Zavrieť

Porady

predaj akcii - danove priznanie

Mozte prosim poradit ako postupovat pri danovom priznani za rok 2012? Jedna sa o predaj akcii v decembri 2012, ktore boli kupene v maji 2009. Akcie boli predane so ziskom. (predajna cena - nakupna cena = zisk). Mozte prosim popisat aky je postup? ci je to vobec potrebne zdanovat? odpocitatelne polozky? postup pri vyplnani danoveho priznania a pod. dakujem.
Usporiadat
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

rozdiel medzi účtami 561-predané CP a účtom 661-tržby za predaj CP je zisk, kt. podlieha samozrejme zdaneniu. čo sa týka daňových výdavkov za predaj CP/rozumej obchodné podiely/, tak do daň. výdavkov je možné zahrnúť výdavky vo výške obstaravacej ceny len do výšky príjmov z predaja. bližšie §19 dan. výdavky o dani z príjmov...
1 0
lipanek lipanek

lipanek je offline (nepripojený) lipanek

velmi sa ospravedlnujem. nenapisal som ze sa jedna o fyzicku osobu - nepodnikatel.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

lipanek Pozri príspevok
velmi sa ospravedlnujem. nenapisal som ze sa jedna o fyzicku osobu - nepodnikatel.
Pri príjme z predaja akcií sa zdaňuje len príjem nad 500€, ak si táto FO neuplatňuje oslobodenú sumu 500€ z iných príjmov, pozri § 9 ods. 1 písm. i):
Od dane je oslobodený príjem
i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške 500 eur,
Vyššie uvedené platí pre akcie, nadobudnuté od 1.1.2011.
Viac tu http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595
Naposledy upravil Kvaka : 28.01.13 at 20:15 Dôvod: oprava - doplnenie zvýrazneného textu
1 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Oslobodenie 500 € platí pre akcie, ktoré sú nadobudnuté od r. 2011. Pre akcie ktoré boli zakúpené pred r.2011 platí oslobodenie vo výške 925,95 €

(2) Oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a), i) a j) predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010

Pokial nemáš zisk vyšší ako 925,95 € nemusíš podávať DP a teda nebudeš platiť ani zdravotné odvody.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

-Dana- Pozri príspevok
Oslobodenie 500 € platí pre akcie, ktoré sú nadobudnuté od r. 2011. Pre akcie ktoré boli zakúpené pred r.2011 platí oslobodenie vo výške 925,95 €

(2) Oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a), i) a j) predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010

Pokial nemáš zisk vyšší ako 925,95 € nemusíš podávať DP a teda nebudeš platiť ani zdravotné odvody.
Máš pravdu, dátum nadobudnutia akcií je rozhodujúci, ak ich kúpila do konca roku 2010, oslobodenie od dane z príjmu ide podľa prechodných ustanovení tak, ako píšeš. Ak by boli akcie kúpené pred rokom 2004, tak celý príjem z ich predaja je od dane oslobodený.
3 0
ivetka235 ivetka235

ivetka235 je offline (nepripojený) ivetka235

ak by som sa mohla opýtať-ja mám prípad,že akcie kúpili v roku 2007 v hodnote cca 500e-bolo to na obdobie 5 rokov,v apríli 2012 im prišlo cca 900e,takže ich príjem z akcií bol 400e-to znamená,že sa to nemusí priznávať v DP? v roku 2012 boli 3mesiace príjmy zo živnosti,inak závislá činnosť-má to na to nejaký vplyv?
0 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Áno,príjem z akcii sa v DP neuvádza, kedže je od dane oslobodený a príjmy zo živnosti ani zo záv. činnosti nemajú na to žiadny vplyv. Tie si len normálne zdaňte s využitím nezd. čiastky.
0 0
ivetka235 ivetka235

ivetka235 je offline (nepripojený) ivetka235

ďakujem za odpoveď,takže pri týchto akciách platí to,čo bolo uvedené vyššie,že nakúpené akcie do konca roku 2010 sú do sumy 925,95€ oslobodené,chcem sa len uistiť,aby som niečo neurobila zle... ešte raz ďakujem
0 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Áno je to tak, u týchto akcii netreba zdaňovať zisk do výšky 925,95 €. /vôbec neuvádzať v DP/
0 0
ivetka235 ivetka235

ivetka235 je offline (nepripojený) ivetka235

ďakujem
0 0
lipanek lipanek

lipanek je offline (nepripojený) lipanek

-Dana- Pozri príspevok
Oslobodenie 500 € platí pre akcie, ktoré sú nadobudnuté od r. 2011. Pre akcie ktoré boli zakúpené pred r.2011 platí oslobodenie vo výške 925,95 €
AK zisk vysiel priblizne 2000 eur, platim daň z 2000 eur alebo z rozdielu 2000-925,95 €? Ak plati druha moznost, kde v danovom priznani typ B najdem polozku v ktorej uvediem 925,95 € a odpocitam od 2000 €?

Druha otazka, pri prijmoch z predaja akcií sa asi nedá uplatniť nezdaniteľné minimum na daňovníka, či áno?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

lipanek Pozri príspevok
AK zisk vysiel priblizne 2000 eur, platim daň z 2000 eur alebo z rozdielu 2000-925,95 €? Ak plati druha moznost, kde v danovom priznani typ B najdem polozku v ktorej uvediem 925,95 € a odpocitam od 2000 €?

Druha otazka, pri prijmoch z predaja akcií sa asi nedá uplatniť nezdaniteľné minimum na daňovníka, či áno?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!
Do daňového priznania sa uvádza len zdaniteľný príjem, takže sa uvedie iba príjem z predaja akcií, ktorý prevyšuje oslobodenú sumu.
NČZD sa uplatňuje iba u aktívnych príjmov.
2 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Je to napísané priamo v daňovom priznaní pod VIII. odd. predposledná veta.
Na r. 4,5,6 stl. 1 sa uvádza ....
Urobíš príjem – výdaj – oslobodenie a zapíšeš výslednú sumu do stl. 1, do stlpca 2 už netreba písať nič
Tento postup vyplňovania platí len za predpokladu, že si oslobodenie nevyužil už pri inom príjme
4 0
lipanek lipanek

lipanek je offline (nepripojený) lipanek

Dakujem velmi pekne!!
Este ma napadla otazka, je mozne si pri prijmoch z predaja akcií uplatnit aspon danovy bonus na dieta?
Ak áno, potom akym sposobom, ked predaj akcií sa realizoval len 1x v roku?
0 0
OlgaM OlgaM

OlgaM je offline (nepripojený) OlgaM

Prosím o radu, či musí živnostník dávať do DP FO B príjem z RM-S Marketu za vyplatenie v r. 2012 ako súkromnej osobe - neobchodoval s tým.
Bolo to vyplatenie akcií a dlhopisov 1. dôchodkovej a.s..Vyplatená suma bola smiešne malá oproti tomu,čo bolo vložené.
Ak to treba dať do DP do akých riadkov ?
0 0
lipanek lipanek

lipanek je offline (nepripojený) lipanek

lipanek Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne!!
Este ma napadla otazka, je mozne si pri prijmoch z predaja akcií uplatnit aspon danovy bonus na dieta?
Ak áno, potom akym sposobom, ked predaj akcií sa realizoval len 1x v roku?
posuvam...
0 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

lipanek Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne!!
Este ma napadla otazka, je mozne si pri prijmoch z predaja akcií uplatnit aspon danovy bonus na dieta?
Ak áno, potom akym sposobom, ked predaj akcií sa realizoval len 1x v roku?

Aby si mal nárok na daňový bonus, musíš poberať aj príjmy z §5 alebo 6 a to vo výške aspoň 6 násobku minimálnej mzdy. Ak máš len príjem z akcii tak nárok na DB nie je.
3 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

OlgaM Pozri príspevok
Prosím o radu, či musí živnostník dávať do DP FO B príjem z RM-S Marketu za vyplatenie v r. 2012 ako súkromnej osobe - neobchodoval s tým.
Bolo to vyplatenie akcií a dlhopisov 1. dôchodkovej a.s..Vyplatená suma bola smiešne malá oproti tomu,čo bolo vložené.
Ak to treba dať do DP do akých riadkov ?
Myslím, že sa to dá zahrnúť pod § 8 ako príjem z prevodu CP, takže by som to v DP vôbec neuvádzala.
0 0
OlgaM OlgaM

OlgaM je offline (nepripojený) OlgaM

Ďakujem, ja si tiež myslím, je to iba 171 € a neplatí tu vlastne, že príjem do 500 € je oslobodený a nemusí sa uvádzať do DP?
0 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Nie len príjem, ale aj zisk, ak by ste ho mali by bol pravdepodobne celkom oslobodený od dane, lebo predpokladám že CP boli nadobudnuté pred r. 2004. Vôbec neuvádzať v DP.


„ všetci klienti 1.dôchodkovej a.s. boli akcionármi spoločnosti 1.garantovaná a.s. a z nich viac ako 90 percent sa rozhodlo zostať akcionármi, resp. držiteľmi dlhopisov spoločnosti 1.garantovaná a.s. Na akcie aj na dlhopisy spoločnosti schválil Úrad pre finančný trh SR právoplatným rozhodnutím prospekt cenného papiera v zmysle zákona 566/2001 Zb. o cenných papieroch a investičných službách.“
0 0
Načítať ďalšie