Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012

Chcem sa opýtať, či má manžel nárok uplatniť si odpočítateľnú položku na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012 - manželka bola počas celého roka na rodičovskom príspevku. Zaujíma ma ale tá časť novely zákona, ktorá sa týka toho, že manželka musí byť na rodičovskom príspevku do veku 3 rokov dieťaťa. V prípade, že tento rok musím nastúpiť do práce skôr - ako bude mať dieťa 3 roky, tak si to manžel nemôže uplatniť. Alebo toto platí až pre tento rok a na rok 2012 sa to nevzťahuje a je to ešte po starom. Ďakujem za skorú odpoveď
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jbjarka Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, či má manžel nárok uplatniť si odpočítateľnú položku na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012 - manželka bola počas celého roka na rodičovskom príspevku. Zaujíma ma ale tá časť novely zákona, ktorá sa týka toho, že manželka musí byť na rodičovskom príspevku do veku 3 rokov dieťaťa. V prípade, že tento rok musím nastúpiť do práce skôr - ako bude mať dieťa 3 roky, tak si to manžel nemôže uplatniť. Alebo toto platí až pre tento rok a na rok 2012 sa to nevzťahuje a je to ešte po starom. Ďakujem za skorú odpoveď
Za rok 2012 si NČZD na manželku môže uplatniť.
0 0
jbjarka jbjarka

jbjarka je offline (nepripojený) jbjarka

Chcem sa ešte opýtať, aké potvrdenie potrebujem k tomu priložiť - či zo sociálne poisťovni, prípadne zo zamestnanie, že som nepoberala žiadny príjem len rodičovský príspevok. ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jbjarka Pozri príspevok
Chcem sa ešte opýtať, aké potvrdenie potrebujem k tomu priložiť - či zo sociálne poisťovni, prípadne zo zamestnanie, že som nepoberala žiadny príjem len rodičovský príspevok. ďakujem
Nepotrebuješ žiadne potvrdenie. Napísala som to priamo do odkazov.
0 0
zuzana909 zuzana909

zuzana909 je offline (nepripojený) zuzana909

Tweety Pozri príspevok
Nepotrebuješ žiadne potvrdenie. Napísala som to priamo do odkazov.
táto podmienka platí aj pre ročné zúčtovanie za rok 2012 alebo sa to týka až ročného zúčtovania za rok 2013

mám zamestnanca a jeho manželka je evidovaná na úrade práce, môžem mu ešte uplatniť odpočítateľnú položku alebo už nie?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zuzana909 Pozri príspevok
táto podmienka platí aj pre ročné zúčtovanie za rok 2012 alebo sa to týka až ročného zúčtovania za rok 2013

mám zamestnanca a jeho manželka je evidovaná na úrade práce, môžem mu ešte uplatniť odpočítateľnú položku alebo už nie?
za rok 2013? teraz?
0 0
zuzana909 zuzana909

zuzana909 je offline (nepripojený) zuzana909

Mila123 Pozri príspevok
za rok 2013? teraz?
ročné zúčtovanie za rok 2012, budem robiť vo výplatách asi 02/2013 a manželka bola nezamestnaná celý rok 2012
môžem uplatniť alebo už nie?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
zuzana909 Pozri príspevok
táto podmienka platí aj pre ročné zúčtovanie za rok 2012 alebo sa to týka až ročného zúčtovania za rok 2013

mám zamestnanca a jeho manželka je evidovaná na úrade práce, môžem mu ešte uplatniť odpočítateľnú položku alebo už nie?
zuzana909, teraz riešime priznania za rok 2012 a platia zákony platné do 31.12.2012
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
zuzana909 Pozri príspevok
ročné zúčtovanie za rok 2012, budem robiť vo výplatách asi 02/2013 a manželka bola nezamestnaná celý rok 2012
môžem uplatniť alebo už nie?
Môžeš . To,že zúčtovanie budeš robiť vo výplatách 2/2013, nič nemení na skutočnosti, že je to zúčtovanie za rok 2012.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Melnick Pozri príspevok
Môžeš . To,že zúčtovanie budeš robiť vo výplatách 2/2013, nič nemení na skutočnosti, že je to zúčtovanie za rok 2012.
súhlasím.....
ale vysporiadaj preplatok so štát. rozpočtom spoločne s ostatnými zamestnancami......
0 0
zuzana909 zuzana909

zuzana909 je offline (nepripojený) zuzana909

zuzana909 Pozri príspevok
ročné zúčtovanie za rok 2012, budem robiť vo výplatách asi 02/2013 a manželka bola nezamestnaná celý rok 2012
môžem uplatniť alebo už nie?
už som si to našla:
Nezdaniteľná časť na manželku/manžela

  • sprísnia sa podmienky na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela
  • túto nezdaniteľnú časť základu dane si bude môcť uplatniť manžel/manželka žijúca s daňovníkom v spoločnej domácnosti, v prípade:
    • ak sa stará o dieťa do dovŕšenia 3, resp. 6 rokov života dieťaťa, a to do zániku nároku na rodičovský príspevok na dieťa alebo
    • ak poberá príspevok na opatrovanie alebo
    • ak je evidovaná ako uchádzač o zamestnanie


teda ak je evidovaná na úrade práce tak môže ale ak je dobrovoľne nezamestnaná tak nemôže
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zuzana909 Pozri príspevok
už som si to našla:
Nezdaniteľná časť na manželku/manžela

  • sprísnia sa podmienky na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela
  • túto nezdaniteľnú časť základu dane si bude môcť uplatniť manžel/manželka žijúca s daňovníkom v spoločnej domácnosti, v prípade:
    • ak sa stará o dieťa do dovŕšenia 3, resp. 6 rokov života dieťaťa, a to do zániku nároku na rodičovský príspevok na dieťa alebo
    • ak poberá príspevok na opatrovanie alebo
    • ak je evidovaná ako uchádzač o zamestnanie

teda ak je evidovaná na úrade práce tak môže ale ak je dobrovoľne nezamestnaná tak nemôže
asi tak nejako sa to vysvetľuje....ale toto ťa zaujíma až v r 2014 pri RZD za rok 2013
0 0
zuzana909 zuzana909

zuzana909 je offline (nepripojený) zuzana909

Mila123 Pozri príspevok
asi tak nejako sa to vysvetľuje....ale toto ťa zaujíma až v r 2014 pri RZD za rok 2013
ďakujem, ešte jedna otázka:
- zamestnanec je ženatý, žije s manželkou v spoločnej domácnosti, manželka má dieťa z predchádzajúceho manželstva
- môže si jej súčasný manžel uplatniť daňovú bonus na dieťa pri ročnom zúčtovaní, manželka nemohla bola nezamestnaná
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzana909 Pozri príspevok
ďakujem, ešte jedna otázka:
- zamestnanec je ženatý, žije s manželkou v spoločnej domácnosti, manželka má dieťa z predchádzajúceho manželstva
- môže si jej súčasný manžel uplatniť daňovú bonus na dieťa pri ročnom zúčtovaní, manželka nemohla bola nezamestnaná
Áno, môže.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zuzana909 Pozri príspevok
ďakujem, ešte jedna otázka:
- zamestnanec je ženatý, žije s manželkou v spoločnej domácnosti, manželka má dieťa z predchádzajúceho manželstva
- môže si jej súčasný manžel uplatniť daňovú bonus na dieťa pri ročnom zúčtovaní, manželka nemohla bola nezamestnaná
môže si uplatniť aj DB na dieťa manželky......ale pozor iba na to, aby za rok 2012 boli už sobášení.......inak ok....
1 0
zuzana909 zuzana909

zuzana909 je offline (nepripojený) zuzana909

ďakujem, sobáš mali ešte v roku 2011
0 0
monika.m.b monika.m.b

monika.m.b je offline (nepripojený) monika.m.b

ahojte.potrebujeme radu.min. rok som bola do 26.10.2012 na RD a nemala som žiadny príjem(predpokladám,že rodičovský príspevok sa neráta za príjem),potom som sa zaevidovala na úpsvar,dnes mi prišlo rozhodnutie zo soc.poisťovne o tom,že nám nárok na podporu od toho dátumu,ale zatiaľ mi nič nebolo vyplatené.zarátava sa toto do príjmu,alebo nie.a ešte jedna vec.od nástupu na úpsvar som si našla aj brigádu.ako príjem sa zarátava to,čo som dostala min. rok,alebo aj výplata za december,ktorá prišla samozrejme teraz v januári?potrebujeme na manželove daňové,nech vieme,akú sumu má uviesť na odpočítateľnú položku.dúfam,že som to napísala zrozumiteľne
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monika.m.b Pozri príspevok
ahojte.potrebujeme radu.min. rok som bola do 26.10.2012 na RD a nemala som žiadny príjem(predpokladám,že rodičovský príspevok sa neráta za príjem),potom som sa zaevidovala na úpsvar,dnes mi prišlo rozhodnutie zo soc.poisťovne o tom,že nám nárok na podporu od toho dátumu,ale zatiaľ mi nič nebolo vyplatené.zarátava sa toto do príjmu,alebo nie.a ešte jedna vec.od nástupu na úpsvar som si našla aj brigádu.ako príjem sa zarátava to,čo som dostala min. rok,alebo aj výplata za december,ktorá prišla samozrejme teraz v januári?potrebujeme na manželove daňové,nech vieme,akú sumu má uviesť na odpočítateľnú položku.dúfam,že som to napísala zrozumiteľne
Tak ako, mala si alebo nemala žiaden príjem? Takže upresni. ALe asi mala. Manžel si uplatní len rozdiel medzi príjmom zo ZČ, teda aj z dohody, ponížený o zaplatené odvody).
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Tweety Pozri príspevok
Tak ako, mala si alebo nemala žiaden príjem? Takže upresni.
ak sa nemýlim, tu ide o to, že mala dávku v nezamestnanosti priznanú ešte v r. 2012, ale výplata bola v roku 2013, a teraz má dilemu, kam má vyplatená dávka patriť....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mila123 Pozri príspevok
ak sa nemýlim, tu ide o to, že mala dávku v nezamestnanosti priznanú ešte v r. 2012, ale výplata bola v roku 2013, a teraz má dilemu, kam má vyplatená dávka patriť....
Ešte ju asi nemala vyplatenú, ale píše, že mala brigády, aj výplatu, ale píše aj to, že nemala príjem, tak nech to upresní.
0 0
monika.m.b monika.m.b

monika.m.b je offline (nepripojený) monika.m.b

na upresnenie.do 25.10.2012 som nemala žiadny príjem,bola som na RD(to sa asi nezapočítava do príjmu),od 26.10.2012 som sa zaevidovala na úpsvar.dnes mi prišlo rozhodnutie zo soc. poisťovne o priznaní podpory,ale nič som ešte nemala vyplatené.a od 1.11.2012 mám dohodu o brigáde.je mi jasné,že toto je príjem,len neviem,či zarátať aj výplatu za december,kedže prišla až v januári.a teraz mi napadla ešte jedna vec.z predchádzajúcej práce mi majú preplatiť zostatkovú dovolenku,ale ešte stále vyplatená nebola,či aj to zarátať,alebo nie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať