Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012

Chcem sa opýtať, či má manžel nárok uplatniť si odpočítateľnú položku na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012 - manželka bola počas celého roka na rodičovskom príspevku. Zaujíma ma ale tá časť novely zákona, ktorá sa týka toho, že manželka musí byť na rodičovskom príspevku do veku 3 rokov dieťaťa. V prípade, že tento rok musím nastúpiť do práce skôr - ako bude mať dieťa 3 roky, tak si to manžel nemôže uplatniť. Alebo toto platí až pre tento rok a na rok 2012 sa to nevzťahuje a je to ešte po starom. Ďakujem za skorú odpoveď
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monika.m.b Pozri príspevok
na upresnenie.do 25.10.2012 som nemala žiadny príjem,bola som na RD(to sa asi nezapočítava do príjmu),od 26.10.2012 som sa zaevidovala na úpsvar.dnes mi prišlo rozhodnutie zo soc. poisťovne o priznaní podpory,ale nič som ešte nemala vyplatené.a od 1.11.2012 mám dohodu o brigáde.je mi jasné,že toto je príjem,len neviem,či zarátať aj výplatu za december,kedže prišla až v januári.a teraz mi napadla ešte jedna vec.z predchádzajúcej práce mi majú preplatiť zostatkovú dovolenku,ale ešte stále vyplatená nebola,či aj to zarátať,alebo nie
Áno, príjem z dohody, aj príjem z dec. výplaty, preplatenú dovolenku,( budeš mať potvrdenie o príjmoch zo ZČ) ak budú vyplatené do 31.1.2013. NČ bude teda len rozdiel medzi ňou a tvojími hrubými príjmami zo ZČ,(poníž. o zaplatené odvody.
2 0
romy16 romy16

romy16 je offline (nepripojený) romy16

Dobrý deň,
v roku 2012 som bola 6 mesiacov nezamestnaná a nemala žiadne príjmy, potom som pracovala a uplatňovala si NČZD u svojho zamestnávateľa. Chcem sa spýtať, či si môžem uplatniť celú NČZD za rok 2012 pri RZD u svojho zamestnávateľa a zároveň či si môže za mňa uplatniť celú NČZD aj môj manžel u svojho zamestnávateľa (samozrejme po odpočítaní môjho príjmu).
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

romy16 Pozri príspevok
Dobrý deň,
v roku 2012 som bola 6 mesiacov nezamestnaná a nemala žiadne príjmy, potom som pracovala a uplatňovala si NČZD u svojho zamestnávateľa. Chcem sa spýtať, či si môžem uplatniť celú NČZD za rok 2012 pri RZD u svojho zamestnávateľa a zároveň či si môže za mňa uplatniť celú NČZD aj môj manžel u svojho zamestnávateľa (samozrejme po odpočítaní môjho príjmu).
Áno, odpoveď na obidve otázky je áno.
1 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

zuzana909 Pozri príspevok
už som si to našla:
Nezdaniteľná časť na manželku/manžela

  • sprísnia sa podmienky na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela
  • túto nezdaniteľnú časť základu dane si bude môcť uplatniť manžel/manželka žijúca s daňovníkom v spoločnej domácnosti, v prípade:
    • ak sa stará o dieťa do dovŕšenia 3, resp. 6 rokov života dieťaťa, a to do zániku nároku na rodičovský príspevok na dieťa alebo
    • ak poberá príspevok na opatrovanie alebo
    • ak je evidovaná ako uchádzač o zamestnanie



teda ak je evidovaná na úrade práce tak môže ale ak je dobrovoľne nezamestnaná tak nemôže
Taká otázočka, ak bude manželka počas roka čo i len jeden mesiac zamestnaná (predpoklad marec-apríl), ale koncom roka bude v evidencii UPSVaR, tak ako to bude s odpočítateľnou položkou?
Ak bude len na dohodu popri evidencii, tak to asi vadiť nebude?
Naposledy upravil nikula : 23.01.13 at 10:52 Dôvod: doplnenie
0 0
valéria smejová valéria smejová
Prosím o radu. Manželka evidovaná na úrade práce poberá podporu v nezamestnanosti.Pri uplatnení Nčzd na manželku sa to považuje za jej príjme? Aké potvrdenie musí donieť aby bol tento príjem preukázaný?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

valéria smejová Pozri príspevok
Prosím o radu. Manželka evidovaná na úrade práce poberá podporu v nezamestnanosti.Pri uplatnení Nčzd na manželku sa to považuje za jej príjme? Aké potvrdenie musí donieť aby bol tento príjem preukázaný?
Dávka v nezamestnanosti sa zahrňa do vlastného príjmu manželky. Potvrdenie o výške vyplatenej dávky jej vydá sociálna poisťovňa.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

valéria smejová Pozri príspevok
Aké potvrdenie musí donieť aby bol tento príjem preukázaný?
ak sa pýtaš ako mzdárka - tak len mažel uvedie príjem manželky do žiadosti o RZD a podpíše. Ak si bude robiť DP sám - tak tam takisto tento príjem uvedie a podpíše.
To potvrdenie zo SP si môže vypýtať - a nech si to doma pekne odloží pre prípad kontroly!
1 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

zuzana909 Pozri príspevok
už som si to našla:
Nezdaniteľná časť na manželku/manžela

  • sprísnia sa podmienky na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela
  • túto nezdaniteľnú časť základu dane si bude môcť uplatniť manžel/manželka žijúca s daňovníkom v spoločnej domácnosti, v prípade:
    • ak sa stará o dieťa do dovŕšenia 3, resp. 6 rokov života dieťaťa, a to do zániku nároku na rodičovský príspevok na dieťa alebo
    • ak poberá príspevok na opatrovanie alebo
    • ak je evidovaná ako uchádzač o zamestnanie

teda ak je evidovaná na úrade práce tak môže ale ak je dobrovoľne nezamestnaná tak nemôže
Prosím Vás, toto platí až v tomto roku 2013? Ak mala manželka SZČO príjem za rok 2012: 3325 -/poistné a príspevky 445/ = 2880,-Eur. Môže si SZČO uplatníť na manželku zvyšok nezdaniteľnej časti za rok 2012 / t.j.764,74/, aj keď celý rok pracovala, nestarala so o dieťa?
Moc ďakujem za odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Soňula Pozri príspevok
Prosím Vás, toto platí až v tomto roku 2013? Ak mala manželka SZČO príjem za rok 2012: 3325 -/poistné a príspevky 445/ = 2880,-Eur. Môže si SZČO uplatníť na manželku zvyšok nezdaniteľnej časti za rok 2012 / t.j.764,74/, aj keď celý rok pracovala, nestarala so o dieťa?
Moc ďakujem za odpoveď.
Platí prvýkrát pri RZD alebo DP za rok 2013 - teda v roku 2014
1 0
aglv aglv

aglv je offline (nepripojený) aglv

Prosím Vás o usmernenie.
Môžem si u svojho zamestnávateľa pri ročnom zúčtovaní uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela ak mal nízky príjem aj napriek tomu, že mu budem robiť daňové priznanie a výjde mu zamestnanecká prémia? Nevylučuje sa to nejako?
Vopred ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

aglv Pozri príspevok
Prosím Vás o usmernenie.
Môžem si u svojho zamestnávateľa pri ročnom zúčtovaní uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela ak mal nízky príjem aj napriek tomu, že mu budem robiť daňové priznanie a výjde mu zamestnanecká prémia? Nevylučuje sa to nejako?
Vopred ďakujem.
ÁNo, môžeš. NČ bude rozdiel medzi jeho príjmom, zníženým o odvody a celkovou NČ za rok.
1 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Manžel, ktorý si chce uplatniť odpočet na manželku a tej bola vyplatená nemocenská dávka za 12/2012 16.01.2013 by nemala ísť do príjmu manželky roku 2012. Uvažujem správne?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

aglv Pozri príspevok
Prosím Vás o usmernenie.
Môžem si u svojho zamestnávateľa pri ročnom zúčtovaní uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela ak mal nízky príjem aj napriek tomu, že mu budem robiť daňové priznanie a výjde mu zamestnanecká prémia? Nevylučuje sa to nejako?
Vopred ďakujem.
môžeš si uplatniť pri splnení ostatných podmienok, zam. prémia to nevylučuje, dokonca sa neráta ani do jeho príjmu, ak si budeš aj na bud.rok uplatnovať na neho nčzd
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ester plus Pozri príspevok
Manžel, ktorý si chce uplatniť odpočet na manželku a tej bola vyplatená nemocenská dávka za 12/2012 16.01.2013 by nemala ísť do príjmu manželky roku 2012. Uvažujem správne?
ÁNo, správne.
1 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Ďakujem a ak tento manžel donesie aj potvrdenie o príjme maželky zo zamestnania, ktorá tam pracovala v mesiaci 9,10,11,12/2012 tak potom príjem zo závislej činnosti tejto maželky vyplatený do 31.01.2013 je jej príjmom posudzovaným pre výšku príjmu za rok 2012?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Ester plus Pozri príspevok
Ďakujem a ak tento manžel donesie aj potvrdenie o príjme maželky zo zamestnania, ktorá tam pracovala v mesiaci 9,10,11,12/2012 tak potom príjem zo závislej činnosti tejto maželky vyplatený do 31.01.2013 je jej príjmom posudzovaným pre výšku príjmu za rok 2012?
áno, tento príjem sa zarátava do tvojho príjmu pre rok 2012
1 0
kika70 kika70

kika70 je offline (nepripojený) kika70

Aky navyssi prijem,moze za rok mat manzel,ak si chce tuto odpoc.polozku upltnit na manzelku, kt. je evid.na UP?dakujem
0 0
lepetka lepetka

lepetka je offline (nepripojený) lepetka

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať ohľadom odpočítateľnej položky na manželku za rok 2012...manželovi dali v práci tlačivo, ktoré si má vypísať, ale máme otázky... manželia sme od 28. apríla 2012, takže odpočítať si to môže až od tohto dátumu? ďalšia otázky, ja som predchádzajúci rok len brigádovala - dohoda o práci študenta (od januára 2012 - augusta 2012) - dokopy som zarobila asi 550 eur v čistom.... je potrebné v takom prípade dokladovať tento príjem účtovníčke manželovi do práce? pretože mne by z tej danej firmy kde som brigádovala mal prísť len papier ohľadom sťahovania daní, tak či to bude stačiť. a ďalšia otázka - je potrebné napísať počet mesiacov spolužitia v jednej domácnosti, my spolu žijeme už vyše 5 rokov u našich...manžel má však aj po svadbe v občianskom preukaze iné trvalé bydlisko ako ja...u našich má však prechodné vybavené..bude to tak postačovať? teda, či nebude problém v tom, ak v tlačive budeme mať rôzne adresy trvalého bydliska, či tam radšej dopísať, že on má aj prechodné a to je totožné s tým mojím trvalým...a ten počet mesiacov spoločného bývania tam asi treba písať od vtedy ako sme manželia však? dúfam, že ste pochopili moje nejasnosti a budete mi vedieť odpovedať, vopred vám ďakujem...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1/ od 5/2012, manželia ste iba od toho dátumu a žitie pred sobášom vo forme druh a družka náš zákon o DzP nepozná.....a nezáleží na trvalom bydlisku....ak tvoríte spoločnú domácnosť vtedy vzniká zákonom stanovená podmienka.....

2/ stačí vyhlásenie koľko si zarobila, zákon nestanovuje potonnosť predložiť doklad a pod., nemusí byť potvrdenie, ale nenájdeš ani jednu mzdárku/ účtovníčku , ktorá by pre istotu nechcela potvrdenie, ,,,,,,
príjem sa uvádza v čiastkovom základe dane...t.j. HM- poistneé......čistá mzda nie....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lepetka Pozri príspevok
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať ohľadom odpočítateľnej položky na manželku za rok 2012...manželovi dali v práci tlačivo, ktoré si má vypísať, ale máme otázky... manželia sme od 28. apríla 2012, takže odpočítať si to môže až od tohto dátumu? ďalšia otázky, ja som predchádzajúci rok len brigádovala - dohoda o práci študenta (od januára 2012 - augusta 2012) - dokopy som zarobila asi 550 eur v čistom.... je potrebné v takom prípade dokladovať tento príjem účtovníčke manželovi do práce? pretože mne by z tej danej firmy kde som brigádovala mal prísť len papier ohľadom sťahovania daní, tak či to bude stačiť. a ďalšia otázka - je potrebné napísať počet mesiacov spolužitia v jednej domácnosti, my spolu žijeme už vyše 5 rokov u našich...manžel má však aj po svadbe v občianskom preukaze iné trvalé bydlisko ako ja...u našich má však prechodné vybavené..bude to tak postačovať? teda, či nebude problém v tom, ak v tlačive budeme mať rôzne adresy trvalého bydliska, či tam radšej dopísať, že on má aj prechodné a to je totožné s tým mojím trvalým...a ten počet mesiacov spoločného bývania tam asi treba písať od vtedy ako sme manželia však? dúfam, že ste pochopili moje nejasnosti a budete mi vedieť odpovedať, vopred vám ďakujem...
Aká bola tvoja hrubá mzda ? (z dohody sa poistné nestrháva, o daň sa príjem neznižuje).

Do vlastného príjmu manželky sa započítava príjem za celý rok. Ako NČZD si môže uplatniť len pomernú časť rozdielu medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky (za počet celých mesiacov, kedy boli manželmi, v tvojom prípade 8)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať