Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012

Chcem sa opýtať, či má manžel nárok uplatniť si odpočítateľnú položku na manželku v roku 2013 za predchádzajúci rok 2012 - manželka bola počas celého roka na rodičovskom príspevku. Zaujíma ma ale tá časť novely zákona, ktorá sa týka toho, že manželka musí byť na rodičovskom príspevku do veku 3 rokov dieťaťa. V prípade, že tento rok musím nastúpiť do práce skôr - ako bude mať dieťa 3 roky, tak si to manžel nemôže uplatniť. Alebo toto platí až pre tento rok a na rok 2012 sa to nevzťahuje a je to ešte po starom. Ďakujem za skorú odpoveď
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

kn-alka
Nemusí byť NEZAMESTNANÝ !!!! nesmie mať príjem vyšší ako tých 3.735,94
Môže byť zamestnaný aj celý rok, no ak nemá príjem, tak si na neho môže uplatniť nezd.časť.
Príklad:
manžel je zamestnaný na PP na polovičný úväzok za minimálnu mzdu.
Manželka si na neho môže uplatniť nezdanit.mzdu vo výške priližne polovice.
.. naozaj ? ... a čo § 11 odst 4 ...
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Prepáčte nechcela som vás všetkých zamotať ani rozrušiť, mi už dopredu riešime daňové. Dakujem za rady Prijemný den
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
áno, Katy, máš pravdu, od roku 2013 sa môže na manžela(ku) uplatňovať len vtedy, ak je na rodičovskej, alebo nezamestnaný. DRSR už vydalo informácie, ja som si to nevšimla:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...ti_zd_2013.pdf

Takže Mija33

Nezd.časť na manžela bude:

735 / 12 x 2 = 122,50
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

však dobre je dopredu si ujasniť ... zmeny sú od tohto roku - tak je to novinka. Možno sa nájde časom aj usmernenie FR k tomuto (ja som ešte nehľadala)
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
však to - aj ja ešte rozmýšľam po starom.
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
môže si danovník uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku ak manželka v roku 2013 celý rok poberala rodičovský príspevok a zároveň bola na PN cca 11 miesiacov z dobrovolného poistenia a jej príjmy z PN presiahli sumu 3 735,94 ....? dakujem za odpoveď
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

linko1
môže si danovník uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku ak manželka v roku 2013 celý rok poberala rodičovský príspevok a zároveň bola na PN cca 11 miesiacov z dobrovolného poistenia a jej príjmy z PN presiahli sumu 3 735,94 ....? dakujem za odpoveď
Nemocenské sa zahrňa do vlastného príjmu manželky, vyplatená suma je vyššia ako ročná NČZD, nemá si čo na manželku uplatniť
1 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
veronikasad Ďakujem, myslela som si, len som si nebola istá...
0 0
cinky16 cinky16

cinky16 je offline (nepripojený) cinky16

Prosim Vas a ked som bola na RD do 16.12.2013 a od 17.12.2013 evidovana na UP a popri RP som mala cely rok dohodu, prijem z etejto dohody bol 360 eur za rok, moze si manzel uplatnit na mna NCZD, pretoze citam, ze moze len vtedy, ak sa rodic stara o dieta do veku 3 rokov, ale ako je to s tou dohodou? ked som mala svoj prijem ale len 360 eur?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

cinky16
Prosim Vas a ked som bola na RD do 16.12.2013 a od 17.12.2013 evidovana na UP a popri RP som mala cely rok dohodu, prijem z etejto dohody bol 360 eur za rok, moze si manzel uplatnit na mna NCZD, pretoze citam, ze moze len vtedy, ak sa rodic stara o dieta do veku 3 rokov, ale ako je to s tou dohodou? ked som mala svoj prijem ale len 360 eur?
áno, môže , tvoj príjem bude 360 € - zaplatené povinné poistenie
1 0
cinky16 cinky16

cinky16 je offline (nepripojený) cinky16

a este mam jednu otazku, manzel bol zamestnany od januara do novembra 2013, v decembri bol na PN tri tyzdne a potom evidovany na UP, pripocitava sa mu ku prijmu nemocenska davka, ktoru este nemal za december vyplatenu do roku 2013? a tak isto si poziadal o davku v nezamestnanosti, est mu neprislo ani rozhodnutie, ale vieme, ze ma narok bude sa aj tato davka zapocitavat do prijmu v roku 2013 ked mu bude vyplatena az v 2014?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

cinky16
a este mam jednu otazku, manzel bol zamestnany od januara do novembra 2013, v decembri bol na PN tri tyzdne a potom evidovany na UP, pripocitava sa mu ku prijmu nemocenska davka, ktoru este nemal za december vyplatenu do roku 2013? a tak isto si poziadal o davku v nezamestnanosti, est mu neprislo ani rozhodnutie, ale vieme, ze ma narok bude sa aj tato davka zapocitavat do prijmu v roku 2013 ked mu bude vyplatena az v 2014?
nie, či dávka nemocenská alebo dávka v nezamestnanosti nie sú zdaniteľným príjmom... u manžela sa nezdaňujú
2 0
belenkaja belenkaja

belenkaja je offline (nepripojený) belenkaja

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - manžel bol celý minulý rok zamestnaný. Ja som bola v januári a vo februári na absolventskej praxi z ktorej som mala príjem cca 200 eur/mesiac. Bola som evidovaná na úrade práce a od 5.marca som na materskej dovolenke, pričom od tohto dátumu poberám rodičovský príspevok (pred pôrodom som nikde nebola zamestnaná, tak mi nevznikol nárok na materskú). Okrem toho som celý rok dostávala príspevok z úradu práce soc. vecí a rodiny - príspevok na hygienu opotrebovanosti čo je asi cca 20 eur /mesiac. akým spôsobom vypočítam sumu, o ktorú manžel môže žiadať pri uplatnení nčzd na mňa. vďaka
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

belenkaja
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - manžel bol celý minulý rok zamestnaný. Ja som bola v januári a vo februári na absolventskej praxi z ktorej som mala príjem cca 200 eur/mesiac. Bola som evidovaná na úrade práce a od 5.marca som na materskej dovolenke, pričom od tohto dátumu poberám rodičovský príspevok (pred pôrodom som nikde nebola zamestnaná, tak mi nevznikol nárok na materskú). Okrem toho som celý rok dostávala príspevok z úradu práce soc. vecí a rodiny - príspevok na hygienu opotrebovanosti čo je asi cca 20 eur /mesiac. akým spôsobom vypočítam sumu, o ktorú manžel môže žiadať pri uplatnení nčzd na mňa. vďaka
https://www.financnasprava.sk/sk/obc...CastNaManzelku

dieta sa kedy narodilo?
0 0
belenkaja belenkaja

belenkaja je offline (nepripojený) belenkaja

malý sa narodil 5.3.2013
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

spočítaš všetky svoje príjmy za celý rok (pozri ten link čo avalik priložila - RP sa neráta) a manžel tento príjem zapíše do žiadosti o RZD a tiež počet mesiacov na uplatnenie - to bude 9 mesiacov
0 0
belenkaja belenkaja

belenkaja je offline (nepripojený) belenkaja

aha, takže tých mesiacov 9, to čo som bola na rodičovskom za minulý rok, nehrá úlohu to, že som január február bola evidovaná na úrade práce? lebo som myslela, že budeme zadávať 12 mesiacov, veľká vďaka za radu
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jáj - zle som prečítala! - píšeš 12 mesiacov, ak si bola v evidencii UPSVaR !
0 0
belenkaja belenkaja

belenkaja je offline (nepripojený) belenkaja

oukej vďaka
0 0
cinky16 cinky16

cinky16 je offline (nepripojený) cinky16

ak manzel bol zamestnany od januara 2013 do novembra 2013
/t.j. 11 mesiacov/ potom 3 tyzdne PN a evidencia na UP ma narok na celu nezdanitelnu ciastku? alebo len za tych 11 mesiacov?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať