Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012

Chcem sa opýtať, či má manžel nárok uplatniť si odpočítateľnú položku na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012 - manželka bola počas celého roka na rodičovskom príspevku. Zaujíma ma ale tá časť novely zákona, ktorá sa týka toho, že manželka musí byť na rodičovskom príspevku do veku 3 rokov dieťaťa. V prípade, že tento rok musím nastúpiť do práce skôr - ako bude mať dieťa 3 roky, tak si to manžel nemôže uplatniť. Alebo toto platí až pre tento rok a na rok 2012 sa to nevzťahuje a je to ešte po starom. Ďakujem za skorú odpoveď
Usporiadat
klauda klauda

klauda je offline (nepripojený) klauda

Dobrý deň, akosi som to nepochopila chcem sa spýtať či mi niekto pomôže ohladne aj mojej situácie...v roku 2012 som bola zamestnaná do 15.2.2012 - dostala som z práce potvrdenie o príjme FO za daný rok, potom som bola vedená do 31.7.2012 na UPSVaR, poberala som dávku v nezamestnanosti, a od 1.8.2012 som prešla na predlžený rodičovský príspevok zo zdravotných dôvodov dieťata do 6 rokov. V manželovej práci sú akési veľmi "múdre" účtovničky, neporadia mi aj ked som sa pýtala slušne...vraj si mám narátať či mi suma mojich príjmov neresahuje výšku 3664,74€...ale ja sa cchem spýtať čo mám rátať do tej sumy????prepáčte možno pre niekoho hlupa otázka ale ja si neviem rady...patrí tam z potvrdenia o príjmoch FO z práce čiastočný základ dane? riadok 4? a predpokladám že tam patrí aj dávka v nezamestnanosti...a čo ten rodičovský príspevok? niekte sa píše že áno, a niekte že nie...mám v tom chaos...poprosím o radu??? veľmi dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

klauda Pozri príspevok
Dobrý deň, akosi som to nepochopila chcem sa spýtať či mi niekto pomôže ohladne aj mojej situácie...v roku 2012 som bola zamestnaná do 15.2.2012 - dostala som z práce potvrdenie o príjme FO za daný rok, potom som bola vedená do 31.7.2012 na UPSVaR, poberala som dávku v nezamestnanosti, a od 1.8.2012 som prešla na predlžený rodičovský príspevok zo zdravotných dôvodov dieťata do 6 rokov. V manželovej práci sú akési veľmi "múdre" účtovničky, neporadia mi aj ked som sa pýtala slušne...vraj si mám narátať či mi suma mojich príjmov neresahuje výšku 3664,74€...ale ja sa cchem spýtať čo mám rátať do tej sumy????prepáčte možno pre niekoho hlupa otázka ale ja si neviem rady...patrí tam z potvrdenia o príjmoch FO z práce čiastočný základ dane? riadok 4? a predpokladám že tam patrí aj dávka v nezamestnanosti...a čo ten rodičovský príspevok? niekte sa píše že áno, a niekte že nie...mám v tom chaos...poprosím o radu??? veľmi dakujem
Do vlastného príjmu manželky zahrnieš hrubú mzdu (zníženú o poistné) zo zamestnania + dávku v nezamestnanosti (potvrdenie ti vystaví SP)
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, nezahrňa sa do vlastného príjmu manželky.

Akú mzdu si mala vyplatenú od zamestnávatela ?
0 0
klauda klauda

klauda je offline (nepripojený) klauda

ja si nepamätám, ale...ked už predsa som pozrela do účtov, tak čistý príjem na mesiac 01/2012 a 2/2012 + odstupné, som dostala na účet cca 3228€....alebo nájdem na potvrdení o príjmoch FO zo závislej činnosti za rok 2012 ten údaj presnejšie? hm...nieje to čiastkový základ dane? tam mám napísané 3059€....vdaka za pomoc
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

klauda Pozri príspevok
ja si nepamätám, ale...ked už predsa som pozrela do účtov, tak čistý príjem na mesiac 01/2012 a 2/2012 + odstupné, som dostala na účet cca 3228€....alebo nájdem na potvrdení o príjmoch FO zo závislej činnosti za rok 2012 ten údaj presnejšie? hm...nieje to čiastkový základ dane? tam mám napísané 3059€....vdaka za pomoc
Nájdeš na potvrdení - je to hrubá mzda znížená o zaplatené poistné. Čistú mzdu máš po odpočítaní dane.

Už z tohto príjmu vyplýva, že si vlastný príjem manželky prekročila zo zamestnania, keď k tomu ešte pripočítaš dávku v nezamestnanosti, manžel si žiadnu NČZD uplatniť na teba nemôže.
0 0
klauda klauda

klauda je offline (nepripojený) klauda

ahá už to chápem...dakujem za odpoved, už som spokojnejšia...hoc NCZD uplatniť si manžel nemôže...pomohli ste mi veľmi
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

ale isto vám bola zrazená daň zo zamestnania za tie dva mesiace, tak môžete požiadať o jej vrátenie.
0 0
klauda klauda

klauda je offline (nepripojený) klauda

waw...a koho mám požiadať o vrátenie dane? viete mi to vysvetliť???dakujem
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Tweety Pozri príspevok
Nemocenské, ktoré od SP dostala až v januári nie je príjmom roka 2012, a materské, ak ho dostala ešte v dec., tak je príjmom 2012. Rovnako aj dávka v nezamestnanosti zaplatená v dec. je počítaná do vlastného príjmu na uplatnenie NČ.
a nevadí, keď na manželkinom potvrdení zo SP o výške vyplatenej nemocenskej je aj údaj za 12/12 vyplatený v 1/13? Bude sa to dokladovať k RZD pre manžela.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

klauda Pozri príspevok
waw...a koho mám požiadať o vrátenie dane? viete mi to vysvetliť???dakujem
podať vlastné daňové priznanie
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

mizu24 Pozri príspevok
a nevadí, keď na manželkinom potvrdení zo SP o výške vyplatenej nemocenskej je aj údaj za 12/12 vyplatený v 1/13? Bude sa to dokladovať k RZD pre manžela.
inak podotýkam, sú dve stanoviska z DRSR.sk
v jednom stanovisku sa uvádza, že príjem zo SP sa berie vtedy keď je vyplatený a v druhom stanovisku sa berie obdobne ako mzdy, (ak sú vyplatené do 31 01 patria do roka predchádzajúcehoˇ)
0 0
vikula vikula

vikula je offline (nepripojený) vikula

prosím o radu -manžel minulý rok od 01/12 do 05/12 poberal nem.davky,od 5/12-11/12 dávky v nezamest. no a v 12/12 mu priznali čiast.inval.dôchodok od 5/12 a následne aj vyplatili za celé obdobie + za 1/13 ešte v decembri 2012.Od 5/12 je vedený na úrade práce.Nijaké iné prijmy nemal.
Mám nárok na Nčzd a manžel musí podať DP?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

vikula Pozri príspevok
prosím o radu -manžel minulý rok od 01/12 do 05/12 poberal nem.davky,od 5/12-11/12 dávky v nezamest. no a v 12/12 mu priznali čiast.inval.dôchodok od 5/12 a následne aj vyplatili za celé obdobie + za 1/13 ešte v decembri 2012.Od 5/12 je vedený na úrade práce.Nijaké iné prijmy nemal.
Mám nárok na Nčzd a manžel musí podať DP?
A je súčet týchto jeho príjmov (všetko patrí do príjmu manžela) menší, ako 3644 ? ... Ak áno - uveď tento príjem manžela do svojej žiadosti o RZD . Ak nie - nemá význam.
Ak manžel nepoberal žiadne zdaniteľné príjmy - nemá povinnosť robiť DP (do zdaniteľných príjmov dávky zo SP nepatria)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mizu24 Pozri príspevok
a nevadí, keď na manželkinom potvrdení zo SP o výške vyplatenej nemocenskej je aj údaj za 12/12 vyplatený v 1/13? Bude sa to dokladovať k RZD pre manžela.
To potvrdenie je pre manžela (doma dobre odložiť) - k žiadosti o RZD ho netreba prikladať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vikula Pozri príspevok
prosím o radu -manžel minulý rok od 01/12 do 05/12 poberal nem.davky,od 5/12-11/12 dávky v nezamest. no a v 12/12 mu priznali čiast.inval.dôchodok od 5/12 a následne aj vyplatili za celé obdobie + za 1/13 ešte v decembri 2012.Od 5/12 je vedený na úrade práce.Nijaké iné prijmy nemal.
Mám nárok na Nčzd a manžel musí podať DP?
Uveď výšku tých dávok. Do vlastného príjmu manžela sa zahrňa nemocenské, dávka v nezamestnanosti aj inv.dôchodok.
Manžel nepodáva DP, lebo ani jedna z tých dávok nie je zdanitelný príjem.
0 0
martatak martatak

martatak je offline (nepripojený) martatak

Dobrý deň! Potrebovala by som poradiť. Môj príjem za rok 2012 bol 235,- Euro. Teda manžel by mohol odrátať NČ -235,- Euro. Ďalší príjem som mala z predaja nehnutelnosti, zisk z predaja bola 0 (nakolko kupna cena bola vyššia ako predajná) Moja otázka je. Má manžel aj tak nárok na NČ na manželku? Ďakujem
0 0
martatak martatak

martatak je offline (nepripojený) martatak

Takže mám nárok? Aj keď predajná suma bola 25.000,- Eur?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martatak Pozri príspevok
Takže mám nárok? Aj keď predajná suma bola 25.000,- Eur?
Podľa môjho názoru nie, lebo pri vlastnom príjme manželky (napr. u SZČO) sa berie do uvahy príjem, nie základ dane.
0 0
martatak martatak

martatak je offline (nepripojený) martatak

Ďakujem
0 0
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

Nedočítala som sa tu, či možno uplatniť odpočítateľnú položku na manžela, ktorý zomrel v apríli. Zobrala by som jeho príjem za rok 2012 a uplatnila rozdiel medzi 4/12 ročnej odpoč. čiastky. Bude to tak správne?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

vama Pozri príspevok
Nedočítala som sa tu, či možno uplatniť odpočítateľnú položku na manžela, ktorý zomrel v apríli. Zobrala by som jeho príjem za rok 2012 a uplatnila rozdiel medzi 4/12 ročnej odpoč. čiastky. Bude to tak správne?
No ja by som povedala , že NČZD na manžela sa vypočíta ako rozdiel jednej tretiny zákl NČZD a jednej tretiny jeho príjmu.
hádam je to takto aj v prípade úmrtia
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať