nepatria do príjmu manželky. Všetky ostatné príjmy tam teda patria!
V tomto prípade tam patria všetky príjmy, ktoré si uviedla - okrem rodičovského príspevku. Teda všetky príjmy (hrubé) od zamestnávateľa (bude to mať na potvrdení uvedené) a tiež ošetrovné zo SP! A súčet týchto svojich príjmov môže znížiť o zaplatené poistné do SP a ZP (to tiež bude na tom potvrdení).
2 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Zdravím
Ak mala manželka príjem z prenájmu 400eur, berie sa do úvahy táto suma alebo znížená o výdavky súvisiace s prenájmom (400-220eur)?
A akým tlačivom treba dokladovať príjem z prenájmu manželky?

Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bendo Pozri príspevok
Zdravím
Ak mala manželka príjem z prenájmu 400eur, berie sa do úvahy táto suma alebo znížená o výdavky súvisiace s prenájmom (400-220eur)?
A akým tlačivom treba dokladovať príjem z prenájmu manželky?

Ďakujem
ÁNo, suma 400 je jej vlastným príjmom, ak nemala iné. Doklad netreba žiaden, stačí v RZ, alebo v DP jednoducho len uviesť.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
ďakujem
a ešte trošku mimo témy, potom vymažem.....

odporúča sa, aby podali obaja DP B a príjem z prenájmu uvedú nula (byt prenajímajú obaja a po rozdelení bol príjem nižší ako 500eur). Stále to platí, že?
1 0
Majky11 Majky11

Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

Som kto som...
Spytam sa aj ja na tuto temu... Manzelka poberala cely minuly rok rodicovsky prispevok... Zaratava sa to do jej prijmu alebo nie ? Kolko si teda mozem uplatnit odp. polozku na manzelku ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Majky11 Pozri príspevok
Spytam sa aj ja na tuto temu... Manzelka poberala cely minuly rok rodicovsky prispevok... Zaratava sa to do jej prijmu alebo nie ? Kolko si teda mozem uplatnit odp. polozku na manzelku ?
RP sa do vlastného príjmu manželky nepočíta.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Majky11 Pozri príspevok
Spytam sa aj ja na tuto temu... Manzelka poberala cely minuly rok rodicovsky prispevok... Zaratava sa to do jej prijmu alebo nie ? Kolko si teda mozem uplatnit odp. polozku na manzelku ?
RP nepatrí medzi príjmy, o ktoré sa ponižuje jej NČZD pre druhého z manželov-......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať