Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012

Chcem sa opýtať, či má manžel nárok uplatniť si odpočítateľnú položku na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012 - manželka bola počas celého roka na rodičovskom príspevku. Zaujíma ma ale tá časť novely zákona, ktorá sa týka toho, že manželka musí byť na rodičovskom príspevku do veku 3 rokov dieťaťa. V prípade, že tento rok musím nastúpiť do práce skôr - ako bude mať dieťa 3 roky, tak si to manžel nemôže uplatniť. Alebo toto platí až pre tento rok a na rok 2012 sa to nevzťahuje a je to ešte po starom. Ďakujem za skorú odpoveď
Usporiadat
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
a čo tak googliť trochu?:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...elne_udaje.pdf

Do príjmov musíš započítať jeho príjmy z podnikania - odvody a príjmy za obdobie 11-12/13 - aj podporu v nezamestnanosti, prípadne práceneschopnosť

V linku máš vymenované príjmy, ktoré NEPATRIA medzi príjmy, ostatné ÁNO.
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Neviem či sme sa pochopili , SZČO pracuje od 1-10/2013, nie je platca DPH, platí odvody, zarobil v čistom 5000,- /tržba z predaja tovaru. Od 11/2013 ide na urad práce a nedostane nič. Ako v tomto príprade postupovať. Zarobil teda cca 5000,- minus odvody cca 2000,- to sa rovná 3000,- EUR. To je 300,- Eur na mesiac, ved to nie je ani min. mzda. Môže si teda požiadať o odpočitateľnu položku u manželky na seba? Prosím o vysvetlenie...akosi unikám...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Súhlasím, samozrejme, ak nemal iné príjmy, ktoré sa pri uplatnení NČ považujú za vlastné príjmy manžela, tak ako už tu bolo popísané..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Pozri si presne § 11 - tam to máš definované (neviem, načo sem dávaš čistý príjem??)
- a len alikvotna časť prichádza do úvahy ... A ak by aj vyšlo (čo nepredpokladám) - riešiť to môže aj tak len v DP (resp RZD) - vo februári 2014
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Katy - aká alikvotna časť? ... ak boli manželia celý rok, berie sa do úvahy celý rok
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nezamestnaný je len 2 mesiace ... ako si vysvetľuješ splnenie podmienok podľa odstavca 5?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Nemusí byť NEZAMESTNANÝ !!!! nesmie mať príjem vyšší ako tých 3.735,94
Môže byť zamestnaný aj celý rok, no ak nemá príjem, tak si na neho môže uplatniť nezd.časť.
Príklad:
manžel je zamestnaný na PP na polovičný úväzok za minimálnu mzdu.
Manželka si na neho môže uplatniť nezdanit.mzdu vo výške priližne polovice.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

kn-alka
Nemusí byť NEZAMESTNANÝ !!!! nesmie mať príjem vyšší ako tých 3.735,94
Môže byť zamestnaný aj celý rok, no ak nemá príjem, tak si na neho môže uplatniť nezd.časť.
Príklad:
manžel je zamestnaný na PP na polovičný úväzok za minimálnu mzdu.
Manželka si na neho môže uplatniť nezdanit.mzdu vo výške priližne polovice.
.. naozaj ? ... a čo § 11 odst 4 ...
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Prepáčte nechcela som vás všetkých zamotať ani rozrušiť, mi už dopredu riešime daňové. Dakujem za rady Prijemný den
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
áno, Katy, máš pravdu, od roku 2013 sa môže na manžela(ku) uplatňovať len vtedy, ak je na rodičovskej, alebo nezamestnaný. DRSR už vydalo informácie, ja som si to nevšimla:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...ti_zd_2013.pdf

Takže Mija33

Nezd.časť na manžela bude:

735 / 12 x 2 = 122,50
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

však dobre je dopredu si ujasniť ... zmeny sú od tohto roku - tak je to novinka. Možno sa nájde časom aj usmernenie FR k tomuto (ja som ešte nehľadala)
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
však to - aj ja ešte rozmýšľam po starom.
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
môže si danovník uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku ak manželka v roku 2013 celý rok poberala rodičovský príspevok a zároveň bola na PN cca 11 miesiacov z dobrovolného poistenia a jej príjmy z PN presiahli sumu 3 735,94 ....? dakujem za odpoveď
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
veronikasad Ďakujem, myslela som si, len som si nebola istá...
0 0
cinky16 cinky16

cinky16 je offline (nepripojený) cinky16

Prosim Vas a ked som bola na RD do 16.12.2013 a od 17.12.2013 evidovana na UP a popri RP som mala cely rok dohodu, prijem z etejto dohody bol 360 eur za rok, moze si manzel uplatnit na mna NCZD, pretoze citam, ze moze len vtedy, ak sa rodic stara o dieta do veku 3 rokov, ale ako je to s tou dohodou? ked som mala svoj prijem ale len 360 eur?
0 0
cinky16 cinky16

cinky16 je offline (nepripojený) cinky16

a este mam jednu otazku, manzel bol zamestnany od januara do novembra 2013, v decembri bol na PN tri tyzdne a potom evidovany na UP, pripocitava sa mu ku prijmu nemocenska davka, ktoru este nemal za december vyplatenu do roku 2013? a tak isto si poziadal o davku v nezamestnanosti, est mu neprislo ani rozhodnutie, ale vieme, ze ma narok bude sa aj tato davka zapocitavat do prijmu v roku 2013 ked mu bude vyplatena az v 2014?
0 0
belenkaja belenkaja

belenkaja je offline (nepripojený) belenkaja

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - manžel bol celý minulý rok zamestnaný. Ja som bola v januári a vo februári na absolventskej praxi z ktorej som mala príjem cca 200 eur/mesiac. Bola som evidovaná na úrade práce a od 5.marca som na materskej dovolenke, pričom od tohto dátumu poberám rodičovský príspevok (pred pôrodom som nikde nebola zamestnaná, tak mi nevznikol nárok na materskú). Okrem toho som celý rok dostávala príspevok z úradu práce soc. vecí a rodiny - príspevok na hygienu opotrebovanosti čo je asi cca 20 eur /mesiac. akým spôsobom vypočítam sumu, o ktorú manžel môže žiadať pri uplatnení nčzd na mňa. vďaka
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

belenkaja
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - manžel bol celý minulý rok zamestnaný. Ja som bola v januári a vo februári na absolventskej praxi z ktorej som mala príjem cca 200 eur/mesiac. Bola som evidovaná na úrade práce a od 5.marca som na materskej dovolenke, pričom od tohto dátumu poberám rodičovský príspevok (pred pôrodom som nikde nebola zamestnaná, tak mi nevznikol nárok na materskú). Okrem toho som celý rok dostávala príspevok z úradu práce soc. vecí a rodiny - príspevok na hygienu opotrebovanosti čo je asi cca 20 eur /mesiac. akým spôsobom vypočítam sumu, o ktorú manžel môže žiadať pri uplatnení nčzd na mňa. vďaka
https://www.financnasprava.sk/sk/obc...CastNaManzelku

dieta sa kedy narodilo?
0 0
belenkaja belenkaja

belenkaja je offline (nepripojený) belenkaja

malý sa narodil 5.3.2013
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

spočítaš všetky svoje príjmy za celý rok (pozri ten link čo avalik priložila - RP sa neráta) a manžel tento príjem zapíše do žiadosti o RZD a tiež počet mesiacov na uplatnenie - to bude 9 mesiacov
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať