Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012

Chcem sa opýtať, či má manžel nárok uplatniť si odpočítateľnú položku na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012 - manželka bola počas celého roka na rodičovskom príspevku. Zaujíma ma ale tá časť novely zákona, ktorá sa týka toho, že manželka musí byť na rodičovskom príspevku do veku 3 rokov dieťaťa. V prípade, že tento rok musím nastúpiť do práce skôr - ako bude mať dieťa 3 roky, tak si to manžel nemôže uplatniť. Alebo toto platí až pre tento rok a na rok 2012 sa to nevzťahuje a je to ešte po starom. Ďakujem za skorú odpoveď
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lepetka Pozri príspevok
hrubá mzda za min rok bola okolo 680 eur...bola to príležitostná brigáda, pár hodín do mesiaca, tak preto tá suma....sťahovali mi každý mesiac 19% daň...takže potrebujem vyhlásenie o príjme z danej firmy a to musí manžel doložiť k tým papierom? ďakujem veľmi pekne za odpovede
Do vlastného príjmu manželky sa zahrňu hrubá mzda. Manžel si na teba uplatní NČZD vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a tvojou hrubou mzdou.

Zrazenú daň si vysporiadaš sama - podaním DP typu A, alebo žiadosťou o vykonanie ročného zúčtovania dane u zamestnávatela. Nemá žiadny vplyv na uplatnenie NČZD na manželku (u tvojho manžela).
3 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monika.m.b Pozri príspevok
na upresnenie.do 25.10.2012 som nemala žiadny príjem,bola som na RD(to sa asi nezapočítava do príjmu),od 26.10.2012 som sa zaevidovala na úpsvar.dnes mi prišlo rozhodnutie zo soc. poisťovne o priznaní podpory,ale nič som ešte nemala vyplatené.a od 1.11.2012 mám dohodu o brigáde.je mi jasné,že toto je príjem,len neviem,či zarátať aj výplatu za december,kedže prišla až v januári.a teraz mi napadla ešte jedna vec.z predchádzajúcej práce mi majú preplatiť zostatkovú dovolenku,ale ešte stále vyplatená nebola,či aj to zarátať,alebo nie
Áno, príjem z dohody, aj príjem z dec. výplaty, preplatenú dovolenku,( budeš mať potvrdenie o príjmoch zo ZČ) ak budú vyplatené do 31.1.2013. NČ bude teda len rozdiel medzi ňou a tvojími hrubými príjmami zo ZČ,(poníž. o zaplatené odvody.
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

cinky16
a este mam jednu otazku, manzel bol zamestnany od januara do novembra 2013, v decembri bol na PN tri tyzdne a potom evidovany na UP, pripocitava sa mu ku prijmu nemocenska davka, ktoru este nemal za december vyplatenu do roku 2013? a tak isto si poziadal o davku v nezamestnanosti, est mu neprislo ani rozhodnutie, ale vieme, ze ma narok bude sa aj tato davka zapocitavat do prijmu v roku 2013 ked mu bude vyplatena az v 2014?
nie, či dávka nemocenská alebo dávka v nezamestnanosti nie sú zdaniteľným príjmom... u manžela sa nezdaňujú
2 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

bol evidovaný na úrade práce?
nemocenské aj podpora sa rátajú do jeho príjmu..
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zuzana909 Pozri príspevok
ďakujem, ešte jedna otázka:
- zamestnanec je ženatý, žije s manželkou v spoločnej domácnosti, manželka má dieťa z predchádzajúceho manželstva
- môže si jej súčasný manžel uplatniť daňovú bonus na dieťa pri ročnom zúčtovaní, manželka nemohla bola nezamestnaná
môže si uplatniť aj DB na dieťa manželky......ale pozor iba na to, aby za rok 2012 boli už sobášení.......inak ok....
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

romy16 Pozri príspevok
Dobrý deň,
v roku 2012 som bola 6 mesiacov nezamestnaná a nemala žiadne príjmy, potom som pracovala a uplatňovala si NČZD u svojho zamestnávateľa. Chcem sa spýtať, či si môžem uplatniť celú NČZD za rok 2012 pri RZD u svojho zamestnávateľa a zároveň či si môže za mňa uplatniť celú NČZD aj môj manžel u svojho zamestnávateľa (samozrejme po odpočítaní môjho príjmu).
Áno, odpoveď na obidve otázky je áno.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

valéria smejová Pozri príspevok
Aké potvrdenie musí donieť aby bol tento príjem preukázaný?
ak sa pýtaš ako mzdárka - tak len mažel uvedie príjem manželky do žiadosti o RZD a podpíše. Ak si bude robiť DP sám - tak tam takisto tento príjem uvedie a podpíše.
To potvrdenie zo SP si môže vypýtať - a nech si to doma pekne odloží pre prípad kontroly!
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Soňula Pozri príspevok
Prosím Vás, toto platí až v tomto roku 2013? Ak mala manželka SZČO príjem za rok 2012: 3325 -/poistné a príspevky 445/ = 2880,-Eur. Môže si SZČO uplatníť na manželku zvyšok nezdaniteľnej časti za rok 2012 / t.j.764,74/, aj keď celý rok pracovala, nestarala so o dieťa?
Moc ďakujem za odpoveď.
Platí prvýkrát pri RZD alebo DP za rok 2013 - teda v roku 2014
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

aglv Pozri príspevok
Prosím Vás o usmernenie.
Môžem si u svojho zamestnávateľa pri ročnom zúčtovaní uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela ak mal nízky príjem aj napriek tomu, že mu budem robiť daňové priznanie a výjde mu zamestnanecká prémia? Nevylučuje sa to nejako?
Vopred ďakujem.
ÁNo, môžeš. NČ bude rozdiel medzi jeho príjmom, zníženým o odvody a celkovou NČ za rok.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ester plus Pozri príspevok
Manžel, ktorý si chce uplatniť odpočet na manželku a tej bola vyplatená nemocenská dávka za 12/2012 16.01.2013 by nemala ísť do príjmu manželky roku 2012. Uvažujem správne?
ÁNo, správne.
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Ester plus Pozri príspevok
Ďakujem a ak tento manžel donesie aj potvrdenie o príjme maželky zo zamestnania, ktorá tam pracovala v mesiaci 9,10,11,12/2012 tak potom príjem zo závislej činnosti tejto maželky vyplatený do 31.01.2013 je jej príjmom posudzovaným pre výšku príjmu za rok 2012?
áno, tento príjem sa zarátava do tvojho príjmu pre rok 2012
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ivana2703 Pozri príspevok
Ja sa chcem opýtať, SZČO si môže uplatniť odp. položku na manželku, ktorá celý rok dostávala opatrovateľský príspevok?
nuž - ak by mu nejaká vyšla, tak si môže uplatniť. Ale NČZD na manželku bude v tomto prípade len rozdiel medzi NČZD (základnou) a príjmom manželky (príspevok na opatrovanie plus ostatné príjmy - ak mala - napr výhra, prenájom ..a mínus odvody - ak nejaké platila)
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mija33
Manžel podnikateľ má prijmy do 10/2013 - 5000,- EUR, platil si odvody. Od 11/2013 bohužial ide na úrad práce. Môže si jeho manželka odpočítať v práci odpočitateľnú položku na manžela v roku 2014?
Nemôže, jeho príjmy sú vyššie ako ročná NČZD za rok 2013 (ak sa pýtaš na DP za rok 2013)
1 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Čo nechápeš na vete: · rozdiel medzi sumou 3 735,94 a vlastným príjmom manželky (manžela) žijúcej s ním v domácnosti, ak manželka (manžel) mala vlastný príjem nepresahujúci sumu 3 735,94 eura

5000 - 2000 = 3000
3.735,94 - 3000 = 735,94

Manželka si môže na manžela odpočítať nezdaniteľnú časť v sume 735,94, ak boli manželia celý rok a žili v spoločnej domácnosti.

Tých 5000 musí byť PRÍJEM !!! nie po odpočítaní výdavkov !!!
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

linko1
môže si danovník uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku ak manželka v roku 2013 celý rok poberala rodičovský príspevok a zároveň bola na PN cca 11 miesiacov z dobrovolného poistenia a jej príjmy z PN presiahli sumu 3 735,94 ....? dakujem za odpoveď
Nemocenské sa zahrňa do vlastného príjmu manželky, vyplatená suma je vyššia ako ročná NČZD, nemá si čo na manželku uplatniť
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

cinky16
Prosim Vas a ked som bola na RD do 16.12.2013 a od 17.12.2013 evidovana na UP a popri RP som mala cely rok dohodu, prijem z etejto dohody bol 360 eur za rok, moze si manzel uplatnit na mna NCZD, pretoze citam, ze moze len vtedy, ak sa rodic stara o dieta do veku 3 rokov, ale ako je to s tou dohodou? ked som mala svoj prijem ale len 360 eur?
áno, môže , tvoj príjem bude 360 € - zaplatené povinné poistenie
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

cinky16
ak manzel bol zamestnany od januara 2013 do novembra 2013
/t.j. 11 mesiacov/ potom 3 tyzdne PN a evidencia na UP ma narok na celu nezdanitelnu ciastku? alebo len za tych 11 mesiacov?
nárok má stále na celú, či pracuje a či nie, týka sa to odpočtu na seba.....
pretože si zaradila svoju otázku do nesprávnej témy

iné by to bolo keby si si ty ako manželka chcela uplatniť odpočet na manžela, v tom prípade pravdepodobne nevznikne nárok, neviem výšku príjmu, výšku ND a od kedy bol registrovaný na uP (pravdepodobne od 01 12 2013 to nebolo).....
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

toria
..... raz sa v debatách píše, že PN je jeho príjem, raz nie... ako postupovať?
nemyslím si, že na porade sa píše raz tak, raz tak ...teda ak sa bavíme o príjme manžela/ky.
Aj v tejto debate je to veľmi jasne napísané niekoľko-krát.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

toria
Prosím Vás žena je SZČO, manžel bol v 2013 3 mesiace PN a potom nezamestnaný. Môžem si na neho uplatniť celú odpočítateľnú položku, alebo odrátam PNku. raz sa v debatách píše, že PN je jeho príjem, raz nie... ako postupovať?
Raz tak raz onak, treba čítať, kedy tak a kedy onak Treba rozlíšovať súvislosti medzi tým. Nemocenské nie je zdaniteľným príjmom daňovníka ale do vlastného príjmu na uplatnenie NČ na manžela(ku) sa počíta.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jbjarka Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, či má manžel nárok uplatniť si odpočítateľnú položku na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012 - manželka bola počas celého roka na rodičovskom príspevku. Zaujíma ma ale tá časť novely zákona, ktorá sa týka toho, že manželka musí byť na rodičovskom príspevku do veku 3 rokov dieťaťa. V prípade, že tento rok musím nastúpiť do práce skôr - ako bude mať dieťa 3 roky, tak si to manžel nemôže uplatniť. Alebo toto platí až pre tento rok a na rok 2012 sa to nevzťahuje a je to ešte po starom. Ďakujem za skorú odpoveď
Za rok 2012 si NČZD na manželku môže uplatniť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať